Publikované: 15.06.2013

PETER OSUSKÝ môj prezident

Moja prvá spomienka na Petra Osuského sa viaže k Prešovu. Písal sa rok 1996 mal som 21 rokov bol som pár mesiacov členom Demokratickej strany a dostal som sa ako delegát na jej kongres.

Na Prešovskom kongrese DS sa dovŕšila integrácia občianskej pravice na Slovensku.

Tým posledným krokom bolo zlúčenie DS a Stálej konferecnie občianského inštitútu.

Peter Osuský vstupoval do kongresu ako predseda DS.

Zrazu sa udialo niečo, čo bolo pre mňa dovtedy v slovenskej politike nevídané, Peter Osuský uvolnil miesto predsedu strany Jánovi Langošovi. Pamätám si ako starí demokrati šomrali a niektorí sa nevedeli s tým zmieriť a pamätám si ako Peter Osuský upokojoval v rozhovoroch počas kongresu členov pôvodnej DS, že je to správny krok a dôležité spojenie. Potom prišiel pred voľbou predsedu aj jeho prejav. Bez papiera, bez pátosu, zrozumiteľný a hodnotovo jasný.

Vtedy som nebohému MUDr. Milošovi Michalíkovi (jednej z najvýraznejších postáv DS v Trenčíne) povedal: Miloš prečo tohoto človeka nepustíte medzi ľudí, veď je to taký veľký komunikátor ako Ronald Reagan. Miloš sa pousmial a len povedal neboj aj to príde, nebuď taký nedočkavý. Vtedy som asi prvý krát použil vetu, ktorú odvtedy používam stále. Som nedočkavý a netrpezlivý lebo som neurotik!

Peter Osuský sa stal nakoniec I.podpredseda, Ján Langoš predseda, na doplnenie vytvorila sa legendárna päťka DS, ktorú ešte dotvárali Peter Zajac, František Šebej a Ivan Mikloš.

Od tohoto momentu začala na Slovensku fungovať strana, ktorá pre mňa reprezentovala moj hodnotový svet. Vďaka Jánovi Langošovi sme vedeli kto stojí za ľudácko-komunistickým vyrovaním mečiarizmu. Vďaka Petrovi Zajacovi som spoznal Hodžovú politickú tradíciu, vďaka Ivanovi Miklošovi zásadné ekonomické refromy a Hayeka, vďaka Františkovi Šebejovi som pochopil nutnosť vstupu do NATO ale aj triezvy pohľad na EÚ a Peter Osuský? Ten to vedel všetko sprostredkovať jazykom a stavbou prejavu tak, že ste len tíško počúvali a chrochtali ste si od spokojnosti lebo aj tak by ste to v živote lepšie nepovedali.

Moja druhá spomienka sa viaže k roku 1997 a k SKOI.

Pamätám si ako po skončení z jedného z občianskych klubov sme si išli sadnúť k Luteránovi. Reštaurácia, ktorú vlastnil jeden z priaznivcov DS nedaleko Evanjelického kostola v Trenčíne. Vtedy sedeli oproti sebe Vladimír Palko a Peter Osuský. Vladimír Palko sa začal pýtať na to aké zázemie ma u voličov DS, či ešte platí že ju podporujú evanjelici. Odpovedal Peter Osusky a vteday opať Miloš Michalík zasiahol a ruch v tej miestnosti prerušil váhou svojej autority. Len zvýšil hlas a povedal ticho teraz hovoria podpredsedovia dvoch strán.

Peter Osuský sa uprene zadíval na Vladimíra Palka a spustil. Vo svojom prejave sa od svojho rodinného pôvodu prepracoval až k tomu, že je nutné vytvoriť spoločnú koalíciu KDH-DS-DÚ.

Bez mravenčej práce DS, organizovania klubov SKOI a neustáleho presviedčania vedenia DS by Modrá koalícia nikdy nevznikla.

Moja tretia spomienka sa viaže na zrušenie dedičskej dane na Slovensku, prvý akt kedy NR SR zrušila nejakú daň a prvý akt takéhoto druhu v strednej Európe a opať v tom mala prsty DS a aj Peter Osuský.

V roku 2010, keď som sa dozvedel, že na kandidátke MOSTu kandidujú aj predstavitelia OKS, som sa rozhodol vrátiť z Anglicka späť na Slovensko. Vlastne za to mohli moji priatelia. Jedni zakladali SaS a druhí sa tešili zo spojenia OKS z Bugárovcami.

Možno si pamätáte na fotku z predvolebnej kampane štyria tankisti a pes. Boli na nej František Šebej, Peter Zajac, Ondrej Dostál a Peter Osuský.

V deň volieb v roku 2010 som po návrate z Anglicka otváral reštauráciu v Trečníne a celú volebnú noc sme trávili pri sledovaní výsledkov a postupom času aj v oslavnej nálade. Informácia, že tá štyrka skončila v parlamente spôsobila že okolo polnoci som vyhlásil, že pijeme zadarmo a polka ladničky sa vypratala :-) .

Moja posledná spomienka na Petra Osuského sa viaže k hlasovaniu o dôvere vláde Ivety Radičovej. Vedel som že on, Peter Zajac a Ondrej dostál nepoprú samých seba. O SaS som si myslel, že nakoniec uhne. Neuhla a súhlasím s Petrom Osuským že to bola hviezdna hodina SaS v parlamente! Vďaka kandidatúre Petra Osuského na kandidátke SaS v roku 2012 som mal koho voliť a nebol jediný, prečo som mohol slobodne voliť SaS. Na tej kandidátke som ďalších priateľov.

V apríli tohoto roku po ohlásení odchodu Kollárovcov a mediálnej defenzíve SaS som sa opäť začal verejne angažovať.

Neuveritelne ma štvalo, že ďalší projekt liberálnej strany sa rozpadá.

SaS môže v dobrom za to, že som začal blogovať, pri mojom blogovaní stál Juraj Poláček a bez jeho rád a pomoci a hlavne kontroly pravopisu, by som nebol tak úspešný.

V časoch mediálneho ataku na SaS sme spolu s Jurajom videli východisko z mediálnej krízy SaS v kandidatúre Petra Osuského na prezidenta.

Dohodli sme sa a vypustili sme obaja na túto tému blogy. Neboli sme sami, čo sme o tom rozmýšlali, keď som sa prvý krat v apríli stretol s Richardom Sulíkom, ten mi povedal, že kto to prekecol lebo aj on v okruhu svojich blízkych nad tým premýšľal.

Bohužial veci sa vyvinuli inak s Jurajom sa už neorzprávame a s Richardom tiež.

Možno niekto mal eminentný záujem na tom, aby som do SaS nevstúpil!

Keď som Richardovi po nezmyslených ohováračských príspevkoch na moju adresu na Facebooku povedal, že už sa nestretneme, povedal mi, že ho to mrzí. Mňa tiež Richard. Posunulo nás to každého inde.

Avšak!

Napriek tomu všetkému, človek nemôže poprieť to čím bol a čo je.

Ak by som dnes, keď SaS kandiduje Petra Osukého na prezidenta povedal, či napísal, že ho nepodporím, že som proti jeho kandidatúre, bolo by to odporný pragmatizmus konjukturálnych svíň! Zneuctil by som tým aj moje členstvo v Demokratickej strane a aj pamiatku ľudí ako Ján Langoš, či Miloš Michalík.

Peter Osuský je môj kandidát na prezidenta lebo inak nemôžem a všetky ďalšie slová sú zbytočné.

Ak stojíte na strane Hodžovej politickej tradície, Novembra 89, zápasu demokratov proti mečiarizmu, na strane reforiem, sebavedomého postoja voči EÚ a strane hodnotovej a slušnej politiky, podporte ho aj vy a aspoň na chvíľu zabudnite na žabomyšie spory okolo SaS!

Peter Osuský je aj môj kandidát na prezidenta!. .

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 12 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?