Publikované: 26.02.2014

Pevná mena ako základné ľudské právo !!!

Mnohých tento titulok prekvapí. Nikto sa zatiaľ neodvážil nastoliť problém meny v takejto súvislosti. Blízke historické udalosti si to ale budú vyžadovať. Ak civilizácia nedospeje k takémuto uvedomeniu, budeme musieť robiť menové reparáty a to dovtedy, kým sa to nestane realitou.

Inflačná mena je zdrojom mnohých historických peňažných a hospodárskych kríz. Je aj zdrojom plánovania a realizácie vojnových konfliktov. Bez inflačnej meny by príprava vojny bola natoľko sťažená, že aspoň niektoré z nich by sa zmiernili, alebo neuskutočnili.

Inflačná mena je zdrojom zvláštneho cyklu, ktorý spočiatku imituje hospodársky rast a prosperitu, ale v závere spôsobuje zrýchľujúci úpadok a kolaps. A práve táto záverečná fáza je zdrojom nerovnomerného rozdeľovania bohatstva a rozmachu relatívnej i absolútnej chudoby. To je ďalej zdrojom rastu kriminality, radikalizmu a bezprávia. A tento stav je zase zdrojom nenapĺňania ľudských práv.

Ľudské práva je preto potrebné doplniť o ďalší rozmer a to rozmer pevnej meny a pevného finančného systému, ktorý nebude tvoriť ekonomický doping, ale pevnú ekonomickú a právnu základňu pre dôstojnú tvorbu a rozdeľovanie spoločenského bohatstva. Súčasne bude vytvárať prostredie pre náročnú tvorbu statkov bez akéhokoľvek uľahčenia, ale o to trvácnejších a zaslúženejších.

Logickou podmienkou takéhoto systému je verejná kontrola. Tá je možná len za predpokladu, že systém bude mať relatívne spoľahlivý hodnotový štandard a silnú demokraciu. Štandardom môžu byť historicky ako-tak spoľahlivé drahé kovy, alebo elektronická konštanta. Silnou demokraciou musí byť jedine také mocenské usporiadanie spoločnosti, kde rozhodujúcu časť právomocí bude mať priama demokracia.

Nakoniec zostáva už len jedna a najťažšia podmienka a tou je spoločenské vedomie. Ak si právo pevnej meny neuvedomíme v nadchádzajúcej kríze, budeme si musieť monetárne krízy zopakovať znovu a znovu. Času máme dosť.

 

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    cela uvaha je chybna ;-) pokud existuje moznost neco zneuzit, tak to urcite bude zneuzite. A je uplne jedno, ci je to vynalez, teorie, myslenka nebo penize.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?