Publikované: 24.12.2019

Po Benešove Karviná

Hekerské útoky sú aj dobré v zlom, lebo testujú bezpečnosť a jej ochranu, ale aj spôsobilosť „záchranných služieb“ a pravdivosť varovaní NÚKIB a policajného zboru. Upozorňujú aj na bezpečnostné riziká smart systémov. V smart domácnostiach hekeri nevypnú len vianočné stromčeky. Ide o ďalšie prípady „black outov“ aj v našich regiónoch.

            

“Počítačová sieť spoločnosti OKD sa z nedele na pondelok stala obeťou hackerského útoku, ktorý spôsobil okamžitú nefunkčnosť celej siete ťažobnej firmy a všetkých jej serverov. V súčasnej dobe je teda mimo prevádzky kompletná sieťová infraštruktúra a z bezpečnostných dôvodov vedenia spoločnosti OKD okamžite ukončilo aj ťažbu vo všetkých svojich baniach, “uviedol hovorca OKD Ivo Čelechovský.
Vedúci IT oddelenia firmy OKD Martin Straka uviedol, že je potrebné kompletne obnoviť dáta jednak zo záloh, ale hlavne takzvanými čistými inštaláciami rovnako ako v prípade benešovskej nemocnice. “Avšak podľa vyjadrenia počítačových expertov z Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) bude obnova časovo náročnejšie, pretože infraštruktúra OKD je niekoľkokrát zložitejšia ako v nemocnici,” doplnil Straka.
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3012509-firma-okd-zastavuje-tezbu-hackeri-napadli-jeji-servery
Tento mesiac napadol kryptovírus počítačový systém nemocnice v Benešove. Zariadenie fungovalo v obmedzenom režime, na náprave pracovali IT špecialisti. Po útoku vírusom nebolo možné spustiť prístroje vrátane počítačovej siete, plánované operácie bolo treba zrušiť. Lekári tam začnú operovať až v januári.
Ak sa hlásime k zvyšovaniu pohodlia a komfortu, či v priemyselných IT technológiách ale aj v bežnom živote a našich domácnostiach, majme vždy na pamäti, že:
(1) ego schopných hekerov je neobmedzené, sú vždy o krok vpred pred ich osobnou etikou a svedomím;
(2) a na miesto činu vždy príde pomalšia ale o to istejšia a krutá pravda.
Predstavte si, že sedíte v komplet smart automobile alebo lietadle. Alebo ležíte na operačnom stole.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?