Publikované: 23.10.2019

Occamova britva očisty prokuratúry

Okrem parlamentných volieb sa blíži aj voľba generálneho a špeciálneho prokurátora. Jaromírovi Čižnárovi končí funkčné obdobie v júli 2020. Šéf úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik má mandát platný do roku 2021.

Vláda „chytračí“ (poznatky). Obe miesta chce obsadiť svojimi kandidátmi ešte pred voľbami (ak by sa Čižnár a Kováčik svojich kresiel vzdali skôr).
https://dennikn.sk/1625374/zmena-volby-generalneho-prokuratora-strany-vo-svojich-programoch-planuju-velke-zmeny/?ref=tit
Slovenská prokuratúra je štruktúrne monokratický (stalinský) systém. Vážny problém je, že sťažnosť prešetruje orgán, organizačná zložka, proti ktorej sťažnosť smeruje.

Ak by sa prokuratúra mala zmeniť na štátne zastupiteľstvo (Česko), podliehalo by ministrovi spravodlivosti, ktorý je politický nominant.
Štruktúra českého štátneho zastupiteľstva (orientačne); generálkou je Lenka Bradáčová s jej tímom vrchných štátnych zastupiteľov (aktuálne zodpovedných za proces Babiš):
http://www.nsz.cz/index.php/cs/o-statnim-zastupitelstvi/soustava
http://www.nsz.cz/index.php/cs/o-statnim-zastupitelstvi/struktura-statniho-zastupitelstvi

Ingerencia politických subjektov do spôsobov voľby a reformy prokuratúry je zjavne špekulatívnym politikárčením. Musí nastúpiť politikmi nepriestrelné heslo ako odkaz Veľkého Novembra 1989:
Politici ruky preč od prokuratúry, polície a súdov!
Voľba generálneho prokurátora by mala byť dôsledne odpolitizovaná, výlučne len v rukách a réžii a organizácii Rady prokurátorov.
Generála by si vyberali a volili všetci prokurátori v pléne.
Výber nominantov – slobodný a tajný návrh každého prokurátora. Adresátom a zberným miestom návrhov by bola volebná urna a Rada prokurátorov. Tá zostaví komisiu, ktorá dohliadne na korektnosť spracovania všetkých návrhov v počte 3-5 prokurátorov, ktorí budú volení plénom prokurátorov; s prípadnou dvojkolovou voľbou.

Právo na tajnú voľbu zaručuje dohoda prokurátorov. Ústava určuje tajnú voľbu len občanom voličom, vo všeobecných, priamych, slobodných a demokratických voľbách; parlament by mal voliť len verejne a transparentne, tajná voľba je možná len na vnútornej úrovni politických subjektov a parlamentných výborov. Občianska a voličská verejnosť má právo vedieť, ako ich a nimi zvolení zástupcovia narábajú s volebnými mandátmi.

Konečný výsledok voľby generálneho prokurátora by hypoteticky mohol byť znova Čižnár (právo voliť a byť volený). Nový Generálny prokurátor zaistí voľbu špeciálneho prokurátora (dnes ním je Kováčik).

Poslanie, úlohy a kompetencie ministerstva spravodlivosti by ostali zachované pre zaistenie riadneho chodu sústavy prokuratúry a súdov:
https://www.justice.gov.sk/Stranky/Ministerstvo/Uvod.aspx
Po dohode s Čižnárom a Kováčikom sa proces očisty a reformy slovenskej prokuratúry môže začať hoc aj hneď. Bez ingerencií politických špekulantov.
Parlament by sa mal bezodkladne vrátiť k ústavnému zákonu o zrušení Kováčovej milosti pre Kočnera. Velí tak záujem štátu, jeho občanov a spoločnosti; argumenty proti právnej retroaktivite a právnej istote sú kecy. Nad pozitívnym právom je v danom prípade imperatív prirodzeného práva, etiky, morálky a mravnosti. Bezpečnosť  a právne istoty občanov štátu, spravodlivosť a právny štát.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?