Publikované: 15.10.2014

Je naozaj dobré si rozmyslieť, koho budeme voliť

Posledné roky sa objavuje u viacerých z nás sklamanie z ľudí, ktorých dookola volíme a máme pocit, že to k ničomu nespeje. Dokonca po odhalení kauzy Gorila, ľudia začali mať pocit, že nám neostáva nič iné, iba urobiť nejaký prevrat, zhodiť politikov a nechať nech o všetkom rozhodujú sami ľudia.

V médiách boli aj viaceré výzvy, nechýbali ani protesty a rástla nenávisť voči politikom, nezáujem o voľby a strach z vplyvu oligarchov. Keď si to predstavíme, je to samozrejme pekná myšlienka, keby sme si rozhodovali sami o všetkom. Ak sa však nad tým hlbšie zamyslíme, pochopíme, že by to nebolo také jednoduché. Nakoniec aj tak by sme si museli vybrať človeka, alebo skupinu ľudí, ktorí by to celé v spolupráci s občanmi riadili.

A práve tu sa dostávame ku podstate veci. Dnešný politik respektíve poslanec, starosta, primátor, minister, premiér, má možnosť pôsobiť vo svojej funkcii tak, aby svoje kroky diskutoval aj s občanmi. Pokiaľ to robí poctivo a zodpovedne, môžeme hovoriť o takzvanej novej ceste pri riadení štátu, krajov, miest a obcí. Už nejaký čas sú kompetentné osoby vyzývané, aby ich samospráva bola otvorenou ľuďom. To znamená, aby sa všetko o čom rozhodujú zverejňovalo a dôležité otázky, aby sa diskutovali s občanmi. Tak môžeme potlačiť korupciu a klientelizmus. Takých politikov je aktuálne veľmi málo, avšak začína sa o tom hovoriť stále viac. Problémom však je, že to nedokážu robiť politici, ktorí majú v politike práve tie zvrátené úmysly. Aj preto by sme mali dbať na správny výber ľudí vo voľbách. Týka sa to aj volieb, ktoré nás čakajú 15. novembra 2014.

Sú to komunálne voľby a práve k tým ľuďom budete mať najbližšie, pretože budú pôsobiť v našom meste, obci, alebo mestskej časti. Je mnoho ľudí, čo si taktiež myslí, že je zbytočne sa venovať politike a ak stretnú nejakého kandidáta, povedia mu “rozmyslite si to, venujte sa radšej rodine”. Otázne však je, čo bude tá rodina robiť, ak sa podmienky na život budú zhoršovať, alebo v lepšom prípade budú stáť na jednom mieste. Odíde tá rodina do zahraničia? Pod pojmom podmienky pre život je okrem tých najdôležitejších vecí v živote človeka, myslené aj prostredie v ktorom žije a ktoré má na starosti práve komunálny politik. Aj preto má zmysel jednak zaujímať sa o veci verejné a taktiež má zmysel ísť voliť. Nie vždy sme mohli voliť slobodne.

Na záver tu je ešte jeden fenomén a to takzvaná “nezávislosť”. Čím ďalej tým viac sa objavujú nezávislí kandidáti v akýchkoľvek voľbách. Mnoho z nich je naozaj nezávislých, avšak niekoľko z nich to len hrá, len preto, že je taký trend a ich “nezávislosť” je menšia, ako ktoréhokoľvek kandidáta z politickej strany. Čiže je naozaj dobré si rozmyslieť, koho budeme voliť.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?