Publikované: 08.09.2014

Odpoveď na článok: Islamskému štátu sa za pár mesiacov podarilo to…

Odpoveď na článok: Islamskému štátu sa za pár mesiacov podarilo to, o čo sa Al-Kajdá snažila roky. Vyhlásil kalifát a naďalej rozširuje jeho hranice.

 

Vo víkendovej prílohe Hospodárskych novín, zo dňa 5-7.9.2014 sa objavil materiál venovaný Islamu, . Materiál bol zostavený štandardnym spôsobom, vypovedal bezbečnostný analytik – ten ale o islame nemusí mať ani šajnu. V článku sa vyjadrujú moslimovia, orientalista a publicisti. Avšak to čo tam chýba to je hlas niekoho, kto Islam dôverne pozná a nebojí sa o ňom kriticky hovoriť. Napríklad bývalý moslim alebo prinajmenšom nejaký islamorealista – v politicky korektnom prostredí známy pod pejoratívnym pojmom „islamofób“.

Je ťažko odpovedať na niekoľko stranovú prílohu, ale na pár vecí reagovať musím.

V prvom článku píše Peter Kapitán o islamskej armáde ISIS a volá ich šialencami. Nie je to vhodné pomenovanie pre ľudí, ktorí každý svoj čin odôvodňujú svätou knihou Korán alebo šariou. Obe tie  veci  neobsahujú nič iné ako slová a činy Proroka Mohameda,. Ten sa v Koráne spomína 94 krát ako najsvätejší muž islamu a vzor hodný nasledovania, pre každého moslima. Keby prorok Mohamed nežil spôsobom akým žil a nezanechal po sebe taký odkaz aký zanechal, nemali by sme dnes žiaden problém ani s al-kaidou ani s ISIS .a Islam bol by jedným z náboženstiev, o ktorom by sme možno vedeli tak ako vieme o kresťanstve,. Občas by sa nám do uší dostala nejaká informácia o akejsi „Aliancii za rodinu“, nejaké registrované partnerstvá, nejaká interrupcia a to by bolo asi tak všetko,. No a možno zákaz obchodovania v nedeľu. Taký diskomfort alebo komfort – podľa gusta – by sme pociťovali žijúc medzi moslimami, a možno by sme sa aj zľahka rozčuľovali.

Ale Mohamedov odkaz je iný a tých, ktorí sa ho snažia do slova a do písmena uplatniť, by sme nemali volať šialencami, lebo to uráža proroka a Islam ako celok – aj keď väčšina moslimov by to rada videla ináč.

V spomínanom v článku bezpečnostný analytik Lukáš Visingr vidí príčiny úspechu ISIS v priaznivej geopolitickej situácii a v trojročnom povstaní, ktoré oslabilo Sýrsku centrálnu vládu. To je pravda. Len je nutné podotknúť pre tých, ktorí podporujú tzv. povstalecké sily (ako napr. USA,  západné štáty a niektoré arabské štáty), že keby nebolo rázneho stanovisko Ruska, Al-Assad by už dávno bol ľahol popolom a celá Sýria by bola v rukách ISIS. Takže po Al-kajde je to druhé dielo, výsledok militárnych intervencii USA & spol. na Blízkom východe.

Analytik má informácie, že ISIS predáva ropu priamo assadovemu režimu a na stránke www.middleeastmonitor.com nájdeme informáciu,: ”The Iraqi official noted that the Kurdish peshmerga forces stopped the sale of oil at first, but later allowed tankers to transfer and sell oil.” Na www.al-monitor.com nájdeme informaciu: “The Islamic State of Iraq and al-Sham (ISIS) has been selling smuggled Syrian oil in Turkey worth $800 million, according to Ali Ediboglu, a lawmaker for the border province of Hatay from the main opposition Republican People’s Party (CHP).” Prečo som nikde nenašiel informáciu, že ISIS obchoduje s režimom Assada v Sýrii? A aj keď pán analytik takú informáciu má prečo nespomenul aj ostatne krajiny s ktorými ISIS obchoduje?

Na konci článku sa autor pokúša chytiť pôvod a odôvodnenie existencie Islamského štátu: ”Islamský štát v Sýrii a Iraku je založený na ideológii takzvaného saláfistického džihádizmu.(…).  Je to silne ortodoxná interpretácia Koránu, ktorej sa pridržiavajú najmä v Katare, Spojených arabských emirátoch a Saudskej Arábii.” Treba podotknúť, že tie tri posledné krajiny sú spojencami západu v boji proti Sýrii  a ako autor sám napísal :” Salaf ako učenie je vnímané ako večná predloha pre všetkých moslimov, ktorí chcú byť vo svojom náboženstve úspešní. Obsahuje návod na to pravé správanie, metódy uctievania Boha, morálne zásady. Táto forma islamu je považovaná za čistú, a preto jedinú pravú cestu na interpretáciu Koránu, respektíve sunny.” S tým sa nedá nesúhlasiť, len prečo prívržencov čistej formy, pravej a jedinej cesty k interpretácii Koránu volať šialencami? Keď to čisté je šialené, tým pádom sám prorok Mohamed bol šialencom !!

Vynára sa potom otázka aká je skutočná povaha islamu a či je reformovateľný, keď jeho príkazy znejú nie „nezabíjaj” ale „zabíjaj“ tak, ako je napísané v súrach napr. 2:191 a 9:5?

Autor ide ďalej vo vysvetľovaní povahy islamu: „Tieto zásady však obsahujú aj niektoré pravidlá a procesy, ktoré sú absolútne nezlučiteľné so všeobecne akceptovaným výkladom Koránu. Napríklad je to prístup k džihádu – svätej vojne, ktorá je pri klasickom výklade Koránu vedená ako posledná možnosť, kým pri extrémnom saláfizme ide skôr o povinnosť viesť svätú vojnu proti neveriacim. Je to podobné ako s nacionalizmom a nacizmom. Aj keď jedno vychádza z druhého, tieto dva smery nie je možné k sebe prirovnávať.”

Čo je to všeobecne akceptovaný výklad Koránu? Je to dobrovoľný výklad či výklad, ku, ktorému Islam donútila západná civilizácia? Ako dlho ešte ten „neformálny všeobecne platný“ výklad bude platiť a kto zabráni prípadnej zmene toho výkladu?

Porovnanie s nacionalizmom tiež krivká na koľko nacionalzmus si pestuje sam seba a žiarlivo sa stráži. Islam sa zas rozdáva a na prvom mieste stavia sám seba a následnée národnosť, tak ako u boľševikov.

A na koniec sa zamyslime nad vetou „Napríklad je to prístup k džihádu – svätej vojne, ktorá je pri klasickom výklade Koránu vedená ako posledná možnosť, kým pri extrémnom saláfizme ide skôr o povinnosť viesť svätú vojnu proti neveriacim.”

Máme XXI storočie a  blízko nás, dokonca medzi nami, žije ideológia, ktorá uvažuje o tom, že na nás zaútočí keď vyčerpá všetky možnosti. Ale všetky možnosti, ktoré jej majú pomôcť dosiahnuť čo?

Čo je tá vec o ktorú sa snaží celý moslimský svet a keď všetky možnosti vyčerpá tak sa uchýli k džihádu?

Odpoveď nájdeme v hadisoch a životopise Mohameda, ktorý v 81 % je venovaný boju s nevernými.

V 628 roku Mohamed rozoslal posolstvá okolitým vládcom, Byzancie Etiópie, Egyptu, Perzie so žiadosťou, resp. podmienkou, že buď príjmu jeho vieru alebo proti nim vystúpi.

Vo svetle týchto historických udalostí vojaci ISIS nie sú žiadnymi šialencami, ale … úprimne a odvážne nasledujú cestu proroka.

A tam treba začať…

Mariusz Malinowski

islamorealista

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?