Publikované: 08.10.2018

Označovanie potravín a moja nevedomosť

Raz pri posedení s kamarátmi pri pive v meste bola debata o dvojakej kvalite potravín na Slovensku resp. východných krajinách Európskej únie a na západe. Nakoľko v tom čase bola táto téma skoro každý deň v správach a aktuálne to dávali aj v telke v podniku, kde sme sedeli tak sa naša diskusia vďaka tomu začala uberať v tomto smere. Riešili sme, ako sa do našej krajiny dováža druhotriedny tovar nižšej kvality. Okrem toho je možné aj v chuti potravín poznať určité rozdiely rovnako ako aj v zložení na etikete obalu. Pamätám si, že jeden z kamarátov spomenul vtedy také čosi, že sa niekde dočítal, že menej ako 5 % ľudí číta aké údaje sa nachádzajú na obale potravín. Väčšina zákazníkov uprednostňuje buď značku, dizajn alebo výzor samotného obalu. Avšak v prvom rade sa pozerá na cenu. Vtedy som ani netušil aká problematika sa skrýva za označovaním potravín a že by som vôbec niekedy takýto údaj potreboval.

Môj príbeh a plán rozbehnutia predaja potravín a výživových doplnkov

Nakoľko podnikám v obchode, vlastním kamennú predajňu a eshop-y, kde väčšinu sortimentu tvorí športové oblečenie, rôzne športové veci a doplnky v potravinárskej sfére. O problematike doplnkov som veľmi zorientovaný nebol. Už dlhšiu dobu ma oslovovali zákazníci, ktorý nakupovali u mňa a mali požiadavkou či predávam alebo im viem poradiť, ktoré potraviny a doplnky výživy sú k jednotlivým druhom športu najlepšie. A tak som dostal nápad na rozšírenie biznisu. Sám pravidelne športujem od mladého veku a aj toto ma z časti viedlo k tomu že si otvorím takéto predajne a rozbehnem obchod v tomto segmente. Za tie roky už mám určité skúsenosti, ktoré potraviny pri akom športe sú vhodnejšie a ktoré výživové doplnky je dobre užívať.

Rozhodnutie padlo hneď – ako bonusový sortiment budem ponúkať aj potraviny a výživové doplnky pre športovcov. Ihneď som našiel a oslovil niekoľkých dodávateľov, ktorý by boli ochotný dodávať mi tento tovar pod mojou značkou. Samozrejme za kvalitu a bezpečnosť produktu ručili oni.

Etikety som sú už riešil po svojom. Mal som svojho grafika a nápady. Už bolo potrebné len zaslať etikety výrobcovi a o pár dní som mal celý sortiment na sklade. Povedal som si že ako mi také niečo nenapadlo skôr lebo môj biznis šiel hore ako nikdy predtým. Myslel som, že mám všetko pod kontrolou, no žiaľ mýlil som sa.

Onedlho na to ma navštívila kontrola z hygieny. Bol som zaskočený. V prvom rade som vôbec nevedel, že aj v prípade keď nemám výrobnú prevádzku alebo reštauráciu, tak musím spĺňať určité požiadavky na priestory a vybavenie pre predaj potravín. Nevedel som ani že je nahlásiť prevádzku a dokonca aj eshop na príslušné úrady hygieny. Našťastie som na tej prevádzke nemal potraviny po dátume spotreby a keďže som poriadkumilovný tak aj čistota prevádzky bola pre hygienu vyhovujúca. Tým to ale neskončilo. Po dôkladnej kontrole hygieny som zistil, že texty a grafické prvky na obaloch potravín a výživových doplnkov nespĺňajú požiadavky platnej legislatívy.

Ako bežný človek, ktorý nie je odborník na potravinársku problematiku som si myslel, že keď si urobím vlastný dizajn a dám tam bežné veci, ktoré vidím na iných obaloch ako je názov, hmotnosť, zloženie, dátum spotreby a budem to skladovať za podmienok ako uvádza výrobca tak bude všetko OK. Veľmi som sa mýlil. V zápise z kontroly bolo napísané, že mám nesprávne údaje v nutričnej tabuľke, nemám zvýraznené alergény, mám tam uvedené výživové a zdravotné tvrdenia, ktoré z toho zloženia tvrdiť nesmiem. Ďalej mám nesprávne rozložený text a ako čerešnička na torte boli na obale grafické prvky, ktoré sa na danom výrobku uvádzať nesmeli, lebo to bolo klamanie zákazníka. Označovanie potravín sa stalo mojou nočnou morou.

 

Hľadanie pomoci

Po tejto kontrole a napätom dni som vedel, že nemám veľa času. Vedel som, že treba niečo s tým robiť. Na študovanie legislatívy som moc času nemal a vzdelanie v tomto odbore už vôbec nie. Čiže aj štúdium legislatívy by bolo zbytočné. V prípade, že by sa mi to podarilo otázka je, či všetko správne pochopím a urobím to dobre. V prípade, že by hygiena zase objavila chyby už by to nezostalo na pokute. Tentokrát by okrem niekoľkonásobnej pokuty ako po prvý krát hrozilo aj stiahnutie produktov z trhu a likvidácia skladových zásob. Preto som vedel že najlepšie urobím keď nájdem odborníka čo sa tomu venuje a oslovím ho s mojou požiadavkou. Možno mi pomôže prípadne mi poradí aj ďalšie veci.

 

Nové vedomosti

Keďže dnes je taká doba, že kvalitnú firmu si najrýchlejšie a najľahšie nájdete na internete, tak ihneď ako som prišiel večer domov sadol som za tablet a začal som googliť. Hodil som do prehľadávača označovanie potravín. Ďalším problémom bolo či nájdem správnu firmu, ktorá mi poskytne kvalitné služby a vyrieši môj problém. Preto som do prehľadávača napísal ako kľúčové slovo označovanie potravín. Firiem na googli bolo viacero. Hneď mi však padla do očí firma, ktorá ponúkala riešenie môjho problému. Okrem samotného označovania potravín táto firma poskytovala komplexné poradenské služby a aj vypracovanie potrebnej dokumentácie.

Oslovil som preto túto spoločnosť. Pozreli sa na môj problém a navrhli čo bude najlepšie vykonať. Okrem toho, že mi poradili ako odstrániť chyby, ktoré hygiena našla, tak mi aj vysvetlili všetko k veci čo bolo potrebné. Tiež mi navrhli aj ďalšie vylepšenia na mojich etiketách ako z textového tak aj dizajnového hľadiska. Všetko tak, aby boli splnene zákonné požiadavky. Toto celé trvalo iba 3 dni. O niekoľko ďalších dní som už mal aj produkty v nových etiketách na stole.

 

Nápravné opatrenia

Na odstránenie nedostatkov som mal maximálne 14 dní. Toto všetko som stíhal aj v niekoľkodňovom predstihu. Kontrola znovu zavítala. Všetko som stihol načas opraviť a dokonca som dostal aj pochvalu. Vraj takýchto prípadov majú málo, aby mal niekto včas a správne všetko usporiadané, dokonca aj s vylepšeniami. Vedel som, že toto pomôže aj môjmu biznisu. Budem mať aj z legislatívneho hľadiska všetko na poriadku a nemusím sa obávať, že by som prišiel o financie buď pokutami alebo sťahovaním výrobkov z trhu. Dôležité podotknúť, že označovanie potravín bude do budúcna zákazníkom ponúkať všetky potrebné informácie.

 

Spolupráca

Hneď to celé prehmrelo a kontrola skončila dopadla dobre. Veľmi dobre som urobil, že som kontaktoval spoločnosť HACCPoint s.r.o. a dohodol s ňou pravidelnú spoluprácu. Nakoľko sa legislatíva často mení a ja som plánoval na trh pravidelne dodávať nové produkty tak označovanie potravín a starosti s ním spojené som nechal na odborníkov. Viem že môj biznis po tejto stránke je v dobrých rukách.

 

Nové právidlá pre označovanie potravín, Nové nariadenie pre označovanie potravín

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?