Publikované: 10.12.2019

Norman Four summit

Prezidenti Ruska, Ukrajiny a Francúzska, ako aj nemecká kancelárka, 9.12. rokovali na Champs Elysees. Uskutočnilo prvé stretnutie Vladimíra Putina a Vladimíra Zelenského.

             
Podmienkami stretnutia bolo stiahnutie ukrajinských vojsk z miest Stanytsia Luhansk, Petrivske a Zolote a prímerie do konca roka.
Kľúčmi k riešeniam, ako komuniké zo Champs Elysees, sú trvalé prímerie, výmeny zajatcov, Minské dohody, v hre je aj Steinmeierov plán, demokratické voľby v Donbase, dohľad OBSE, posilňovanie osobitného štatútu Donbasu. Až aké, sa uvidí…
Rokovania štvorky, dvojky (Putin-Zelenský) ale aj ostatné separátne, nepriniesli nič zásadné, význam má najmä stretnutie ako také, komunikácia a dohoda na ďalšom summite o štyri mesiace.
O Kryme sa nerokovalo. Zelenský odmietol myšlienku federalizácie Ukrajiny. Vedľajšie rozhovory boli vedené o transite plynu cez Ukrajinu.

              
Merkelová aj Macron sa voči Putinovi a zrejme aj k sankciám, poškodzujúcim viac Francúzsko, než Nemecko, mali zmierlivejšie; obaja majú doma dosť vlastných problémov, bez šance prezentovať sa ako „svetlé vzory“ a problémy s Ukrajinou sú zjavne aj pre nich „navyše“:
1. Nemecko potrebuje dotiahnuť „domov“ plynový Nordstream 2 (a zaznamenáva domácu politickú nestabilitu);
2. Macron a Francúzsko tiež nie je vzor politickej stability a sociálneho zmieru, táto „žltými vestami“ a dnes odbormi a migráciou (detto Nemecko) skúšaná krajina, má problém s francúzskym ľudom…
Putin má problém s jazykom 38-percentnej ruskej menšiny na Ukrajine (jazykové zákony, školstvo, kultúra národnostných menšín) od čoho neustúpi.
„Chcem upozorniť na skutočnosť, že 38 percent občanov Ukrajiny je rusko-jazyčných. A ako viete, od budúceho roku budú musieť všetky ruské školy prejsť na ukrajinčinu (Janukovyčov a Porošenkov jazykový zákon ukrajinizácie Ukrajiny). Súhlasíme, že to pre nás vyvoláva otázky, na ktoré nemáme odpovede,” uviedol Putin.
Treba pripomenúť, že Orbán sa vo veci práv Maďarov, žijúcich na Ukrajine, pridal na stranu Putina a bude s ním spolupracovať (rok 2020 je stým výročím Trianonu).
Len tak mimochodom, zistil som krížovou kontrolou, že “náš” ani zahraničný mainstream túto, vlastne kľúčovú tému konfliktu Rusko-Ukrajina nezmieňuje… (čí to je nacionalizmus? Ruský či ukrajinský?). Hmm…
Medzinárodné právo a ľudské práva poznajú pojem štátotvorný národ ale aj práva národnostných či etnických menšín a skupín… (takzvaný “ľudsko-právny” krik za čínskych Ujgurov ale plní stránky médií…).
Len “osviežujem” že referendovou položkou krymských Rusov a Tatárov bol ich Kyjevom potláčaný jazyk a kultúra…
V systéme “európskych” hodnôt pojem národ, národný jazyk a štátotvorný národ zaniká…
Dôvod: Globálny a globalizačný prediktor západnej proveniencie.

Zelenský predbežne „múr“ okolo Donbasu nepostaví. Má prakticky nechránených 400 km východnej hranice s Ruskom, za ktorou čaká 50 tisícová časť ruskej armády na jej prípadnú „aktiváciu“.
Na strane Ukrajiny by som s riešeniami už vôbec neotáľal, aby nestratila viac, než stratila a stráca…
A s tým ekonomika a mier Európy a Ruska.
Summit sa skončil pred polnocou.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?