Publikované: 12.08.2013

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch

… a aj napriek tomu sú medzi nami ľudia, ktorí hodnotou, zvanou ŽIVOT hazardujú. Jedni so svojím, iní so životom spolu blížnych. Prečo je tomu tak? Ťažko povedať, k záveru som sa však dopracovala.

Ešte som sa ani nevrátila poriadne z dovolenky a už som začula informáciu o nešťastí na východe republiky pri stavenisku tunela Šibenik na D1.

Jazyk krajiny, v ktorej som mala možnosť precestovať krížom krážom ovládam pasívne a tak televízne správy tlmočiť doslova nemôžem. S určitosťou však viem, že boli bez katastrofických scenárov nešťastí, usmrtení, podvodov, lákania na zvrhlostí rôzneho typu, haváriách.

Ozaj, havárie sú okamihy, ktoré na Slovensku vzali životy mnohým a zdá sa, že nie je tomu ešte koniec.

Rakúsko je čarovná krajina. Krajina bez policajných hliadok na cestách. Krajina bez havárií na cestách. Krajina diaľnic a ciest obchodu a kde sú cesty, tam je obchod. Kde je obchod, je bohatstvo. Nie bohatstvo jednotlivcov, ktorí kradnú, ale bohatstvo krajiny. Bohatstvo celého národa.

Rakúsko je krajina neobmedzených možností penziónov rodinného typu. Navštívili sme ich niekoľko, viem, o čom hovorím. Bola radosť pozrieť na spoluprácu rodičov so synom, ktorým pomáhal großvater. Dokonalá súhra vedúca k prosperite celej rodiny. Penzión plný spokojných hostí, úcta, pohostinnosť bez známok snobstva. Za domom ohrada s ovečkami a kozliatkami kvôli malým návštevníkom. Tvory, ktoré dávajú aj iný úžitok domu boli veru obdivované maličkými návštevníkmi a ich rodičmi. Fotoaparáty všetkých len tak cvakali. Neostalo však iba pri týchto živých tvoroch. Obďaleč oddychovalo stádo hovädzieho dobytka. Kiež by sa táto tradícia obnovila aj u nás, aj napriek všetkým obmedzeniam a nerozvážnosti našich vládnych činiteľov zobrať z rúk prácu všetkým, ktorí ju mali a majú radi.

Zisťujem v titulkoch ďalej, čo sa stalo, uvažujem a začínam chápať, prečo som mala taký skľúčený pocit pri návrate domov.

Rakúsko je krajina, ktorej na bohatstve a blahobyte svojich obyvateľov záleží, preto si vážia život svoj a život ostatných, ktorí sa tiež podieľajú na tvorbe hodnôt pre všetkých. Keďže si ho vážia, udržiavajú poriadok vo všetkých sférach verejného i súkromného života.

Slovensko je krajina, v ktorej medializujú celebrity odhaľujúce všetky časti tela, celebrity, ktoré sa rozhodli doviesť potomka „možno“ tejto krajine, celebriky, ktoré sa rozhodli byť pre ostatných návnadou na ľahký, povrchný život, ktorému sa hovorí brak, celebriky, prostredníctvom ktorých verejnoprávne inštitúcie tlmočia svojim obyvateľom život bez hodnôt.

Krajina, v ktorej mnohí zneužili svoje postavenie a spoločenskú atmosféru, krajina, v ktorej miera ošklbávania „spolu blížnych“ určuje hodnotu človeka, preto nešťastie prišlo aj medzi ľudí, ktorí budovali cestu obchodu.

  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?