Publikované: 02.11.2014

November forever

Dovolím si  polemizovať s  názorom M. Šarkosyho, ktorý v  blogu http://blog.tyzden.sk/marian-sarkoezy/2014/09/29/paradoxy-novembra/, mimo iného, píše, že sme si vtedy… vlastne Babiša a Pentu sami „vybrali“.  Podľa mňa to tak nebolo. V Novembri 89 sme zabažali po slobodách a západnom kapitalizme, kde strana a vláda nebude „určovať víťazov a porazených medzi nami“ – materiálnych i morálnych.

Slovenská občianska spoločnosť napriek ťapákovskej DNA  v  zamatovej nezačala zle.  Účastníci ani prizerači zmien ešte nevedeli, čo sa  spacká. Prišla však čiernodierová „tretia“ fejk cesta BEZ strážcov kapitalistických pravidiel, bez kostry, bez JUSTÍCIE. Uvedomte si, že poriadne kapitalistické súdnictvo – prokuratúra (a polícia) PRE ĽUDÍ, pre businessy tu po Novembri nevznikli a neexistujú. A pritom to mal byť základ! Tretí pilier, brzda  podfukárov.

Až takto fatálne zlyhali slovenskí vykonkurzovaní a  volení „štátnici/-čky“ a právnici/-čky (dlho) vo funkciách.  Skutočné paradoxy Novembra sú oni. Neplnili a  stále neplnia svoje základné povinnosti voči občanom – nezabezpečujú pre nich rovnosť pred zákonom, nevymôžu ich práva a nečistia spoločnosť od porušovateľov pravidiel. Nedekomunizovali. Nekreovali správne súdnictvo. Nik nezmietol zo stola pomýlené, kapitalizmu odporujúce právnické úvahy, odôvodňovania, podrazácke výklady, záplavy procesných „chýb“, nik neodvolal skorumpovaných, v dôsledku čoho trpia slušní občania, businessy i naša republika. V merite veľkých vecí sudkyne a sudcovia čušia a boja sa nezávisle rozhodovať. Majú a môžu, no nepošlú zlodejov-papalášov do basy. ALE napriek takejto očividnej diskvalifikácií neodchádzajú z funkcií, zaberajú miesta do smrti! Vyspelejší svet to vnímal, komentoval a vidí toto zúfalstvo i naďalej. Po 25 rokoch od 89teho nám patrí v medzinárodnom rebríčku nezávislosti justície 141. miesto vo svete! Na lavici opovrhnutia a hanby.

Takže o  akom kapitalizme to preboha točíme? To na čo sa tvárime. Nič také tu nie je. Len prázdny právny rám, plno podvodníkov. Slovenský „kapitalizmus“ je 25 rokov tak paralyzovaný a bitý vďaka zlým a bojazlivým sudcom, prokurátorom a vyšetrovateľom vo funkciách. Aktivni sú iba ak ide o ich funkčné pohodlie.  Politici sa tvária,  že hrajú jednu ligu s partnermi z EÚ, či U.S.A., drístajú o Škandinávií, no  v  skutočnosti právny  marazmus udržiavajú, aby sa netrestali ich vlastné výčiny a výčiny ich všadeprítomných „známostí“.  Bezzásadová, chorá justícia, čo rýchlo a konzistentne nevyšetruje a nesúdi, rozkladá všetko, vrátane našej politiky i ekonomiky a vôbec neodstrašuje od korupcie (práve naopak). Osamelí slušní kapitalisti tu síce žijú, ale  NAPRIEK systému.

V Novembri 89 spoločnosť znechutená z liberálneho kapitalizmu nebola, ale teraz áno. Lebo ho funkčný na Slovensku po revolúcií nezažila. „Tlačové“ impériá Babiša a Penty sú ďalšie príznaky úpadku, nie žiadne private equity deals s dobrým EBIDTA. Občan volí podľa toho, čo v domácich „médiách“ vidí a počuje. A čo vidí?  Atavizmus, propagandu na všetky spôsoby, „kradnutie“ z verejného a žiadne spravodlivé exemplárne tresty. Dominuje fejk úspech darebákov, ich právnikov(-čiek) a politikov(-čiek).

V kapitalistických krajinách sa justícia musí robiť poriadne, inak krajiny nie sú kapitalistické! Inými slovami, Švajčiarsko, Dánsko a  iní majú skvelé produkty, blahobyt a nízku korupciu PRÁVE preto, že ich občanov, businessy a práva pred podvodníkmi nekompromisne chránia odvážni sudcovia a prokurátori. Ak by naši sudcovia boli ako dánski alebo švajčiarski, veľa zlodejov – papalášov by  „sedelo“ a slušných kapitalistov by tu bolo veľa.

 Je to celé o  odvahe!

Odvahe ukážkovo súdiť a trestať porušovateľov kapitalistických pravidiel. Najmä keď je porušovateľ zákerný, mocný a chamtivý, keď je to štátny papaláš!

Slovenskí sudcovia, prokurátori, policajti a politici (až na zopár výnimiek) odvahu nemajú. Sú strašný ponovembrový fejl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?