Publikované: 24.09.2020

Obraz EÚ na prípade Cypru

Vieme, že Cyprus zablokoval uvalenie sankcií na Bielorusko a Lukašenka; svoj súhlas podmieňuje vágnym postojom EÚ voči kríze v Stredomorí na osi Grécko a Cyprus verzus Turecko
EÚ má na jednej strane deklaruje nezasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruska na druhej zasahuje úmyslom uvalenia sankcií a súčasne ukazuje prstom na Rusko.
Tichanovskú má za legitímnu líderku Bieloruska a Lukašenka za nelegitímne inaugurovaného prezidenta.

            

Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune nalieha na Cyprus, aby prestal spájať sankcie proti Bielorusku s konfliktom na osi Grécko a Cyprus verzus Turecko v Stredomorí.
V rozhovore pre Politico vravel, že by pomohlo Nikósii presvedčenie, že „Francúzsko a dúfam, že celá EÚ je s Cyprom“.
Francúzsky minister pre Európu vyzval Cyprus, aby prestal blokovať sankcie EÚ proti Bielorusku a zdôraznil, že EÚ musí pri sankcionovaní režimu Alexandra Lukašenka postupovať rýchlo.
Pozn. editora: Cyprus „počká“. Vyzývam Cyprus aby neustúpil. EÚ sa krúti ako had…
Neschopnosť EÚ prijať sankcie proti bieloruskému predstaviteľovi sa pre blok stala bolesťou hlavy šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepha Borrella.
Pozn. editora: Lebo Cyprus má „na háku“. EÚ a jej „dobrým úmyslom“ už verí málokto (okrem „nášho“ devótneho Korčoka).
Clément Beaune v utorkových živých rozhovoroch pre televíziu Politico v Bruseli povedal, že „chápe cyperský stres“ zo sporných tureckých vrtov vo východnom Stredomorí ale že Francúzsko a EÚ sú na strane Nikózie.
Beaune povedal, že Cyprus trvá na svojom postoji, lebo má pochybnosti o podpore zo strany EÚ v reakcii na aktivity Turecka a tvrdil, že silný signál podpory by mohol pomôcť zmeniť názor Cypru.
https://www.politico.eu/article/france-eu-minister-cyprus-linking-belarus-sanctions-to-action-on-turkey/
Niektorí diplomati EÚ kritizovali parížsku podporu Cypru, čo vraj vytvára zdanie nádeje na sankčné prepojenie Bielorusko plus Turecko, Beaune ale povedal, že také spojenie nenastane.
Lídri EÚ pripustili jednanie aj o sankciách proti Turecku vo štvrtok alebo piatok (včera a dnes) ale schôdzky boli v utorok odložené o týždeň, lebo: Predseda Európskej rady Charles Michel prišiel do styku s bezpečnostným pracovníkom, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus.
Pozn. editora: Cyprus a Nikózia vyčkávajú, lebo covid! Ten ale neprekáža EÚ k prijatiu sankcií voči Bielorusku! Aj keby ich mali uvaliť všetci z karantény.
EÚ si „úspešne“ zatvára cestu k možnej spolupráci na osi EU-Bielorusko-RF.
Jediný efekt: Ešte silnejšie primknutie sa Lukašenka k Kremľu.
Nepoučili sa z Ukrajiny ani Krymu.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?