Publikované: 23.10.2014

„PATRIOTIZMUS“ – POSLEDNÉ ÚTOČISKO ŠLENDRIÁNA

ИТАР-ТАСС

Ešte nie je presne známe, kto je vinný za katastrofu Falcona vo Vnukove, ktorá spôsobila smrť hlavy koncernu „Total“ Christopha de Margerie, „skutočného priateľa Ruska“, podľa slov V. V. Putina. Či už ide o opitého vodiča snežného pluhu alebo dispečera-stážistu. Úradné miesta už nešetria hodnoteniami. Predstaviteľ Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie Vladimír Markin odrecitoval: „Už teraz jasné, že príčinou nehody vôbec nebola strašná tragická zhoda náhodných okolností, ako sa to snažia prezentovať zástupcovia letiska, ale zločinecká zhovievavosť úradníkov, ktorí nedokázali zabezpečiť koordinované konanie pracovníkov letiska“. S prísnosti hodnotenia nezaostáva ani námestník ministra dopravy, ešte nedávno šéf Aeroflotu Valerij Okulov: „Je to také šlendriánstvo, že jednoducho nemám na to slov“. Môžeme ich pochopiť, úradníci sa zúfalo potrebujú zaradiť do radov vyznávačov rozhnevanej nálady, v ktorej zrejme prebýva hlavný náčelník našej krajiny.

Je len prirodzené, že akosi si dnes nikto nevie spomenúť na nedávnu skvostnú patriotickú akciu, pri ktorej sa rozdávali tričká. Áno, presne tak, tých tričiek s bodrými nápismi „Topoľ* sa sankcií nezľakne“, „Sankcie? Len rozosmejú moje Iskandery**“. A viete, kto sponzoroval, to znamená preplácal túto ducha povznášajúcu akciu? Správne, bolo to letisko „Vnukovo“. Presne to, kde, ako dnes všetci jasne vidíme, vládne šlendriánstvo.

Medzi týmito udalosťami však existuje hlboká vnútorná súvislosť. Už v mojich univerzitných časoch som si všimol zaujímavý fenomén: čím neschopnejší je učiteľ, tým hlasnejšie vystavuje na obdiv svoj nadšený súhlas s politikou strany a vlády. Aj neskôr som mal bezpočet príležitostí presvedčiť sa, že keď sa človek vyzná vo svojej profesii, má predstavu o svojej cene, spravidla pohŕda možnosťou nadchnúť sa pri každej príležitosti na povel generálnou líniou a múdrosťou vodcov. A naopak, takí, čo nedokázali alebo nevedeli riadne pracovať, boli medzi prvými na subotnikoch a pri plnení noriem GTO (odznak Pripravený k práci a obrane).

Mám podozrenie, že aj tu sme konfrontovaní s najhoršou podobou chamtivosti a cynizmu. S pokusom o zakrytie vlastnej nekompetentnosti vystavovaním na obdiv „patriotizmu“ a lojality voči nadriadeným. Práve v tomto zmysle je príčinná súvislosť úplne zjavná. A to, že v dôsledku šlendriánstva patriotického vedenia letiska zomrel práve človek, ktorý, rovnako ako oni, dôsledne a emocionálne vystupoval proti sankciám proti Rusku – to je, samozrejme, už len tragická náhoda.

 

Na fotografii Rusko. Moskva. 21. októbra. Miesto havárie Dassault Falcon 50. V dôsledku nehody zahynuli štyria ľudia, medzi ktorými bol aj šéf francúzskej ropného a plynárenského koncernu Total Christophe de Margerie. 
Statické snímky z videa na sídle SK RF/TASS

 

*Topoľ – ruský strategický raketový komplex

**Iskander – operatívne-taktický raketový komplex

22. OKTÓBER 2014, ALEXANDER GOLC

http://ej.ru/?a=note&id=26316

  • SlabéVýborné (+8 skóre, 10 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?