Publikované: 19.05.2014

Pohľad medzi kandidátov do Eurovolieb 2014

Čo nevidieť by si občania SR mali splniť ďalšiu povinnosť, resp. mali by využiť právo voliť. Právo voliť do Európskeho parlamentu. Poviem pravdu, chodievam voliť, bola som voliť aj prezidenta, využívam právo voliť v komunálnych voľbách a teším sa už aj na parlamentné o dva roky. Možno si poviete, že je to ešte ďaleko, ale verte, ani sa nenazdáme a budeme svedkami nevídaného boja o moc, o koryto.

Mám jedného známeho a ten sa už niekoľko rokov chystá založiť politickú stranu. Už má aj názov, politický program a je presvedčený, že by mal podporu u väčšiny občanov. Volala by sa KYJAK. Viete prečo? Lebo každý by si pri vstupe do tejto politickej strany musel zadovážiť kyjak a potom jedného dňa by všetci išli vládnu sľubotechnu kyjakmi vybiť, aby uvoľnili miesto občianskym kandidátom.

Ale poďme späť k voľbám do Europarlamentu. S politickými stranami a ich kandidátmi sa akoby vrece roztrhlo a poriadne veľké. Prezentujú seba, „svoju stranu“ kde sa dá. Denne sa na nete objaví niekoľko blogov kandidátov, občas si ich prečítam. Nič a nikto ma ešte nezaujal. Niekoľko info novín sa objavilo aj v našej schránke. Bilboardy zdobiace krajinu nestíham čítať a hodnotiť.

Mám pred sebou ťažkú úlohu a vy iste tiež. Po dôkladnom zvážení, som sa utvrdila v tom, že na výber kandidáta bude najlepšia vylučovacia metóda.

Začínam. Vylučujem z Ľudovej strany Naše Slovensko Ing. Tomu, rozhodol jeho vek 80 rokov. Tiež vylučujem zo Slovenskej ľudovej strany kandidáta, ktorého vek je 75 rokov, je ním Ing. Zopp.

Neviem, ako to nazvať, trúfalosť, drzosť či chamtivosť, ale škoda, že nežije môj dedko. Mal deväťdesiatdva, bohužiaľ zomrel… ale v politike, tej sedliackej, slovenskej sa vyznal.

Do veku kandidátov som sa zahryzla hlbšie. Keď som správne počítala, nad 65 rokov je kandidujúcich poslancov už s vyššie menovanými 19 a nad 60 som ich narátala 26. Z celkového počtu 45 sú tri dámy, ostatní sú páni.

Nuž páni, ja chápem, čo je povinnosťou muža, keď si založí rodinu… ale ruku na srdce, okrem samostatnosti, nezávislosti a zodpovednosti sa u muža vyžaduje fyzické a duševné zdravie. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale reprezentovať Slovensko v Európe znamená byť hrdý na krajinu, z ktorej pochádzam, hájiť záujmy občanov tejto krajiny…, také mini poslanie pred svetom. Ste pripravení reprezentovať 5 miliónový národ? Alebo ste pripravení prezentovať len seba a svoj osobný záujem?

Naša krajina sa dnes nachádza v žalostnom stave, chcete ju budovať alebo po nej dupať? Pýtam sa najmä mladých, ktorých mená zdobia kandidátku, viete do čoho idete? Chápem, že sa treba chopiť každej príležitosti, ktorá sa človeku naskytne… ale vo veku 22 rokov „okrem presných vízií máte skúseností aj do dvoch košov“… a mňa ste veru nepresvedčili. Dokonca, zašla som tak ďaleko, že aj všetkých 12 kandidátov do 25-ky škrtám a dokonca aj tých do 35-ky. Bolo ich spolu, keď som nikoho neprehliadla 83.

Ďalej škrtám všetkých právnikov, pretože sa domnievam, že absentovanie by právu na Slovensku ešte viac poškodilo. Nepochybne z kandidátky škrtám všetkých lekárov, pretože sa domnievam, že ich miesto je pri lôžku pacienta a starať sa o zdravie národa je veľmi záslužný čin.

Takto sa moja kandidátska listina stenčila o takmer 190 hláv… aj tak budem mať čo robiť, aby som si vybrala z tých, ktorí ostali. Mohla by som vás poprosiť o pomoc pri voľbe. Rada by som totiž vybrala kandidáta, za ktorého hovoria skutky a nepotrebuje prázdne slová. Jedného som napokon našla. Je to muž, ktorý sa nebál, sa nehanbil poukázať na nepravosť, na nespravodlivosť… človeka, ktorému bolo proti srsti tunelovanie a korupcia v školstve, tak „potieranom“ rezorte, z ktorého vyrastá mladá generácia. Postavil sa proti prúdu, pretože je zodpovedný a uvedomuje si následky. Verím, že všetci vedia o kom hovorím. Je chvályhodné, že územie Slovenska zdobia kvitnúce šafrany, len škoda, že je ich tak málo.

Po tejto strohej analýze, som prišla na to, že voľby do Európskeho parlamentu budú na Slovensku fiaskom aj vďaka samotným kandidátom, ktorí voličov od práva voliť mierne odradili.

 

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?