Publikované: 15.02.2013

Pár oficiálnych informácií o Bratislave

Svoje súčasné pomenovanie získala Bratislava až po roku 1919. Predtým ju menovali ako Prešporok, Pressburg, či Pozsony. Je známa ako “krásavica na Dunaji“, má však omnoho viac titulov, významov a prívlastkov. Bratislava je najväčším mestom na Slovensku, je metropolou a hlavným mestom Slovenskej republiky, je centrom Bratislavského regiónu a Bratislavského kraja, ale aj západného Slovenska. Je dôležitou súčasťou euroregiónu Centrope a spoločne s Viedňou sa snaží tvoriť koncept Twin city.

Mesto o rozlohe 367 kilometrov štvorcových leží v západnej časti krajiny na oboch brehoch rieky Dunaj. Zo severu sa jej dotýka výbežok Karpát, zo západu rieka Morava, ale zároveň rakúska hranica a z juhu je to maďarská hranica. Jej poloha na okraji krajiny z nej robí dôležité centrum nielen Slovenskej republiky, ale taktiež celého stredoeurópskeho regiónu v ktorom leží. Podnebie v Bratislave je mierne teplé. Priemerná ročná teplota je 9,9° C. Bratislava je sídlom slovenského prezidenta, parlamentu, vlády, ministerstiev, Bratislavského samosprávneho kraja (VÚC), mnohých veľvyslanectiev, Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy, Národného divadla, Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného múzea, Slovenskej filharmónie, viacerých univerzít a mnohých ďalších dôležitých úradov a inštitúcií. Je sídlom aj niektorých medzinárodných inštitúcii ako sú, Rozvojový fond OSN pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov (UNDP Europe), Medzinárodný vyšehradsky fond (IVF) a Európska rada Svetovej poštovej únie (UPU).

Bratislava vždy zastrešovala viacero kultúr, národov a národností. Najviac tu žije Slovákov, Maďarov a Čechov. Medzi najväčšie cirkvi patrí rímskokatolícka a evanjelická. V piatich mestských okresoch respektíve v  sedemnástich mestských častiach žije približne 460 tisíc obyvateľov a ďalšie desaťtisíce sem prichádzajú denne za prácou, alebo štúdiom. Mesto má dokonca s okolitou aglomeráciou okolo 600 000 obyvateľov. Do aglomerácie patria aj mestečká a obce ako napríklad Senec, Malacky, Pezinok, Ivanka pri Dunaji a ďalšie. Najväčšie sídlisko, nie len v Bratislave, ale aj na Slovensku, je Petržalka, kde žije viac, ako stotisíc obyvateľov. V Bratislave sa nachádza tretia najväčšia pamiatková rezervácia na Slovensku s 268 historickými pamiatkami. Aj to je dôvodom prečo slovenskú metropolu navštívi ročne niekoľko stoviek tisíc turistov.

Priemysel v Bratislave a jej blízkom regióne patrí medzi najrozvinutejší. Pre slovenskú ekonomiku má veľký vplyv. Nachádzajú sa tu také spoločnosti ako Volkswagen, IBM, SPP, Slovnaft, a mnohé ďalšie. Mesto hrá dôležitú rolu v dopravnom prepojení Európy nielen vďaka cestnej infraštruktúre, ale aj vďaka železničnej a lodnej doprave. Veľkú rolu zohráva aj medzinárodné letisko, ktoré ročne prepraví viac ako milión turistov.

Šport, kultúra a rekreácia sú pre Bratislavu dôležité súčasti života. Dôkazom sú koncerty umelcov ako je napríklad Sting, alebo Elton John, ďalej podujatia ako sú Korunovačné slávnosti, taktiež významné športové aktivity a športové úspechy ako Bratislavský maratón, ruská hokejová KHL a samozrejme rekreácia v ZOO, v botanickej záhrade, alebo na pieskovej pláži pri Dunaji.

Bratislava je rodiskom mnohých známych osobností z oblasti kultúry, športu, politického i spoločenského života. Takými sú napríklad: Ödön Széchenyi, Alžbeta Uhorská-Durínska, Terézia Brunswicková, Anton Grassalkovič, István Illésházy, Ján Čarnogurský, Stanislav Dančiak, František Dibarbora, Vladimír Dzurilla, Ernő Dohnányi, Michal Fábry, Ján Filc, Jozef Golonka, Vladimír Hajdu, Daniel Hevier, Johann Nepomuk Hummel, Gustáv Husák, Ján Wolfgang Kempelen, Ondrej Nepela, Kamil Peteraj, Július Satinský, Rudolf Sloboda, Andrej Šeban, Marián Zednikovič, a ďalší.

Medzi partnerské mestá patria: Viedeň (A), Krakov (PL), Ľubľana (SLO), Istanbul (TR), Ulm (DE), Perugia (IT), Praha (CZ), Kyjev (UA), Turku (FIN), Cleveland (USA), Rotterdam (NL), Saratov (RU), Jerevan (ARM), Ruse (BG), Larnaka (CY), Alexandria (ET), Brémy (DE), Solún (GR), Székesfehérvár (HU)

Ak sa pozrieme na podobne veľké mestá vo svete tak môžeme počtom obyvateľov Bratislavu prirovnať k: Oslo (Nor), Oakland (USA), Cleveland (USA), Long Beach (USA), Goteborg (SWE), Tallinn (EST), Skopje (MKD)

Medzi významné pravidelné podujatia v meste patria určite: Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavský filmový festival, Bratislavské korunovačné slávnosti, Bratislavské silvestrovské oslavy, Bratislava pre všetkých, Bratislavský majáles, Junifest, Noc múzeí a galérií.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?