Publikované: 22.05.2017

Parafrázy Sulíkovej homofóbie.

Richard Sulík sa čuduje [1], ako mohol niekto jeho výrok „…keby tu žili len homosexuáli, zanikneme v priebehu jednej generácie“ vôbec považovať za homofóbny, nieto ešte nominovať ho na anticenu Homofób roka [2]. Nuž skúsim mu pomôcť to pochopiť.

V prvom rade si treba uvedomiť, že tu nejde o žiadny príspevok ku štúdiu hypotetickej biológie. Sulík ich to vyjadrenie predniesol v rozhovore pre konzervatívny denník Postoj [3], v ktorom sa snažil vyviniť zo svojich bývalých ambícii o zrovnoprávnenie homosexuálnych zväzkov s heterosexuálnymi. A v kontexte toho, že keď chcú homosexuáli spolu žiť, nemali by sa im klásť prekážky, ALE ich zväzky nemôžu byť na úrovni zväzku muža a ženy, lebo „keby tu žili len homosexuáli, zanikneme v priebehu jednej generácie“.

Skúsme teraz povahu jeho výpovede priblížiť pánovi Sulíkovi na analogickej argumentácii. Predstavte si, že by nejaký politik povedal:

… Som za to, aby ženy zarábali za tú istú prácu rovnaký plat ako muži, ALE zároveň hovorím, že „keby tu žili len ženy, zanikneme v priebehu jednej generácie“.

… Som za to, aby sa vyrobilo viac audiokníh v slovenskom jazyku pre nevidomých, ALE zároveň hovorím, že: „keby tu žili len nevidomí, zanikneme v priebehu jednej generácie“.

… Som za finančnú podporu štátu teologickej fakulte, ALE zároveň hovorím, že: „keby tu žili len katolícki kňazi, zanikneme v priebehu jednej generácie“.

Vo všetkých uvedených prípadoch ide o bohapusté táranie, ktoré má ospravedlniť, že niekomu odmietame dať, čo mu dávno patrí. Konkrétne v Sulíkovom prípade Slovensko pri vstupe do EÚ pridalo svoj podpis pod Európsky dohovor o ľudských právach, čím sa zaviazalo odstrániť diskrimináciu sexuálnych menšín, ale odvtedy sa nenašla ochota premeniť tento abstraktný záväzok do podoby konkrétnych zákonov, ba tie sa menia opačným smerom. Tak, ako nikdy nebudú všetci ženami, nevidomými alebo katolíckymi kňazmi, nebudú všetci ani homosexuálmi. Ak máte o tom pochybnosti a ste heterosexuál, stačí si položiť otázku, čo by vám museli sľúbiť, aby ste sa zmenili na homosexuála. Prídete aj sami na to, čo vedci vyskúmali pri výskume mozgu, embryonálneho vývoja a genetiky: a to, že taká zmena nie je možná. Sexuálnu orientáciu nemôžete ovplyvniť vôľou, ani cvičením a už vôbec nie legislatívnym procesom. Takže, pán Sulík a ostatní: Nebojte sa! Tým, že umožníte registrované partnerstvá, nespôsobíte žiadnu lavínu v zmene sexuálnej orientácie, ktorá by viedla k zániku našej spoločnosti. A nikdy nezabúdajte, že aj vypovedaním niečoho, čo sa vám zdá normálne, môžeme niekoho druhého zraniť. Často na to stačí jediné ALE.

Samozrejme, bolo by nadmieru komické, keby sa anticena Homofób roka dostala po Štefanovi Kuffovi, Antonovi Chromíkovi a Mariánovi Kotlebovi do rúk Richarda Sulíka, ktorý sa vo voľbách v roku 2010 dostal do parlamentu práve s ambíciou presadiť registrované partnerstvá (aby ju obratom obetoval vytvoreniu pravicovej vlády a tú obratom obetoval svojmu euroskepticizmu). Tak mu držme palce!

[1] https://www.facebook.com/RichardSulik/posts/1373196212760103
[2] http://www.ludskeprava.sk/homofob/
[3] https://www.postoj.sk/23343/umiernujeme-sa

 • SlabéVýborné (+2 skóre, 16 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Zdenek Janecek

  co je na tom divne, vsak ma pravdu ?? Pokud by se to vzalo doslovne, tak nerozmnozovani by opravdu zpusobilo, ze lidstvo vyhyne za jednu generaci.

  1. Andrej Lúčny

   Nuž, asi som to nenapísal dosť dobre. Keby sme boli všetci homosexuáli, vyhynieme v priebehu jednej generácie, ale keďže taká situácia nikdy nemôže nastať, tak z toho vôbec nič nevyplýva a už vôbec nie to, že by spoločnosť nemala zrovnoprávniť rovnakopohlavné zväzky s ostatnými. A prečo taká situácia nikdy nemôže nastať je v článku jasne napísané.

   1. Zdenek Janecek

    problem je v tom, ze si hrajete na Boha a podsouvate sve myslenky druhemu. Proste se treba trosku odosobnit a uvazovat realne. Zivot je svina aj bez vasich buzerantskych blabolu.


 2. Juraj Režo

  Pán Lúčny, definujte pojem sexuálna menšina.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?