Publikované: 23.02.2014

Občianske zrkadlo – úvod

V priebehu kampane ku prezidentským voľbám asi málokoho unaví sledovať, kto bude druhá dáma, na aký netradičný spôsob dopravy verí jeden z kandidátov alebo kto z nich pravidelne športuje. Sme len ľudia. Zároveň ale tušíme, že to nie sú tie najvhodnejšie otázky, ktoré kvalifikujú niekoho na post prezidenta a záväzok byť ľuďmi, dáva nám povinnosť pokúsiť sa zaoberať kandidátmi nielen z ich ľudskej stránky, ale z hľadiska politiky, ktorú by z najvyššieho postu uplatňovali voči nám. Sledujúc kvality predchádzajúcich prezidentov si môže veľa ľudí povedať, že tu nie je čo pokaziť. Za to vylepšiť sa situácia vždy dá.

Rozhodli sme sa preto, že priložíme ruku k dielu a pokúsime sa verejnosti priblížiť postoje kandidátov k posilňovaniu podielu občanov na moci. Iste teraz veľa ľudí mávne rukou nad našou snahou, že je to hlúposť a niečo, čo nie je na programe dňa. Nič menej podobné a podobne oprávnené zhrozenie kedysi vyvolávalo zavedenie všeobecného volebného práva či volebného práva žien, pričom dnes by si ich zrušenie vedeli predstaviť len extrémistické zoskupenia propagujúce nenávisť a potláčanie práv menšín.

Samozrejme, ľúbivé reči o tom ako hneď, rázne a ľahko zapojiť občanov do spoločenského diania i mimo volieb, nie je to, čo rozumný človek ocení na postojoch k tejto problematike. Kto to myslí naozaj vážne, vidí aj obrovské problémy, ktoré sa nedajú prekonať zo dňa na deň a chápe, že všetko na svete funguje, len keď to má správnu mieru. Opak je žiaľ práve tým, čo si pozorný pozorovateľ všimne ako prvé: protisystémových bojovníkov, ktorých výstrelky sú vítaným oživením spravodajstva. Podobajú sa pacientovi, ktorý očakáva, že z prvej návštevy u lekára odíde zdravý a lekárovi, ktorý pacientovi s viacerými ochoreniami miesto liečby vypíše rovno úmrtný list. To nie je náš prípad.
Kto sme to my, čo sme sa rozhodli poslať jednotlivým kandidátom na prezidenta prosbu, aby nám poskytli rozhovor na tému posilňovania podielu občanov na moci ? Nestojí to skoro za vysvetlenie. Sme voľný spolok občianskych aktivistov bez názvu. Stretli sme sa na protestoch (najmä na okupácii generálnej prokuratúry, viď www.ogp.sk), ale spája nás potreba tvoriť, nie búrať. V minulosti sme robili napr. akciu www.fototermin.skwww.stopkorupcii.sk. Sme veľmi rôzni, nemáme spoločný politický postoj (aj tento blog reprezentuje len môj súkromný názor), spoločné je len to, že sa nevydržíme nečinne dívať na problémy spoločnosti okolo nás a máme dosť úcty k sebe navzájom, aby sme dokázali pracovať na spoločnom diele. Nikoho nestrašíme, od nikoho nevyberáme peniaze, nič nerozbíjame, snažíme sa šíriť osvetu a nič si od toho pre seba nesľubujeme, snáď s výnimkou unavenia nepokoja, ktorí máme v duši. Nejde nám ani o propagáciu či kritiku jednotlivých kandidátov, ide nám len o to, aby sa nich dalo pozrieť aj nejakou rozumnou optikou, keď ich nik nechytá za slovíčka ani sa ich nepýta či sú proti potratom (čím v skutočnosti myslia, či sú za zákaz potratov, čo je máličko rozdiel).

Čiže, ako som už spomínal, poprosili sme kandidátov na prezidenta o rozhovor – www.obcianskezrkadlo.org/pozvanka-PvOZ.pdf . Je od kandidátov milé, že sa viacerí automaticky ozvali, ďalších sme uprosili cez rôzne odporúčania od známych a pod. Ich čas je samozrejme vzácny, ale my dúfame, že s nami ho nebudú plytvať.

Postupne budeme tieto rozhovory uverejňovať na stranke www.občianskezrkadlo.org a na kanáli Vízia21 na youtube.com.

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?