Publikované: 24.06.2013

Pán minister Richter trepe dve na tri a nevie o čom

Prečo takýto nadpis? Ozrejmím asi aj pánovi ministrovi. Pokúšam sa získať dotáciu na SZČO z úradu práce. Je to už vyše roka. Zatiaľ som zbytočne odovzdal dva podnikateľské zámery a stretol som s absolútnym amaterizmom. Len ma ubezpečovali, aby som bol trpezlivý a aby som ešte vydržal. Z čoho však mám existovať na východe Slovenska, to už akosi nepovedali.

Pán Richter s pompéznosťou oznámil zmenu zákona o čerpaní finančných prostriedkov z EÚ z oblasti aktívnej politiky zamestnanosti na tvorbu a podporu vytvorenia podmienok pre SZČO.

Prvýkrát som sa stretol s retroaktívnym zákonom a jeho pôsobením na vlastnej koži. Ak Smer sľuboval istoty, tak toto je už papierová vojna. Kedysi stačil prehlásenie o vyrovnaní všetkých pohľadávok a záväzkov pre osoby, ktoré už kedysi podnikali, aj keď iba jeden deň či minútu. Teraz sa to zmenilo na povinnosť dokladania všetkých originálov. No čo ma už naozaj dorazilo pri súčasnom sieťovaní zdravotných poisťovní a dlžníkov je to, že jednoducho potrebujete potvrdenie od všetkých troch poisťovní. Nevadí, že som bol celý život v jednej a že sú zosieťované. Byrokracia je tu!

Kedysi ste mali na to zákonný nárok, teraz musíte napísať podnikateľský zámer tak, aby tomu rozumela aj kvalifikovaná a dosadená komisia, ktorá vám má projekt schváliť a máte si ho obhájiť. Pozastavím sa nad tým slovíčkom, „aby tomu rozumela komisia“, sa myslí to, že to má byť jednoducho zrozumiteľné. Čiže žiadne odborné výrazy či názvy. Chápem, že pracovníci úradu práce a nejaký zástupca živnostníkov (síce doteraz neviem kto sú títo zástupcovia, ale čo už), nemôžu všetko vedieť, ale načo potom nejaké komisie. To mi pripadá, ako roky päťdesiate a združstevňovanie a potrebný súhlas všadeprítomných komunistických komisárov.

Schválený zákon bez metodických pokynov a totálne nezrozumiteľný s takými kravinami, že to až bolí. Kto toto vymyslel, musí dostať zlatú malinu. Na kladené otázky znela iba odpoveď: „Ešte to nevieme, ešte to budeme pripomienkovať…..“.

Zámerom vlády je asi likvidácia malých živnostníkov a firiem. Jednoducho mi z toho iné nevychádza. Pre božský US-Stell sa musia zmeniť aj zákony, prispôsobiť legislatíva a dať štedré dotácie či úľavy. Pre malého živnostníka urobiť niečo dobre? No, čo ste!

Začať budovať rozdrvenú strenú vrstvu? Zabudnite. Náhodou by začali uvažovať a tak sa radšej vytvorí závislé nemysliace stádo.

Niečo iné tvrdil pán minister v reláciách a niečo iné je tu v skutočnosti. V pohode ho ako obyčajný nezamestnaný uchádzač o dotáciu vyzvem na akýkoľvek duel na tému pomoci živnostníkom.

Posledná vec, čo ma zarazila je, že všetko musím stihnúť vybaviť do troch dní!!! Super, optimizmus ma neopúšťa! Teším sa, že spoznám znovu mnoho administratívnych pracovníkov Slovenskej republiky.

S pozdravom a práci česť!

  • SlabéVýborné (+19 skóre, 19 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?