Publikované: 05.08.2013

Nulová tolerancia alebo zvykáme si na policajný štát

Počas deväťdesiatych rokov sa v USA začal vyskytovať zaujímavý represívny program: “zákony nulovej tolerancie“. V skratke sa jedná o to, že je centrálne definované “zakázané správanie”, ktoré musí byť trestané úplne bez ohľadu na okolnosti, motiváciu, škodu atď; teda o príkaz persekuovať formálny aspekt priestupku súčasne so zákazom prihliadať k tomu materiálnemu (preto zákony nulovej tolerancie).

To, čo sa na začiatku zdalo byť iba stupídna, politicky korektná buzerácia, ale nabralo nebývalé otáčky.

Keď sa “nulová tolerancia” rozšírila z pracovísk (nulová tolerancia voči sexuálnemu obťažovaniu! Za podržanie dverí dáme strata bonusov, nech jej to vadilo, alebo nie!) do škôl, vzápätí sa premenila na kontrolu myšlienok a predstavivosti detí: na oficiálne posvätený thought-crime, ako vystrihnutý z Orwellovho “1984″.

Vo svojich desiatich rokoch čelí obvineniu z trestného činu, pričom ak by za neho bola odsúdená, nikdy by nesmela legálne nosiť zbraň.

Aby ste lepšie chápali, čo to znamená “nulová tolerancia” – keď si desaťročná školáčka priniesla na olovrant steak a naň steakový nôž, dočasne ju vylúčili na 10 dní za “držanie zbrane na pozemku školy”. Avšak pozor: to nie je celé. Učitelia “nemali inú možnosť”, ako zavolať políciu (nemôžu predsa nič riskovať!) A polícia zase “nemohla neprísť, keď ju zavolali”; takže keďže sa nedovolali rodičom, školáčku odviezli do polepšovne. Títo policajti jej dokonca ani nenasadili putá – v čom mala šťastie, ako uvidíme ďalej -, ale aspoň tak vo svojich desiatich rokoch čelí obvineniu z trestného činu, pričom ak by za neho bola odsúdená, nikdy by nesmela legálne nosiť zbraň. Šikovné, že?

A ak si myslíte, že na tom s plastikovým nožíkom na roztieranie masla budete lepšie, omyl. Aj za to vás v jedenástich spútajú, hodia do basy a obvinia z trestného činu.

Komentátorka Leah Barkoukis vo svojom článku na serveri TownHall.com zhromaždila zoznam desiatich nejvyšinutejších aplikácií “nulovej tolerancie”, ktoré ukazujú, aké absurdné rozmery celá tá záležitosť nabrala. Ešte výživnejší je potom zoznam 19 absurdít, za ktoré v USA deti zatýkajú.

Škola ponúkla pomoc psychológa deťom, ktoré by mohli byť rozrušené “incidentom” so sušienkou-zbraňou.

Len náhodne: v Marylande bol dočasne vylúčený sedemročný školák za to, že vykúsal cukrovinky “do tvaru zbrane”. Chlapec tvrdil, že sa snažil vykúsat sušienku do tvaru hory, ale nepodarilo sa a ohryzená sušienka vyzerala ako zbraň. Bol na dva dni vylúčený. Ale čo je najlepšie, škola ponúkla pomoc psychológa deťom, ktoré by mohli byť rozrušené “incidentom” so sušienkou-zbraňou.

To v Colorade išli ďalej a podmienečne vylúčili sedemročného školáka za hodenie imaginárneho granátu. Škola má totiž vo svojej “zero tolerance policy” zakázané “všetky zbrane, skutočné aj imaginárne“. Chlapes samozrejme nechápe, čo urobil také zlé.
Ešte nehoráznější bol pokus školy podmienečne vylúčiť šesťročného žiaka za to, že si dovolil v škole hovoriť o hračke-zbrani, plastovom metači gumových tyčiek v pastelových farbách, ktorú si jeho rodina kúpila cez prázdniny. Akási žiačka totiž zabehla za učiteľom a žalovala, že chlapec hovoril o zbrani a ona sa “bojí o svoje zdravie a bezpečie.” Rodina sa tomu samozrejme postavila na odpor a keď pohrozila škole oficiálnym odvolaním, škola to radšej vzdala.

A úplne najlepšie je prístup k študentom, ktorí zamedzili zneužitiu zbrane. Školák, navštevujúci piatu triedu, bol na celý rok podmienečne vylúčený za to, že zabavil žiletky svojmu známemu, ktorý sa vyhrážal, že s nimi niekomu ublíži. A študent, ktorý zabránil vražde, keď vytrhol nabitú pištoľ inému študentovi, ktorý sa vyhrážal, že niekoho zastrelí, bol za svoj dobrý skutok potrestaný podmienečným vylúčením na tri dni.

Kliknite na pokračovanie článku: Nulová tolerancia – dokončenie

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. no ved my zijeme v plicajnom state ved sa pozrite ako sa policia sprava !! same buzerovanie na cestach za vsetko pokutuju zatial co policajti pachaju zlociny a kludne a bestrestne porusuju zakony http://www.youtube.com/watch?v=YikiJ1clZZE spolupracuju z mafiou a kradnu a to vsetko sa im toleruje kedze aj vlada je skorumpovana a zlocinecka a potrebuje organ ktory bude drzat narod v strachu z moci a ktory bude rovnako zlocinecky ako tato zlocinecka mafianska demokracia !!!! a co sa tyka justicie a prokuratury tak tu prikladadm ukazku co vam tato skorumpovana banda dokaze uznat ked ich nalezite inspirujete http://www.necenzurovane.sk/13/nihilizmus.html

  2. a este nieco som zabudol ked za socaku prokuratura vyrabala justicnu frasku na zaklade kriveho obvinenia tak sa to usilovali vyrobit aspon ako tak na urovni ale dneska staci ked prokurator vyrobi hovadinu na urovni IQ 5 decka tak primitivnu a ubohu  a sud mu to uzna za mozne aj ked je to technicky nerealizovatelne a toto su tie spinave mafianske demokraticke praktiky za ktoryma za skryvaju a z akyma som sa stretol na sude v nmnv vid clanok pana Pavlika a aj z prilozenym videom co je mozne uznat na sude a ako uboho sa dnes vyrabaju justicne frasky alebo skor pachaju justicne zlociny !!!!!!! http://www.necenzurovane.sk/13/nihilizmus.html Slovenská banánová justícia                               Vážení čitatelia, nepochybujem o tom, že až budete čítať text autentického rozsudku, ktorý bude v plnom znení uverejnený pod týmto komentárom, možno nebudete chápať, možno sa budete smiať, možno budete pociťovať smútok, že takéto niečo absurdné môže existovať, dokonca riešené súdom – a dobre sa pozerajte, koľko ľudí bolo do tejto abnormálnej absurdity zatiahnutých. Žiaľ, aj takáto je realita. Neoboľševická, štátno-teroristická a mafiánska Slovenská republika je názorným príkladom toho, kam nás až organizovaná politická tupohlavosť môže doviesť. Na záver hádam toľko, že žalovaný sa proti tomuto rozsudku odvolal na Krajský súd do Trenčína, ktorý taktiež túto debilinu pripustil, no neohodnotil to ako trestný čin, ale len ako priestupok. Takže, príjemné čítanie a ešte príjemnejšie rozjímanie. Vladimír Pavlík Rozsudok Okresného súdu v Novom Meste nad Váhom

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?