Publikované: 17.05.2019

Piráti zažalovali Európsku komisiu

Českí Piráti sa rozhodli zažalovať Európsku komisiu pre nečinnosť v konaní o podnetoch vo veciach údajného konfliktu záujmov premiéra Andreja Babiša (ANO) a úniových dotácií pre holding Agrofert.

Len „gesto“ aj z pohľadu dĺžky konania a procesov.

Bude ale zaujímavá reakcia Európskej komisie a Európskeho súdneho dvora:“Komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů vůči Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Evropský soudní dvůr a definitivně rozhodnout,” uviedol predseda Pirátov Ivan Bartoš, v “alternatívnom” boji o svoju moc.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pirati-zazalovali-ek-pro-necinnost-v-kauze-babise-a-agrofertu/1757155
Dvadsiateho augusta 2008 odklepol farme Čapí hnízdo 50    milónovú dotáciu Bocianie hniezdo v českých korunách Výbor regionálnej rady ROP Stredné Čechy. Na túto dotáciu oficiálne Bocianie hniezdo nemalo podľa zistení Reportéri ČT nárok, pretože bola vo vlastníctve Babišovej firmy Agrofert.
Potvrdila to aj dikcia podmienok dotačného programu; Babiš dotáciu vrátil. Podmienkou dotácie bola aj udržateľnosť projektu najmenej päť rokov. Čapí hnízdo bolo dobudované a funguje aj s iných zdrojov…
Spoločnosť Farma Bocianie hniezdo, vtedy ešte pod názvom ZZN Agro Pelhřimov, patrila Agrofertu. V decembri 2007 sa firma premenila na akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa. V lete 2008 získala európsku dotáciu v programe pre malé a stredné podniky, na ktorú by ako súčasť Agrofertu vraj nemala nárok.
Po niekoľkých rokoch sa spoločnosť vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil Agrofert do predminulého februára, následne plus zákon LexBabiš ho vložil do zverenských fondov.
Ďalšie okolnosti a kroky A. Babiša na „záchranu“ Čapího hnízda a očistenie svojho mena, zistenia vyšetrovateľov s novinármi, viedli k začatiu zdĺhavého trestného stíhania vo veci a osôb blízkych A. Babišovi a 17. 4. 2019 vyšetrovatelia policajného zboru podali štátnemu zastupiteľstvu návrh na obžalobu.
Čaká sa na ďalšie kroky štátneho zastupiteľstva, závery jeho zistení a prípadný návrh na súdnu žalobu dotknutých osôb. A na stanovisko EK a OLAF. Pribudla žaloba Pirátov na nečinnosť Európskej komisie.
Tlaky na Babišovu politickú „likvidáciu“ usilovne vyvíja „spolupracujúca“ opozícia.
Za zmienku stojí aj sporná otázka novej ministerky spravodlivosti Benešovej, či je alebo nie je možné objednať si v Česku niekým aj trestné stíhanie politicky aj inak nepohodlných osôb…
Napokon, na rovinu, čo je 50 miliónov českých korún, proti spreneverovaným a korupčným milónom v eurách?
Porušený zákon a zákonný predpis či vyhláška, s vrátením spornej dotácie ešte pred vynesením rozsudku, nemusí byť ešte trestným činom. Sa uvidí…
Vo veci zaujme stanovisko nezávislé štátne zastupiteľstvo a po prípadnom vznesení obžaloby nezávislý český súd.
Zatiaľ ide o nekompetentné fámy, mimo súdny aktivizmus a konšpirácie.
Babiš tvrdí, že ide o politickú kauzu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notoricky obcan

Hnutie ANO, dnes s červenými šiltovkami s bielym nápisom Silné Česko, má stále najvyššiu občiansku a voličskú podporu Čechov; volebné preferencie nad 30 percent potvrdzujú neotrasenú pozíciu ANO a jeho lídra:

 

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?