Publikované: 22.05.2013

O čakaní na Godota alebo o Pollákovom prde vo vesmíre

Od začiatku októbra 2012 všetci čakáme na tzv. rómsku reformu, ktorú pompézne ohlásili zástupcovia rómskej koalície SMER a Oľano.  Všetci si spomíname na prísľub ministra vnútra Roberta Kaliňáka, šéfa Oľano Igora Matoviča a splnomocnenca vlády Petra Polláka,  že každý týždeň predstavia na tlačovej konferencii konkrétne návrhy zákonov, ktoré by vyriešili tzv. rómsku otázku.

Na jeseň 2012 zorganizovali dve tlačové besedy, na ktorých vágne hovorili o tom, že treba zmeniť sociálny systém, a že za základ reformy považujú vzdelať deti z rómskych osád.

http://www.ta3.com/clanok/1008144/tb-r-kalinak-a-p-pollaka-o-opatreniach-romskej-reformy.html

S takýmto všeobecným blábolom sa nedá nesúhlasiť, ale ak by som to chcela napísať slovami klasika, význam týchto vyhlásení sa bez predloženia zmien zákonov rovná významu prdu vo vesmíre.

Trochu nasmradili, odvtedy nič. Čakáme. Splnomocnenec Pollák už dvakrát posunul termíny predstavenia konkrétnych návrhov. Najskôr termín posunul na začiatok tohto roka, nedávno oznámil, že ich verejnosti odtajní až na jeseň 2013.

http://www.sme.sk/c/6807182/romsku-reformu-odstartuju-na-jesen-zacnu-priestupkami.html

„To, čo sme identifikovali, koľko zákonov potrebujeme spraviť, je približne asi sto opatrení, ktoré potrebujeme prijať na to, aby sme rómsku reformu spustili a nedá sa to spraviť za pár mesiacov,“ povedal Peter Pollák po tlačovej besede vo Vysokých Tatrách /20.5.2012/.  Je skvelé, že splnomocnencovi a jeho suite trvalo sedem mesiacov !!!!!, aby vôbec identifikovali počet  zákonov, ktoré musia otvoriť. A toto majú byť reformátori, ktorí v parlamente disponujú ústavnou väčšinou (98 hlasov!!!!!!!!).

Pollák je najsilnejší splnomocnenec pre rómske komunity, aký kedy na Slovensku pôsobil. Za akúkoľvek jeho navrhnutú zmenu by ako na povel zdvihlo ruku 83 kolesíkov a 15 súkmeňovcov z klubu Oľano. Ako poslanec (od 4.4. 2012) nepredložil do pléna jeden jediný návrh, ktorý by zvrátil zúfalú situáciu v rómskych komunitách.

Je to o to smutnejšie, že SaS ponúkla splnomocnencovi pomocnú ruku. 4. októbra 2012 sme zverejnili 30 konkrétnych opatrení na riešenie tzv. rómskej problematiky pod názvom Práca dospelým, vzdelanie deťom.

http://www.strana-sas.sk/praca-dospelym,-vzdelanie-detom/1875

Tento dokument sme poslali Petrovi Pollákovi s tým, že z neho môže čerpať pri kreovaní tzv. rómskej reformy. Viaceré body sme mali už v tom čase rozpracované v legislatívnej podobe, stačilo ich len predložiť plénu. Prešli by hladko, každý so zdravým rozumom by za ne zahlasoval a dnes mohli byť dôležité zmeny zavedené v praxi. To, o čom už mesiace Pollák iba rozpráva a my čakáme, už mohlo fungovať, nebyť ješitnosti niektorých politikov.

P. Pollák dokument odignoroval. Cez médiá odkázal, že nepotrebuje naše návrhy .

Ako opozičná poslankyňa toho veľa neovplyvním. Všetky návrhy, ktoré som predložila, kolesíkovia zmietli zo stola. A to vrátane reformy dávok v hmotnej núdzi, onej rozsiahlej zmeny sociálneho systému, o ktorej reformátori z koalície SMER a Oľano hovoria ako o základe tzv. rómskej reformy. Predpokladám, že rovnaký osud postihne aj môj najnovší návrh o povinnej predškolskej výchove. Čuduj sa svete, Pollák už avizoval, že súčasťou reformy má byť práve povinná materská škola pre deti, ktorú ešte len lepia s Čaplovičom dokopy. Som veľmi zvedavá, ako zahlasuje poslanec Polák o návrhu, ktorý konkrétne rieši to, o čom on len rozpráva.

Je mi úprimne ľúto, že čakáme na Godota a ten nechodí a za ten čas planého čakania sme sa nikam neposunuli, aj keď sme mohli. Dávam verejný prísľub, že keď s tým Godotom Pollák konečne príde do parlamentu, poslanci za SaS sa zachovajú ako racionálni politici, ktorým ide o riešenia a nie o politikárčenie. Návrhy v súlade so zdravým rozumom radi podporíme. Stačí len dúfať, že ďalšia Pollákova tlačovka už nebude o posune termínu, ale o konkrétnom návrhu.

p.s. V minulom volebnom období som rok a pol pôsobila ako štátna tajomníčka na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny a okrem iného som mala aj agendu SVS – sociálne vylúčených spoločenstiev, teda rómskych osád. Často počúvam /aj od P. Polláka/, že som pre riešenie problémov v osadách mala urobiť viac. Vždy sa dá urobiť viac. Bez akéhokoľvek vyviňovania,  pár argumentov: po prvé, okrem SVS som riešila množstvo ďalších otázok spadajúcich pod rezort sociálnych vecí /od sociálnych služieb cez služby v zamestnanosti až po Európsky sociálny fond/. Po druhé, naša koalícia nedisponovala ústavnou väčšinou a niektoré riešenia si vyžadovali zmenu Ústavy. Po tretie,  množstvo vízií sme premietli do legislatívnych návrhov, žiaľ, nestihli sme ich presadiť kvôli predčasným voľbám.

  • SlabéVýborné (+26 skóre, 30 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Juantorena

    Lucka, Lucka. Ty, ktorá si sa preslávila ako loviteľka komunistov na ministerstve a ešte ako jedáčka v ich jedálni, máš odvahu kritizovať maníka, ktorý sa pokúša niečo pozitívne robiť. Ten chlap na rozdiel od teba si nevyvaľuje opozičné šunky v parlamente. Teba si história bude pamätať iba ako lovičku komunistov, ktorá za dva roky na ministerstve nič normálne nespravila. Nehanbíš sa za to a ešte si aj otváraš zelenú papuľku na druhých?

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?