Publikované: 19.01.2013

Podpora štátu pre SZČO, alebo výsmech ministerstva práce

Tak toto, čo som si prečítal o novej novele o poskytovaní príspevkov pre SZČO na úradoch práce,, je asi z dielne mimozemšťanov. Neviem si dosť dobre predstaviť ako bude ich podpora fungovať a ako sa budú jednotliví žiadatelia hrnúť s podávaním príspevkov na vytvorenie pracovného miesta v rámci SZČO.

Prvou absurditou je dĺžka evidencie uchádzača na ÚP, ktorá predstavuje jeden rok! Ten génius, čo toto vymyslel, si zaslúži ocenenie zlatej maliny za totálny nezmyslel. V prvom rade ide o výšku príspevku, o ktorom rozhoduje nejaká pozberaná komisia. Tvorcovia to asi veľmi nedomysleli.

Kto po ročnej evidencii na ÚP pôjde podnikať? No asi len samovrah. Vysvetlím prečo. Ak bol niekto prepustený z práce tak mal podporu 6 mesiacov, respektíve 4 mesiace a šťastnejší aj nejaké to odstupné. Valné sumy to nie sú s ohľadom na naše mzdy. Zväčša takýto subjekt nedostane ani sociálne dávky po uplynutí týchto 4, respektíve 6 mesiacov. Čo mu ostáva? No nejako sa pretĺkať a zháňať si akúkoľvek prácu, aby prežil. Takýto človek už neuvažuje nad tým, aby si otvoril živnosť.

Je rád, že prežije. Doterajší príspevok vo výške cca 4130 € bol len akousi formou zbavenia sa uchádzača na ÚP o pracovné miesto. Vystačilo to akurát tak na odvody, ktoré sa štátu vlastne okamžite vrátili. Čiže štát na tom nijako neškodoval. Ako podnikať s takýmto minimom? To je tak akurát na otvorenie si novinového stánku, alebo pre prácu nejakého kolportéra prinajlepšom pre nejakého ekonóma na spracovanie účtovníctva, kde mu stačí jedno PC a pracovný stolík.

Kde však ostala podpora výroby? Na to takýto príspevok určite nestačí. Banky vám nepožičajú, pretože nie ste bonitný klient a od štátu eurofondy nedostanete, pretože nemáte finančnú hotovosť vo výške cca 50% požadovaných nákladov v projekte.

Naozaj neviem, kto takéto nezmysly vymýšľa, ale podpore rozvoja drobného podnikania to určite neprospeje. Zdá sa mi, že je tu úmyselná  likvidácia živnostenského stavu. Nič pozitívne tu vláda ani ministerstvo práce neprinieslo. Kroky podpory sú absurdné a nelogické. Ministerstvo práce si pravdepodobne doteraz myslí, že sa nachádzame niekde v hlbokej totalite a každý živnostník je nepriateľ spoločnosti. Táto kritika však nepatrí len tejto vláde. Živnostníci vždy pre vládnucu triedu znamenali určitú formu slobody a nezávislosti. Tak je ich potrebné postupne likvidovať. S megapodnikmi sa lepšie komunikuje, pretože jednotlivci  zastupujú tisíce pracovníkov, ktorí sa boja ozvať či kritizovať a tak úľavy či výhody smerujú hlavne do veľkých spoločností.

  • SlabéVýborné (+44 skóre, 48 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?