Publikované: 11.11.2016

Nevešajte D.Trumpa. Za hyperkrízu nemôže.

   D.Trump, ako ďalší zo symptómov doby, sa nevedomky dostal do extrémne riskantnej pozície. Nikdy sa hlbšie nezaoberal situáciou stability menového systému. Drobné poznámky o redukcii amerického vládneho dlhu sú ďaleko od chápania katastrofálneho stavu celého dolárového systému. Keďže jeho hlavným ekonomickým poradcom je bývalý bankár banky Goldman Sachs, je vysoko pravdepodobné, že jeho práca na tomto poli bude typicky Goldmanovská – záchrana bánk podľa réžie najväčších systémových bankárov. Ich logickým cieľom je vlastná prosperita a v prípade krízy vlastná záchrana.

   Americký a svetový menový systém speje nezadržateľne ku krachu. Jednotlivé epizódy krízových záchvatov recesie sú viac, či menej ignorovanými signálmi na ceste k záverečnému kolapsu. Vývoj posledného poldruha roka ukazuje, že ďalší záchvat recesie je na ceste. Je možné, že sa podarí zastaviť ho pred pádom do totálneho kolapsu emisiou megadávok nových dolárov. D.Trump by sa tým tak stal záchrancom bánk na úkor širokej verejnosti. (V hre sú aj penzijné fondy a zahraničný veritelia.)

   V prípade, že ani megadávky dolárov nezachránia ekonomiku USA pred úpadkom, rozpúta sa hospodárske peklo. Možno rýchle, možno pomalé, ale nevyhnutné.

   Sú ešte ďalšie možnosti – zastaviť natrvalo expanziu dolárovej zásoby, alebo ju dokonca dlhodobo znižovať. (Udržať aspoň terajšiu úrokovú mieru.) To je ale cesta k prudkej depresii. Ak FED opäť nezníži súčasnú úrokovú mieru, tak k nej čoskoro dôjde.

   Vo všetkých uvedených prípadoch nemôže dôjsť k návratu bývalej prosperity americkej ekonomiky. (Nie rastu HDP!!) Pokročilá inflácia nikdy v histórii neobnovila stabilný a dlhodobý rast prosperity, ale naopak, ubila ekonomiku do krízy. D.Trump tak nemôže byť záchrancom strednej a pracujúcej triedy v USA ako sa rád prezentuje. Môže byť už len manažérom klesajúcej, alebo padajúcej ekonomickej slávy USA.

   Žiadna iná alternatíva neexistuje!! Bez ohľadu na to, kedy to začne a koľko to potrvá.

   Donald Trump je v tom ale nevinne!! Ani Putin za to nemôže!! Je to proces, ktorý začal Greenbackmi v 18.storočí, pokračoval emisnými bankami v 19.storočí, FEDom v 20.storočí a QE v 21.storočí. 250 rokov inflácií a kríz. Dnes zachvátila americká inflačná droga celý svet. Celý svetový menový systém. Inflačná droga prestáva po desiatkach a desiatkach rokov stimulovať. Amerike a svetu dochádza dych. Zvláštne spoločenské prejavy sú hlavne jej dôsledkom. Aj osobnostný typ prezidenta D.Trumpa je dielom tohto štádia. Nemá veľa priestoru na kľučkovanie. Buď zradí svojich voličov v prospech “Goldman Sachs and all company”, alebo rozpúta ekonomické peklo.

   Vtip je v tom, že D.Trump je len figúrka. Figúrka prírodných síl. (Pre pobožných – božích síl.) Je ťažké prijať zodpovednosť za rozpútanie krízy. Dav očakáva záchranu. D.Trump (ale možno až jeho nasledovník) preto takmer naisto uprednostní zradu pred krízou. Americká spoločnosť si už dnes začína nevedomky vyberať medzi zradou a nevyhnutnou krízou. Dav situácii nerozumie a preto si vyberie chtiac nechtiac zradu. Dostane tak aj zradu aj krízu … a my s ním.

   Ak by chcel niekto priveľmi mudrovať, nech sa vráti k tomuto článku v horizonte cca 5 rokov … ak ešte nejaký horizont bude.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?