Publikované: 17.06.2013

Otázky financovania strany NOVA (NOVADO)

Na webe sa objavili články spochybňujúci zdroj financovania tejto politickej strany [1] [2] Do diskusií na internete som nemienil prispievať, ale teraz musím. Tá diskusia v kontexte faktov uvedených v linkovanom článku ma totiž sklamala. Nejde in medias res.

nezodpovedané otázky

Dajme na bok pikantérie – toho údajného pedofilného deduška, ktorého skutky mal pred políciou kryť jeho syn – vraj skutočný sponzor NOVY. Dúfam totiž, že to nie je pravda a ak áno, že Daniel Lipšic o tom nevedel. V opačnom prípade si ako kresťanský (ale vlastne aj ako akýkoľvek slušný) politik vykopal hrob; a to, predpokladám, si ako súdny človek musel uvedomiť, keď prijímal tie peniaze.

Ide o jadro veci – pochybnosť o tom, či nebol najväčší individuálny dar, oficiálne evidovaný v účtovníctve strany NOVA, poskytnutý legálne, totiž prináša aj ďalšie pochybnosti. O ostatných “veľkých” daroch. Prečo sa takáto vec zľahčuje konšpiračnými teóriami a čo s tým má SMER? Veď tu nejde o nejakú pofidérnu ľavicu, ale o Novú pravicu, Novú morálku, u ktorej predsa nestačí, že klame menej ako ostatní modrí a iní nečervení, ale ktorá nemá klamať vôbec!

Strana nemôže utajovať skutočných darcov, veď o tom sú igelitky a aféry s utajenými darcami z minulosti! Navyše sa pripravuje nová úprava financovania strán, ktorej impulzom boli práve pochybnosti zo začiatku roku 2012, že celý systém ich financovania je prehnitý, a na tejto vlne sa viezol práve Lipšic. Aj keby sme dali nabok právo a morálku, už len z čistého pragmatizmu si táto protestná strana nemôže dovoliť žiadne pochybnosti o jej financovaní. Teda žiadne také, ktoré by si zavinila sama. Veď na tom stojí celá logika jej vzniku a fungovania, že sú čistí.

Dočkáme sa odpovedí?

Dúfam, že pán Lipšic dá na pochybnosti odpoveď a že sa téme budú venovať aj noviny a rovnako ako v prípade darcov Lopatu a Šveca sa pokúsia zistiť, kto/čo sa skrýva za týmto darom. Novým impulzom by mal byť aj príchod Sulíkovho financmajstra Miškova do Novy; uvidíme, ako sa jeho spôsoby a metódy odrazia na financovaní Novy.

Ešte raz: otázka neznie, či Daniel Lipšic  dary zverejnil, ale či zverejnil VŠETKY dary, čo NOVA dostala a zároveň, či zverejnil aj skutočných darcov. A to je zákonná povinnosť politickej strany, t.j. nejde o žiadny cukrík transparentnosti, ktorý by bol na rámec povinností podhodený verejnosti.

Ďalej, ak sú skutkové informácie v článku pravdivé, potom sa pýtam, prečo sa nám strana NOVA skrze svoj web snaží nahovoriť, že jej mladý Molnár, absolvent školy, dal 50.000 EUR? To naozaj zarobil a bol ochotný poskytnúť ako sponzorský príspevok? A ak ide o peniaze, ktoré dostal syn od otca, nebolo by čestnejšie priznať, že ide o peniaze od otca Jána Molnára? Účelom zákona o politických stranách je uviesť v prípade darov skutočné meno darcu, musí byť verejne známy. Ak dar zjavne nezodpovedá majetkovým pomerom dotyčnej osoby, vznikajú oprávnené pochybnosti o transparentnosti financovania. A tu neplatí žiadna prezumpcia neviny.

Ak strana prijímala tak veľký dar od mladej osoby na začiatku kariéry, nemala si čisto náhodou preveriť majetkové pomery takejto osoby a v prípade pochybností vo vlastnom záujme takýto dar odmietnuť? Navyše sa ukazuje, že Daniel Lipšic poznal Jána Molnára, ak teda zverejnená fotka nie je falzifikát. T.j. mohol tušiť, skadiaľ peniaze v skutočnosti prídu. Nie sú všetky tieto otázky, ktoré logicky napadnú človeku s právnym a politickým minimom čítajúcemu si ten článok, dôvodom, pre ktorý mal už na obed v piatok 24/5/13 na webe NOVY visieť oznam, ako je to s ich financovaním? Nemali už dávno zvolať tlačovku? Alebo ju zvolajú, až keď si témy v linkovanom článku všimnú novinári? Ako pri tom Ferancovi?

[1]  http://www.lipsic.net/kniha-a-financovanie-nova.html

[2]  http://andrejdurcansky.blog.pravda.sk/2013/06/10/fund-fiction-historky-z-politickeho-podsvetia-financne-i-novacie-a-stranicka-realita-alebo-ako-danielovi-skutek-utek/

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?