Publikované: 17.07.2022

Odhadujú že v jadrovej vojne nikto nevyhrá!

Americký archív národnej bezpečnosti len nedávno vydal novú informačnú knihu ako súčasť svojho projektu jadrovej dokumentácie. Tento sa zameral na pokusy počas studenej vojny odhadnúť, aké civilné obete by spôsobila jadrová vojna. Obavy z eskalačných rizík spojených so súčasnou ukrajinskou vojnou priviedli otázku potenciálnych obetí, dokonca aj z možných obmedzených ruských jadrových útokov, späť do popredia pozornosti verejnosti!

Vyskytlo sa niekoľko pokusov odhadnúť straty od Trumana až po Carterove správy. Medzi príklady patrí prelomová Harmanova správa z roku 1949, ktorá ako prvá objasnila (masívne) odhady obetí a zároveň predpovedala, že použitie jadrových zbraní neprinúti Kremeľ kapitulovať! Tak píše Burr v správe z roku 1964 pre JFK a odhaduje 134 miliónov amerických a 140 miliónov sovietskych obetí!

Správa Carterovej administratívy o slávnom PRM-10 (hodnotiaca národné stratégie a schopnosti USA) úprimne priznala, že jadrová vojna nikdy nemôže mať víťaza! Príkladom katastrofálneho rozsahu obetí bola medzirezortná správa z roku 1967, ktorá informovala o porovnateľnej zraniteľnosti Spojených štátov a Sovietskeho zväzu, tak poznamenáva Burr.

Podľa odhadu mohli Sovieti v roku 1964 zabiť 48 miliónov Američanov preventívnym útokom; do roku 1968 by s väčším počtom ICBM na mieste dokázali zabiť 91 miliónov. Naopak, trend v sovietskych úmrtiach bol počas desaťročia konštantný, pretože USA už v roku 1964 disponovali veľkými strategickými silami. Pri odvetnom útoku USA na sovietske mestá v roku 1964 by bolo zabitých asi 77 miliónov.

Za rovnakých okolností by v roku 1967 bolo zabitých 81 miliónov. Burr uvádza, že odhady obetí od 80. rokov sú stále tajné. V niektorých prípadoch ministerstvo obrany skutočne odmietlo odtajniť odhady v správach zo 60. a 70. rokov! Zatiaľ čo mimovládne organizácie vytvorili aproximácie, miera, do akej oficiálne odhady pokračovali v období po studenej vojne, nie je jasná.

Burr zahŕňa diskusiu o tom, ako sa pri odhadoch zohľadňovali účinky jadrovej detonácie, od výbuchov po požiare, radiáciu a spad. Podľa správy zverejnenej koncom 60-tych rokov 20. storočia škody spôsobené výbuchmi majú tendenciu podceňovať výsledné úmrtia, pretože viac úmrtí a zranení by bolo možné očakávať v dôsledku iných účinkov, ako je priame jadrové a tepelné žiarenie, požiare, spad, epidémie a hladovanie!

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?