Publikované: 21.11.2014

Obraciame sa k Tóre a Evanjeliám

Používali prorockí poslovia ich poznanie a skutočnosť, že vravia múdrosť, ako dôkazy alebo nie?

Prorockí poslovia Tóry, ktorí používali poznanie ako dôkaz

Existuje množstvo textov, v ktorých Proroci (PMSN) používajú poznanie a múdrosť: Mojžiš (PMSN) a jeho múdrosť, Jozue (PMSN), Dávid (PMSN) a Šalamún (PMSN) atď. … a v nasledujúcich dvoch príkladoch Jozefa (PMSN) a Daniela (PMSN).

Prorok Jozef (PMSN) používa jeho poznanie a múdrosť ako dôkaz v súvislosti s riadením zeme a ľudí

Boží Vládca, Jozef (PMSN) vykladá vízie toho, čo ho Boh naučil, a ako dôkaz používa múdrosť v riadení ekonomiky Egypta a jeho politiku.

Genezis – prvá Mojžišova kniha – kapitola 41:

(1  Po dvoch rokoch mal aj faraón sen: …  8  Ráno bol faraón taký rozrušený, že dal zavolať všetkých egyptských veštcov a mudrcov a vyrozprával im svoje sny. No nebolo nikoho, kto by ich faraónovi vyložil.)

Až zavolal Jozefa (PMSN) na základe rady jedného z väzňov, ktorí boli s Jozefom. A všemohúci Boh učinil tieto vízie dôvodom, skrze ktorého bola Jozefova (PMSN) oprávnenosť odhalená, a tiež jeho nadradenosť nad všetkými mudrcmi a učencami, keďže on sen interprétoval a potvrdil, že je posol Boží. A že jeho poznanie je dôkazom jeho spojitosti s Bohom:

Genezis – prvá Mojžišova kniha – kapitola 41:

15  Faraón povedal Jozefovi: Mal som sen a nikto mi ho nevie vyložiť. Počul som, že ti stačí rozpovedať sen a ty ho vyložíš.   16  Jozef odpovedal faraónovi: Nie ja, len Boh dá uspokojivú odpoveď faraónovi.) 

Jozef (PMSN) pokračuje vo svojich dôkazoch a ukazuje, že poznanie, ktoré mu Boh dal, sa neobmedzuje iba na vykladanie vízií, presnejšie, zahŕňa ohromné riadiace a politické schopnosti:

Genezis – prvá Mojžišova kniha – kapitola 41:

(33  Teraz sa poobzeraj, faraón, po rozvážnom, múdrom mužovi a ustanov ho za správcu Egypta.)

A odhaľuje časť tohto poznanie predložením plánu riadenia ekonomiky a politiky krajiny, takže faraón, a tiež tí, ktorí boli prítomní, môžu rozpoznať, že čelia znalému múdremu mužovi, ktorý bol zoslaný Bohom:

Genezis – prvá Mojžišova kniha – kapitola 41:

(37  Táto reč sa zapáčila faraónovi a všetkým jeho služobníkom.   38  Nato faraón povedal svojim služobníkom: Nájde sa taký muž, v ktorom je Boží Duch?   39  Potom faraón povedal Jozefovi: Keď ti dal Boh toto všetko poznať, nikto nie je natoľko rozvážny a múdry ako ty.  40  Budeš správcom môjho domu a všetok môj ľud bude poslúchať tvoje rozkazy…)  celý článok.


  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?