Publikované: 17.06.2013

NOVADO – nové vetry zo starých zadkov

Pred župnými voľbami začínajú duť nové vetry. Alebo len Danielovi došli peniaze od mäsiara z Humenného [1] a hľadá iné zdroje?

Za manželstvom z rozumu hľadajme financie a vplyv

Miškov bol významný sponzor SaS a niečo mu zrejme ostalo aj pre toto NOVADO. Okrem toho vplyvová báza jeho a Krajcera vhodne doplní možnosti Novy. Kontakty na Kmotríka a iné postavičky mediálneho, reklamného a preferenciového trhu pootvoria všelikde dvere. Napríklad zrejme aj taká TA3 nebude až tak kritická.

Financie chcel pritom Daniel zhromažďovať verejnou zbierkou na internete. Dôvod mala byť transparentnosť. Daniel však iba táral a peniaze do strany prichádzali od väčších individuálnych darcov. A ktovie, či ich naozaj dali oni. Lenže minulo sa na knižku a narcistické plagáty. A kampaň pred župnými voľbami bude niečo stáť (k financiám Novy a paralelám medzi Novou a Ruskovou ANO pozri blog [2] ).

Na adresu spojenia Novy a liberálov odznelo viacero komentárov. Že je to Národný front, či nepodarený pokus o reinkarnáciu SDK. Ja si naopak myslím, že hľadať za tým spojením ideológiu je zbytočné. Ide len o peniaze a mediálny vplyv. Nova ani pred spojením s Lidom nemala žiadny program. Ak teda zaň nebudeme pokladať drísty o korupcii. No schválne, spomenie si niekto na nejakú zásadnú tému, ktorú by dlhodobo táto strana presadzovala aj s návrhmi konkrétnych riešení? Jediný konkrétny program, ktorý zverejnili, bol zdravotnícky. Jeho serióznosť mala potvrdiť trojčlenná zostava garantov – skúsených zdravotníkov. Z nich jedného nedávno zo strany vylúčili, lebo do nej doviedol exsiskára Feranca, konateľa z Plachtiniec. Takže takíto ľudia sa podieľajú na tvorbe ich “programu”.

Stratégia NOVA ako marketingový projekt

Kto chce vedieť viac o programe Novy, nech si prečíta nie nedávnu knihu od Lipšica, ale od Milana Krajniaka, čerstvého šéfa ich konzervatívnej platformy (ide o “Doktrínu štátu”). Od tohto spin doktora Novy (pozri posledný TREND) sa dozvie napr. o plnej zamestnanosti, aj o spôsobe, ako ju dosiahnuť (štátnym zamestnávaním nezamestnaných). A iných skvelých nápadoch, ktoré len ukazujú, aký má tento šéfideológ Novy zmätok v hlave.

Peter Schutz sa prednedávnom vyjadril, že Nova hovorí iba, čo si myslí, že chcú od nej voliči počuť. Spojenie s Lidom len tento marketingový dojem posilňuje. Ale veď nech. Názor, že politické strany sú dnes iba programovo vyprázdnené vehikle, sa šíri ako nebezpečný vírus, čím sa znižuje latka aj pre novovzniknuté partaje. Hoci čistý marketing nechutí ani v podaní tejto novej pravice.

Možno sa však na tom v blízkej budúcnosti niečo zmení. A táto strana bojovníkov voči oligarchii a vyvoleným dokáže presvedčiť voličov, že jej jediným programom nie je iba snaha urvať si svoj kúsok z politického koláča. Obhajca televízneho formátu VyVolení je tým pravým mužom, aby s tým Nove Dohode pomohol. Je ním Ľudo Tóth, bývalý PR manažér TV JOJ (z čias VyVolených) a aktuálny šéf marketingu Novej väčšiny [3] . Nech sa im v oblbovaní voličov aj s jeho pomocou (a pomocou Lida) darí stále viac a viac.

[1] http://www.lipsic.net/kniha-a-financovanie-nova.html
[2] http://andrejdurcansky.blog.pravda.sk/2013/06/10/fund-fiction-historky-z-politickeho-podsvetia-financne-i-novacie-a-stranicka-realita-alebo-ako-danielovi-skutek-utek/
[3] http://www.blogovisko.sk/blog-ktory-je-tak-trochu-podvod.html

 • SlabéVýborné (+8 skóre, 10 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

3 Komentárov

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Ján Gaborčík

  A o čo vám ide? Predtým ste kričali , že pravica sa ma zjednotiť a teraz vám vadí že sa o to snažia tzv. odpadlíci.Niektorým poltikom vyhovuje tento stav-vo funkciach 20 rokov a boja sa ,aby neprišli o teplý a lukratívný flek kto platí ntoho strapatého Schutza?

  1. Juraj Poláček

   Netvrdim, ze som nadseny projektom NOVADO kvoli prezentacii exclenov SaS, avsak neustale ataky na Novu maju zrejme jeden ciel – strach ze project bude uspesny. Nakoniec rovnakym sposobom sa kreoval Smer a kde je dnes. Druha vec je, ze ak sa vznik strany pripravoval taku dlhu dobu, mozno sa mohol Dano Lipsic pripravit lepsie…

 2. Peter Kralik

  Tieto ohovarania a útoky na NOVA su naozaj smiešne zo strany fanatickych voličov SaS. Len pre zaujímavosť asi jediny komu došli preniaze je Sulik, ktorý odmietol dať na kampaň svojej kanidatky na župana v Trenčianskom kraji. Knaidátky ktorú boli ochotní podporiť aj dalsi a SaS mohla mať kandidáta minimálne v druhom kole. Lenže Súlik ma voľby do VUC ťažko na saláme.Tak prosim vas prestante vypisovať ódy o schopnom pilotovi či kydať na druhých. Lebo SAS nie ani strana ani demokratický fungujúca organizácia ale len kúžok ktorý uctieva vodcu.

 3. K obsahu sa nebudem vyjadrovať, som zaujatý. Ale názov je skvostný, to musí uznať aj neprajník. :)

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?