Publikované: 26.08.2020

Nie rovná sa áno

Česko odmieta vyhlásenie Lukašenka, o zasahovaní do vnútorných záležitostí Bieloruska. Česká vláda ale 24. augusta schválila sumu 10 miliónov korún na podporu bieloruskej opozície.
O rozdelenie pomoci by podľa Petříčka mala rozhodnúť česká ambasáda v Minsku spolu s bieloruskými organizáciami občianskej spoločnosti. Časť pomoci sa uskutoční s využitím českých štátnych orgánov v spolupráci s veľvyslanectvom, časť prostredníctvom mimovládnych organizácií v Bielorusku alebo organizácií, ktoré zabezpečujú nezávislé spravodajstvo v krajine.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pomoc-belorusku-vlada-petricek.A200824_164257_domaci_kop
V Minsku proti Alexandrovi Lukašenkovi v nedeľu demonštrovalo vraj “až” sto tisíc ľudí a západné médiá kričia, že desaťmiliónové Bielorusko chce zmenu režimu!
V Prahe v júni 2019 demonštrovalo na Letnej 300 000 “chvílkarov” a západné médiá kričali, že (10-miliónové!) Česko chce zmenu režimu!
V oboch prípadoch (Česko a Bielorusko) šlo a ide o prejav “ulice” (nanajvýš jedno-dve percentá celej populácie.
A aký je tu rozdiel? No predsa: že v roku 2019 Lukašenkova vláda nevytvorila a neschválila intervenčný fond na podporu českej opozície a práce českých opozičných  médií a novinárov v ČR proti predsedovi vlády A. Babišovi ako riadne a demokraticky zvolenému premiérovi! Opozícia mohla a môže “ostrúhať”.
Jaroslav Foldyna o tom otvorene hovoril v českom parlamente:


https://www.youtube.com/watch?v=gYtqlHMnYgA
Prezident A. Lukašenko právom (!) obvinil zahraničie, mimo iné Poľsko a Česko, ale aj Rusko zo zasahovania do vnútorných záležitostí Bieloruska.
Na jednej strane Západ sa tvári, že suverenitu Bieloruska akceptuje, na druhej financuje, podporuje a organizuje diverziu zvonka aj zvnútra. Podľa ustálených vzorcov a metodík.
V oboch prípadoch to je pravda. Lebo (k Česku): Česká vláda schválila intervenčný fond na podporu propagandy v Bielorusku vo výške 10 miliónov korún; väčšina peňazí pôjde do rúk opozičných médií a serverov v Bielorusku, ktoré preberajú západné spravodajstvo a píšu proti Lukašenkovej vláde a proti Rusku!
Alexander Lukašenko v nedeľu pre bieloruskú televíziu vyhlásil, že vôbec nebude váhať s uzatváraním západných ambasád, ak tajná služba zistí, že rozdávajú peniaze protestujúcim (systém igelitiek):

             

Peniaze z fondu vraj bude rozdeľovať česká ambasáda v Minsku. Lukašenko vyhlásil, že to nedovolí! Môže to ale ohroziť aj existenciu českých diplomatov a českej ambasády! Ale aj českých občanov a ich rodiny v Bielorusku.
Pozoruhodné je, že českí poslanci v počte 113 zo 125 odsúdili brutálne násilie v Bielorusku, ale nové voľby nepodporili. Volebné orgány Bieloruska sťažnosť Tatiany Tichanovskej a opozície zamietli.
Rusko sa do vnútorných záležitostí nevmiešava, v odpovedi Lukašenkovi v rámci ich spoločných rozhovorov Putin povedal, že predbežne nevidí dôvod pre plnenie Spoločnej zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, čo znamená akýsi Čl. 5 Zmluvy o NATO, a vyhlásil, že riešenie vnútorných záležitostí Bieloruska je plne a slobodne v rukách prezidenta Lukašenka.
Rusko tiež varovalo USA aj EÚ pred zasahovaním do vnútorných záležitostí Bieloruska a výzvami na protivládne demonštrácie.
https://cz.sputniknews.com/politika/2020082512430555-lavrov-prohlasil-ze-beloruska-opozice-je-rizena-ze-zapadu/

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. V istých kruhoch „oslavy“ protestov v Bielorusku prebiehajú aj na Slovensku:
Iniciatívni blbci a užitoční idioti (ono, raz sa karta môže „otočiť“):

            

Pri pohľade na Dzurindu a Demeša, z pamäte sa mi vynárajú spomienky na tzv. “humanitárne” bombardovanie Juhoslávie a kyjevský Majdan.
Všetkým hlupákom, čo protestujú aj proti mobilizácii bieloruskej armády alebo nedochádza, že ide o prevenciu proti prípadnému minskému Majdanu, alebo im to prekáža preto, že si ho želajú…

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?