Publikované: 11.01.2010

Pán minister, to myslíte Vážne?!

O kamionistoch a nerozVážnom reprezentantovi nášho štátu

Tento rok začal dvoma bombastickými kauzami (jedna bola doslova bombová) tejto vlády. Musím sa priznať, keď nastupovala táto vláda v roku 2006 čakal som, že jej pôsobenie nebude príliš na pochvalu. Kam však situácia nakoniec dospela, som si napriek vcelku slušnej fantázii predstaviť nedokázal. Keby sa porovnávala garnitúra spred roku 1989 so súčasnou, mám dojem, že tá predošlá by z toho snáď vyšla lepšie. Vtedy totižto prehajdákané peniaze končili aspoň v tom lacnom mlieku, dnes z toho občania nemajú vôbec nič.

Na tomto mieste chcem konfrontovať neVážne vyhlásenia ministra dopravy našej supersociálnej vlády. Osobne mi nedalo a bol som aj niekoľkokrát zisťovať situáciu priamo medzi protestujúcimi kamionistami.

Minister: „Tender na mýto bol úplne v poriadku.“
O tom, ako bol v poriadku písal napríklad Trend v roku 2008. Tender bol spravený tak, že bol dopredu stanovený víťaz a ostatné ponuky boli vyradené z úplne absurdných dôvodov.

Minister: „Dopravcovia musia hľadať vnútornú efektivitu, aby to zaplatili.“
Vláda cez krízu zvyšovala platy štátnym zamestnancom a „veľmi efektívne“ vyhrala mýtny tender najdrahšia ponuka. Majú si dopravcovia brať príklad? Alebo majú robiť pravý opak, a to práve preto, aby zaplatili „efektívne“ tendre tejto vlády?
Vodiči mi k tomu povedali: „Firma spojená s Mečiarom dostala dotáciu od vlády 300 miliónov a teraz podrážajú ceny. To sa potom hovorí o efektívnosti.“

Minister: „Mýto bolo zavedené veľmi dobre, okrem pár drobností excelentne.“
Nuž tých pár drobností boli nepripravené predajné miesta, ťažkosti s platbami kartou, množstvo chybných palubných jednotiek, ale o čo ide predovšetkým – úplne chybné účtovanie prejdenej trasy. „Zhodou okolností“ vždy radikálne v prospech prevádzkovateľa.
„Odpočítavalo to prejazdené úseky ešte aj na lesnej ceste“, povedali mi vodiči, „prejdete ponad diaľnicu a účtuje vám to tiež – na ceste 2. triedy – akoby ste prešli 5 kilometrov po diaľnici,“ dodali.
Áno, z pohľadu „vyryžujme rýchlo do volieb čo sa dá“ to bolo zavedené excelentne. Iný uhol pohľadu je asi pre ministra nepodstatný. Veď čo on má s vodičmi, mnohými ešte k tomu zahraničnými, alebo občanmi.

Minister: „Aj tak si myslím, že protest je politicky motivovaný.“
Kamionista, s ktorým som sa rozprával najdlhšie, sa mi priznal, že „bol hlúpy a volil Fica“. Určite nebol zďaleka jediný. Parlamentná opozícia sladko spí už 3 a pol roka a nezobudila sa ani teraz. Kde je tá politická motivácia? Konštatujem, že tento výrok je na úrovni výrokov spred roka 1989 o triednych nepriateľoch.

Minister: „Ceny sa kvôli mýtnemu nezvýšia.“
Ceny od roku 1989 neurčuje vláda. A zvyšovať sa už bohužiaľ začalo – nahor išli lístky autobusovej dopravy.

Minister o tom, či nezvažuje rezignáciu: „Osobnú zodpovednosť voči komu by som mal vyvodiť? Voči sebe? Nad tým sa len pousmejem.”
Dovolím si povedať, že úsmev ministrovi asi dlho nevydrží. Narazil totižto na ľudí v práve. A to tvrdých chlapcov, ktorí bežne nocujú priamo v kamióne v rôznych kútoch Európy a často musia čeliť lúpežným prepadnutiam. Tých kukláči, alebo mestská polícia so psami nezastrašia. „Ešte nás to posilnilo, nás takto neodstrašia,“ skonštatoval jeden vodič.
Nuž zámerom ministerstva bolo oholiť ľudí, o ktorých sa predpokladalo, že sa poddajú a budú platiť čokoľvek. Keďže pri spôsobe účtovania sa zďaleka neplatí za prejazdené úseky, ale oveľa viac, kamionisti by museli platiť z úspor, aby to utiahli. „Dnes mi volal známy, účtovalo mu to toľko, že za deň prerobil 20 euro. Čím viac jazdí, tým viac prerába,“ konštatoval jeden kamionista.
V takejto situácii a zahnaní do kúta hrozbou bankrotu a zruinovaním svojich rodín to vodiči nevzdali. Už nemali čo stratiť. NerozVážny minister sa parádne svojou aroganciou prerátal.

Minister: „Dopravcovia budú sankcionovaní za blokovanie cesty.“
Ide o sankcie malým dopravcom, ktorý prežívajú zo dňa na deň. Sú to ľudia, o akých zvykol hovorievať ministrov šéf ako o adresátoch svojej sociálnej politiky. Teraz „budú sankcionovaní“ za to, že si dovolili sa brániť. Pritom cestu na Rožňavskej im zablokovala polícia, inak by iba prešli mestom.

Sociálna maska súčasnej vlády je teraz strhnutá a my vidíme holú realitu. Pod maskou sú ostré zuby finančného žraloka. No hneď po vycerení si ich už stihol aj vylámať. Aspoň čiastočne.

  • SlabéVýborné (+6 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?