Publikované: 16.10.2019

OPLATÍ SA POČÚVAŤ EINSTURZENDE NEUBAUTEN: LAMENT

 

n

 

Legendy industriálneho rocku z Berlína vydali po dlhých šiestich rokoch novú štúdiovú nahrávku. LAMENT (Nárek) je kompaktný monotematický album venovaný Prvej svetovej vojne. Podľa samotnej kapely ide o štúdiovú rekonštrukciu práce, ktorá bola pôvodne určená na živé koncertné vystupovanie. Toto je zrejmé už pri prvej skladbe Kriegsmaschinerie (Vojnová mašinéria), kde text piesne nie je naspievaný (spevák Blixa Bargelt sa vyjadril, že nechcel rušiť rachot svojím spevom), ale počas koncertov ho Bargelt prezentuje publiku napísaný na kartónoch. Silná téma vojny rezonuje celým albumom. Originálny a svieži duet The Willy – Nicky Telegrams spievajú obaja lídri kapely Bargelt – Hacke. Text piesne je autentickým telegrafickým dialógom medzi nemeckým kráľom Wilhelmom a ruským cárom Nikolasom v predvečer prvej svetovej vojny.

Jedným z vrcholov albumu je Der 1. Weltkrieg (Percussion Version). Pieseň je hraná na dvadsiatich vodoinštalačných trubkách, z ktorých každá reprezentuje jednu krajinu zapojenú do prvej svetovej vojny. Každý úder predstavuje jeden deň vojny.

 

Ďalšími silnými momentmi albumu sú koververzie How did I die? (verzia piesne Kurta Tucholského Die Rote Melodie) a Sag Mir Wo Die Blumen Sind (nemecká verzia piesne Where have all the flowers gone, preslávená v interpretácii Marlen Ditrich). Zaujímavý je aj názor samotného Blixu Bargelta k téme:” Prvá svetová vojna nikdy neskončila, medzivojnové obdobie a povojnové obdobie mieru sú len pauzy, v ktorých sa veľké vojenské mocnosti nadýchli k ďalším bojom.” Nový album Einsturzende Neubauten je silný angažovaný projekt! Svetovú premiéru mal 8.11.2014 symbolicky v belgickom meste Diksmuide , kde sa odohrávali významné boje prvej svetovej vojny.

 

.ladislav Biznár       

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Komentovať

.

Login

Ešte nemáte svoj účet?