Publikované: 18.06.2013

Osuský for president. Alebo?

Osuský nie je môj kandidát na prezidenta. Ale som rád, že sa súťaže zúčastní a zdvihne latku jej kvality. Má na to všetky predpoklady, z ktorých mnohé jeho protikandidátom, vrátane tých, čo zatiaľ kandidatúru neohlásili, chýbajú.

Pri čítaní trápneho pokusu o intelektuálny komentár Tomáša Galisa [1] má človek pocit, že takéto komentáre sa píšu z donútenia. Vedú odnikadiaľ nikam, a všetko čo ich stretlo po ceste a zmestí sa do predpísaného formátu, tam skončí. Vrátane autorovej neskrývanej zaujatosti (to k tej poznámke o referende, kandidátovi a možnej nevšímavosti SaS; inak, agendu SaS s nepodareným pokusom o sarkazmus pán novinár netestuje prvýkrát). Aj psíka a mačičku od Jozefa Čapka by z toho bolelo brucho.

Osuský nie je “môj” kandidát. Ale dnes tu nie je jeden normálny všeobecne akceptovateľný kandidát a ani Radičová to nezachráni. Prečo nemôže prebehnúť normálna súťaž pravicových kandidátov v prvom kole s tým, že ten, kto v nej uspeje, bude podporovaný antificovským táborom v kole druhom? Ľavica nemá dvoch silných kandidátov, nehrozí zopakovanie roku 2004 s Mečiarom a Gašparovičom.

Kto by mal byť prezident

Prezidentom by mal byť zrelý človek, verejnosti známy nielen výkonom svojej profesie, ale aj názormi na zásadné politické témy a celospoločenské otázky. Zároveň by to nemal byť nepopísaný list papiera, nevykvasené víno, ani čudák s nepredvídateľnými postojmi.

S kandidatúrou by nemal uspieť ten, kto sa vezie na vlne ilúzie časti spoločnosti, čo všetko prezident môže z titulu svojich kompetencií ovplyvniť. Kandidáti, ktorí sľubujú hory-doly, hoci prezident v skutočnosti nevládne, urážajú svojich potenciálnych voličov. Prezident je alebo by mal byť z titulu svojej funkcie a prirodzenej autority skôr moderátorom ústavných a spoločenských konfliktov. Pomáhať ich riešiť, ale nebyť ich hlavným riešiteľom.

Čo by mal mať a čím by mal byť ešte kandidát? Mal by mať politické skúsenosti, ale zároveň byť schopný sa z denných politických súbojov po zaujatí prezidentského kresla stiahnuť. Byť viac rozhodcom ako hráčom. Schopný robiť kompromisy, hoci nebyť kompromisníkom. A odolať pokušeniu byť múdry vždy a všade, i keď vedieť k zásadným veciam v správny čas povedať zásadné slovo.

Prezident by mal úrad vykonávať s vážnosťou a zároveň s nadhľadom a byť schopný získať preň v spoločnosti prirodzenú úctu. A nemal by kradnúť.

Hodnotenie kandidátov opozície

Kiskove politické názory sú neznáme a skúsenosti mizivé. Z jeho plagátov sa na nás pozerá človek, čo chce ísť do politiky, nie ten, čo pre kandidatúru na prezidenta výkonnú politiku zanecháva.

Procházka ešte nie je zrelý a nie je to iba vekom. Je človekom, zamotaným vo svojich vyjadrovacích schopnostiach, s obecenstvom, ktoré hoci ho počúva, nie vždy mi rozumie.

Pri pohľade na Hrušovského je zase na jazyku otázka, či sme na tom až tak zle, že práve on má zachraňovať prezidentúru.

Čarnogurský, ktorý chce spájať spoločnosť, ju zase na toľkých frontoch rozdeľuje, že aj pre pravicu je nanajvýš kandidátom druhej voľby.

Peter Osuský

To, že SaS vytiahla do prezidentských volieb to najlepšie, čo mala, je jasné. Tým, čo liberálom vyčítajú, že Osuský je konzervatívec, treba vysvetliť, že práve preto je Osuský dobrým kandidátom, keďže je prijateľný aj pre jedných aj pre druhých. A to nie preto, že by sa kontroverzným otázkam vyhýbal.

Aký kontrast s bývalou Liberálnou dohodou, ktorá blúzni o kandidatúre Kňažka. Keď už nič iné, tak to svedčí aj o tom, ktorá z frakcií SaS má lepší vkus.

Som filatelista a Osuský je môj bývalý predseda. Je to taký zvláštny pocit, keď beriete do rúk známku s podobizňou prezidenta, hoci je ním aj Ujo, či lovec anakond. Na tej známke ako by sa stával niekým iným, viac nositeľom úradu ako tajtrlíkom. Ale o rok to možno bude ešte iné. Verím totiž, že na budúci rok tento pocit už nebude len zvláštny, ale aj výnimočne dobrý.

Peter Osuský je dobrý kandidát. V zaujímavej súťaži o druhé miesto v prvom kole prezidentských volieb mu prajem veľa úspechov.

[1]  http://komentare.sme.sk/c/6838154/prezidentsky-kandidat-bez-publika-no-a.html

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?