Publikované: 22.08.2020

Nikdy nehovor nikdy

Tichanovská nemá v úmysle kandidovať na prezidenta v prípade nových volieb. Verí, že táto kríza v Bielorusku by sa mala vyriešiť bez vonkajších zásahov. Uviedla aj, že v prípade nových volieb, nemá v úmysle sa uchádzať o post hlavy štátu v prípade nových volieb.
Povedala mimo iné v rozhovore s televíznym kanálom Belsat.V odpovedi na otázku, ktorú krajinu, osobu alebo organizáciu vidí pri rokovaniach s bieloruskými orgánmi, táto žena odpovedala:
„Táto otázka by sa mala vyriešiť v rámci krajiny bez vonkajších zásahov. Na tento účel bola vytvorená koordinačná rada, ktorá by mala pôsobiť ako sprostredkovateľ na ukončenie krízy a vedenie mierových rokovaní.“
Svetlana Tichanovská spolu s právnikom prišla 10. augusta do CEC so sťažnosťou na voľby. Po tom, čo tam strávila niekoľko hodín so zástupcami vládnych agentúr, opustila budovu cez druhý vchod.
Zároveň vedúci bieloruskej KGB Valery Vakulčik uviedol, že bezpečnostné sily zaisťujú bezpečie Tichanovskej, aby zabránili pokusu o útok na jej život.
Nasledujúci deň sa zistilo, že prezidentská kandidátka je v Litve. Zverejnené bolo video, kde číta z jedného papiera text, v ktorom vyzvala svojich podporovateľov, aby opustili masové protesty, avšak vznikli pochybnosti o tom, že výzva bola dobrovoľná.
https://news.tutby.news/economics/697655.html
Svetlana Tichanovská povedala, že sa vráti do Bieloruska „keď sa bude cítiť bezpečne“. Uviedla to na tlačovej konferencii v Litve.
https://news.tutby.news/economics/697560.html
Nedokážem si predstaviť, že by krajinu viedla osoba, ktorá nemá predošlé politické skúsenosti podobne, ako Zelenský Ukrajinu.
„My Bielorusi sme mieroví a pokojní ľudia. Tí, ktorí nás držia za zbabelcov a nerozhodných, sa však mýlia. Pravdepodobne zabudli na našu históriu a na skvelý výkon našich dedkov a pradedov.
„Teraz je Bielorusko hore. Stovky tisíc ľudí sa vydávajú do ulíc miest a povedia: „Choďte preč.“
Tisíce pracovníkov šli do štrajku a povedali: „Dosť.“ Prestaňte klamať, prestaňte strašiť, dostatok svojvôle a násilia. Násilie sa musí zastaviť, musia byť prepustení politickí väzni a voľby sa musia konať znovu – slobodne, čestne a transparentne. Obyvatelia Bieloruska to požadujú a musia byť vypočutí,“
oslovila úvodným prejavom.
Do akej miery je vaše ústredie v kontakte s vedúcimi pracovníkov hnutia?
„Ako viete, naše ústredie vytvorilo koordinačnú radu, ktorá zahŕňa najlepších predstaviteľov bieloruského ľudu, a vytvorenie tejto koordinačnej rady je zamerané na rokovania o mierovom prenose moci prostredníctvom slobodných a transparentných volieb. Vyzývame všetky tie továrne a továrne, v ktorých bol vyhlásený štrajk, aby určili štrajkové výbory, s ktorými naša koordinačná rada komunikuje, prostredníctvom ktorých komunikujeme so štrajkujúcimi pracovníkmi.“
Tichanovská tiež uviedla, že podporuje pokojné protesty a dúfa, že dôjde k dialógu s orgánmi. „Naozaj dúfam, že zvíťazí zdravý rozum, že ľudia budú vypočutí, že orgány vstúpia do dialógu a uskutočnia sa úplne nové spravodlivé voľby,“ uviedla.
Na otázku, kedy sa vráti do Bieloruska, Svetlana Tikhanovská odpovedala: „Som šialene zamilovaná do svojej vlasti a naozaj sa tam chcem vrátiť. Určite sa tam vrátim, keď sa cítim bezpečne.“
Nevedela odpovedať na otázku, ako dlho podľa jej názoru trvajú protesty v Bielorusku.
„Na túto otázku odpovie iba čas. Ale viete, obyvatelia Bieloruska nikdy nebudú schopní prijať súčasné vedenie, nebudú schopní odpustiť a zabudnúť na každé násilie, ktoré naši občania zažili počas pokojných demonštrácií.“ Bola tiež požiadaná, aby kandidovala na prezidentku, ak by boli ohlásené nové voľby, ktoré požaduje.
„Viete, teraz sa o tejto otázke nepatrí ani diskutovať, pretože našou hlavnou úlohou je dosiahnuť spravodlivé, transparentné a otvorené voľby.“
Akým hrozbám čelila rodina?
„Pokiaľ ide o hrozby, nemyslím si, že by som o tejto otázke chcel hovoriť teraz. Myslím, že každý človek v našej krajine sa teraz cíti strach a strach, ale naším poslaním je prekonať všetky naše obavy a ísť ďalej.
Môj manžel vie, že som v zahraničí, a je rád, že sme v bezpečí.“
https://news.tutby.news/economics/697560.html
Svetlana Tikhanovskaya na otázku zastrašovania a videonahrávky od CEC odmietla odpovedať.
„Я готова стать национальным лидером. I am ready to become a national leader.“
Na novej nahrávke z Litvy 17. augusta odkázala, že je pripravená stať sa národnou líderkou:
https://www.youtube.com/watch?v=UPATUpqAIDE&feature=emb_title
https://news.tutby.news/economics/696930.html?utm_source=news.tut.by&utm_medium=news-bottom-block&utm_campaign=relevant_news
Z diskusie: „Bielorusko toto nepotrebuje, je v dvoj miliardovom deficite, štrajky ešte viac ochromia ekonomiku, poškodenú covidom a všetky sily, ktoré usilujú o zmenu, podieľajú sa na ďalšom úpadku Bieloruska…“
Ten príde po privatizácii štátnych strategických podnikov a vstupom zahraničného kapitálu sa Bielorusko stane dŕžavou Západu.
Lukašenko ostal „zaseknutý“ medzi Západom a Bielorusku prirodzene geneticky, slovansky a rusky bližším a post sovietske krajiny zjednocujúcim Kremlinom.

História konfliktu: 9. augusta 2020 sa v Bielorusku konali ďalšie prezidentské voľby, po ktorých CEC urýchlene oznámila, že Alexander Lukašenko dostal viac ako 80%. To viedlo k začatiu masových protestov a nepokojov, ktoré pohltili Minsk a niekoľko ďalších bieloruských miest.
https://regnum.ru/news/polit/3043253.html
Minsk, 22. augusta 2020, 08:32 „Bude trvať niekoľko dní, kým sa definitívne vyrieši situácia v Bielorusku v súvislosti s povolebnými protestmi“ uviedol bieloruský prezident Alexander Lukašenko na stretnutí s hlavami orgánov činných v trestnom konaní 21. augusta.
Podľa bieloruského lídra je teraz situácia v krajine komplikovaná ale nie katastrofická. Na uliciach a v pracovných kolektívoch vládne nespokojnosť. Lukašenko vyhlásil, že prekonanie problému je v jeho osobnej zodpovednosti…
Medzi Ruskom a šiestimi post sovietskymi krajinami  (je to aj Bielorusko) platí Zmluva o spoločnej kolektívnej bezpečnosti, ktorá sa zmení na organizáciu blízku NATO. Vychádza z DVTR (Dobrá všeobecná teória riadenia super a meta systémov v rámci RF a bývalých post sovietskych štátov).
Výstupy z rozhovorov Putina s Lukašenkom, ktorý požiadal gosudara RF o pomoc v zmysle Zmluvy vyplynulo, že takáto pomoc nateraz nie je potrebná.
Invázia „bratských ruských vojsk“ do Bieloruska ako do Československa 21. augusta 1968 „nehrozí“…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?