Publikované: 10.03.2013

Pár oficiálnych informácií o Košiciach

Hovorí sa jej “metropola východu” no v skutočnosti má mnoho ďalších významov, prívlastkov a titulov. Mesto Košice je nielen druhým najväčším mestom na Slovensku, druhou metropolou štátu, najväčším mestom v Košickom kraji a na celom východnom Slovensku, ale je taktiež hlavným centrom Karpatského euroregiónu a môže sa pýšiť aj titulom Európske hlavné mesto kultúry 2013. Spoločne s mestom Miskolc je centrom euroregiónu Košice – Miskolc a existuje vízia kde s mestom Prešov tvorí koncept twin city.

Mesto je situované vo východnej časti krajiny a to v Košickej kotline na rieke Hornád. Zo západu ho ohraničujú výbežky Slovenského rudohoria a z východu Slanské vrchy. Rozkladá sa na ploche 244 km2. Nachádza sa neďaleko hraníc s Maďarskom (20 km), Ukrajinou (80 km) a Poľskom (90 km). Táto poloha robí z mesta Košice dôležitý bod na mape Slovenska, strednej a východnej Európy. Podnebie je v Košiciach mierne teplé.

Košice sú sídlom ústavného súdu Slovenskej republiky, Košického samosprávneho kraja (VÚC), niekoľkých konzulátov, Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a sídlom arcibiskupa. Sú taktiež sídlom Košickej gréckokatolíckej eparchie, Štátneho divadla (patrí medzi 5 najkrajších divadelných budov v strednej Európe), Štátnej filharmónie, Východoslovenského múzea, Východoslovenskej galérie, divadla pre maďarskú menšinu – Thália, sú sídlom viacerých univerzít, sú centrom rómskej menšiny na Slovensku ako aj menšinového rómskeho divadla Romathan.

Mesto Košice je pokladané za tolerantné mesto. Spolunažíva v ňom 10 národnostných menšín a 10 cirkví. Najväčšími národnostnými menšinami sú maďarská, rómska a česká. Medzi najväčšie cirkvi patrí rímskokatolícka, grekokatolícka, evanjelická a pravoslávna. Počet obyvateľov v štyroch mestských okresoch, respektíve v 22 mestských častiach dosahuje počet takmer 250 000 a s aglomeráciou (teda aj s okresom Košice-okolie) približne 360 000. Mestskou časťou Košíc je aj odľahlejšia Šaca, ktorú mnohí považujú za samostatné mestečko respektíve obec.

Metropola východu má najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku v ktorej je vedených až 501 objektov. Aj vďaka tomu do mesta prichádza ročne niekoľko stoviek tisíc turistov. Košice majú veľmi dobre rozvinutý priemysel, ktorý je podstatný pre celú krajinu. Najviac sa o to zasluhuje oceliarenský gigant US Steel Košice. V meste úspešne pôsobí aj mnoho iných spoločností a fabrík. Mesto hrá dôležitú rolu v dopravnom prepojení východ-západ Európy nielen vďaka cestnej infraštruktúre, ale taktiež vďaka širokorozchodnej železničnej trati vedúcej z Ruska a ktorá končí práve pri meste Košice. Nachádza tam aj medzinárodné letisko, ktoré ročne príjme približne tri stovky tisíc cestujúcich.

Kultúra, šport a rekreácia sú pre mesto dôležité súčasti života. Dôkazom sú veľkolepé koncerty a predstavenia ako napríklad koncert momentálne už nebohého Luciana Pavarottiho alebo Andreu Bocelliho, významné športové podujatia a športové úspechy ako Medzinárodný maratón mieru, ktorý je najstarší v Európe (1924), rekreácia v ZOO (najväčšia v strednej Európe), v botanickej záhrade (najväčšej na Slovensku), na detskej železnici (jedinej na Slovensku), alebo pri hrajúcej fontáne (prvej v bývalom Československu).

V Košiaciach sa narodilo, alebo pôsobilo mnoho známych osobností ako: František II. Rákoci, Frigyes Bán, Sándor Márai, Martina Hingisová, Ladislav Nagy, Peter Bondra, Petra Nagyová-Džerengová, Rudolf Schuster, Ján Štrasser, Zuzana Tlučková, Ladislav Troják, Jozef Urban, Gyula Benczúr, Ján Bocatius, Peter Dvorský a mnoho ďalších.

K partnerským mestám patria: Moscow (RU), Budapest (HU), Miskolc (HU), Ostrava (CZ), Sankt – Peterburg (RU), Verona (IT), Uzhorod (UA), Katowice (PL), Plovdiv (BG), Bursa (TR), Cottbus (DE), Wuppertal (DE), Mobile (USA), Niš (SRB), Raahe (FIN), Rzeszów (PL), Vysoké Tatry (SK), Krosno (PL).

Vo svete je aj niekoľko podobne veľkých miest ako napríklad: Geneva (SUI), Jersey City (USA), Newark (USA), Salt Lake City (USA), Graz (AT), Linz (AT), Ostrava (CZ), Porto (PT), Ljubljana (SLO), Debrecen (HU), Katowice (PL), Rennes (FR), Belfast (IRL), Bonn (DE), Varna (BG).

Medzi významné pravidelné podujatia patria: Medzinárodný maratón mieru, Dni mesta Košice, Zlatý žobrák – medzinárodný festival lokálnych televízií, Košická hudobná jar, Balónová fiesta, Nuit blanche (Biela noc), Cyklistické preteky Košice – Tatry a späť a ďalšie.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?