Publikované: 09.12.2014

Neverím – autor Georgij Satarov

To tvrdím ja, nie Stanislavský. Putinovi sa nepodarí nič. Veď je jasné, že ekonomická situácia nie je len jednoducho nanič. Je tragicky desivá. Práve preto venoval svoje najnovšie posolstvo biznisu. Lenže vlak už je preč.

1. So svojimi myšlienkami mešká 15 rokov. Ak by začal kedysi a ak by ich zrealizoval aspoň z tretiny, nevznikol by ani prípad JUKOSu. A Chodorkovskij by už dávno postavil ropovod do Číny. A z krajiny by biznis neutiekol a desaťtisíce tých, čo utiecť nestihli, by nesedeli v base.

2. Ak by začal druhú časť svojho poslania analýzou reálnej situácie biznisu. Ak by vyhlásil, že dnes podpísal dekrét o zriadení nezávislej skupiny prokurátorov podriadených priamo prezidentovi. Ak by do nej horko-ťažko vybral 365 ľudí, ktorí v minulosti neboli prichytení pri súdení na objednávku. A dal im úlohu, aby sa za rok vysporiadali s prípadmi odsúdenými na objednávku. A ak by na slobodu vyšli desaťtisíce nevinných podnikateľov, ktorých obrali o majetok. A ak by ich straty boli vykompenzované. A ak by ich nahradili tí, čo produkovali tie rozsudky na objednávku. Vtedy by sme možno uverili. Ale bez dôvery k moci sa nič nepodarí. Nikto jej neuverí.

3. A nič sa nepodarí ani s náhradami dovozov. V roku 1998 sa to darilo samo od seba. V krajine bol jednoducho slobodný biznis, a ten by to aj nahradil, aj sám, aj bez Putina a Primakova. Ale teraz – teraz nie. Nepodarí sa.

4. Iba jedna vec sa mu podarí – amnestia na všetko, čo tu za 15 rokov nakradli. To áno. To sa môže podariť. Ale to ekonomiku nezachráni. Len to znova podnieti infláciu a to je všetko.

5. Každý plnohodnotný kandidát ekonomických vied vie, že hlavný ekonomický inštitút je nezávislý súd. Ale o ňom – ani slovo. Nezávislý súd – to je smrť pre neho a pre jeho bandu. Aj preto – ani slovo. Aj preto sa im nič nepodarí.

Amen.

(článok je venovaný posolstvu k podnikateľom, s ktorým vystúpil prezident V.V. Putin)
Georgij Satarov, prezident nadácie „INDEM“, pomocník prezidenta B. N. Jeľcina v rokoch 1994 – 1997.

http://echo.msk.ru/blog/satarov/1449230-echo/

 

  • SlabéVýborné (+6 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?