Publikované: 24.11.2012

Pán premiér Fico, ja vám poradím ako získať na kúpu SPP

Znovu je to jednoduché. Ako získať peniaze? Nerušte ani druhý a dokonca ani tretí pilier, ktorý ste už vlastne zrušili, neumožnením odpisu zo základu dane. Teraz však ako na to? Každý z občanov má svoj sociálny účet.

Dajte ľuďom možnosť investovať prostredníctvom svojich peňazí na dôchodky do štátnych investícií za prijateľné úroky. Pomerom 50% z dôchodkového poistenia do priebežného systému a 50% do štátnych akcií napríklad na kúpu SPP.

Poistenec by získal garanciu aspoň akej takej investície a úrok, ktorý by mu asi banky neponúkli. V prípade ak by štát nevládal splácať v pohode by mohol dať na rozhodnutie investora teda spotrebiteľa platiteľa, ako chce svoje úroky vyplácať. Čo už znížením ceny plynu  alebo inak. Podobne by to mohlo byť s elektrárňami, či iným strategickým monopolným majetkom. Stačí len chcieť a dať ľuďom na výber.

Chcete Gorily, alebo banky pritlačiť k múru?

Odrežte ich od peňazí. Ako? Jednoducho. Žiadne verejné obstarávania na stavby, rekonštrukcie atď., kde ich zrealizuje možno až tretia či desiata subkontrahovaná firma. Jednoducho, v každom regióne môžete vytvoriť stavebnú firmu, ktorá tieto veci bude riešiť. Nebudú potrebné, až v takej miere eurofondy, ktoré aj tak raz skončia. Na čo sa budete spoliehať potom?

Na opravy ciest či rekonštrukcie by v pohode takéto firmy mohli fungovať. Gorily môžete zničiť jedine ak im pustíte žilou, čo v ich prípade znamená zrušiť a nedodať im štátne zákazky, ktoré vyciciavajú spoločnosť. Ak by to mala regionálna firma na starosti, bolo by oveľa transparentnejšie. Ľuďom je bližší kraj, kde žijú ako bratislavské ministerstvá.

No a ako na banky? Zriaďte účty bez poplatkov v štátnej správe, napríklad prostredníctvom sociálnej poisťovne. Či už podnikateľské, alebo súkromné. Vari  štát nemôže ponúkať produkty? Osobne by som prešiel pod takýto systém. Stačil by iba elektronický systém. Tak či tak, spravujete naše údaje a preto by nemal byť problém ani s týmto. Ak si zrátam, koľko som bankám zaplatil na poplatkoch za ostatný rok, je mi z toho zle. No ale ak chcete podnikať, musíte mať účet! Takto nás vláda dostala do klieští, z ktorých niet úniku. Približný mesačný poplatok je v bežnej banke pre podnikateľov cca 8-10 € plus operácie, niekedy je to aj 20 či viac €.

Len mám obavy z jedného. Banky sú pre štát = dane a nemohli by až tak dojiť svojich klientov, no a čo sa týka stavebných firiem, ktoré by patrili priamo pod VÚC? To by určite neprešlo! Náhodou by nejaká spriaznená duša nedostala zákazku o 300% predraženú, no a to by nebola dovolenka niekde na Kajmanoch.

No a Gorily? Po prečítaní knihy od Nicholsona je mi na zvracanie. Nie žeby tam boli fakty, ktoré sa nevedeli. Skôr ide o to, že sa im nič nestane. Zmluvy sú podľa nášho pokriveného zákona a súdov. Skorumpovaných politikov, ktorých tak maximálne odvolajú. Preto pomôže iba jedno.

Odstrihnite Gorily od financií a skapú. To sa dá iba verejným dozorom nad verejnými zákazkami z našich daní.

  • SlabéVýborné (+11 skóre, 15 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Juantorena

    Naivné. Mne pripadáš práve ako zástupca niektorej z goríl. Len neviem z textu uhádnuť, za koho ty vlastne kopeš.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?