Publikované: 28.11.2012

Pôjdeš do basy…alebo ako ryba od hlavy smrdí

V posledných dňoch dostávam viac mailov ako zvyčajne a jeden z nich ma upozornil na tému, ktorá by sa sem hodila ako … no proste dobre. Čo je vlastne jednou z príčin rozkrádania Slovenska ?

Blogerka Šusteková (viď článok) sa vyjadrila k výskumom zo zahraničia, kde spojila jednak reálny život finančnej polície a daňovej správy z Talianska a výskumy psychológov, kde sa dokazovalo že ak je príležitosť, zlodejom sa stane doslova každý z nás.

V Taliansku polícia začala s automatizovaným vyhľadávaním nezrovnalostí medzi reálnym životom boháčov a ich priznanými príjmami a keď začalo drastické zdaňovanie vo výške miliárd eur, ľudia začali poukazovať na policajný štát a pýtať sa prečo radšej nelovia mafiánov – však tam sú skutočne veľké peniaze.

Podľa výskumu psychológov existuje malé množstvo ľudí, ktorí sú vždy násilní, kradnú, lúpia a vraždia bez ohľadu na množstvo existujúceho represívneho apararátu. Na druhej strane existuje rovnako malé množstvo ľudí ktorí sú počestní vždy, bez ohľadu na to, či je alebo nie je nad nimi dohľad nejakej autority. Proste títo ľudia nekradnú.

Medzi nimi je šedá zóna, kde sa viac alebo menej kradne vždy, keď je príležitosť. A množstvo takto “požičaných” peňazí prevyšuje akékoľvek mysliteľné merítko. Záver blogerky bol ten, že najväčšie ohrozenie peňazí a reálne najväčšie nebezpečenstvo pred ktorým sa treba chrániť zamkýnaním bytu hrozí od tej milej susedky odvedľa.

Mňa však napadlo niečo čo autorka článku nechala nepovšimnuté. Podľa záverov psychológov sa “požičiavanie” peňazí najviac rozšírilo v pokusných skupinách, kde bol nasadený človek kradnúci očividným drzým a arogantným spôsobom. Vtedy si ľudia povedali – keď on, tak my tiež a čo najviac, aby nám (a našim deťom ) čo najviac ostalo.

Vážení nepripomína Vám to niečo?

Priznajme si to konečne, sme hriešni. Tak nás príroda stvorila. Avšak naše hriechy sú niečím, s čím môžeme a musíme  bojovať. Rozum, ktorý sme dostali do vienka pri narodení nám môže ukázať smer, nesmieme dávať priechod tomu zlu v nás, zákony a pravidlá musia byť také aby sme obmedzili chtivosť ľudí zmočiť si rypáky vo válove nepretržitého toku financií z našich daní.

Je tu len taká malá, skoro bezvýznamná prekážka, dennodenne čítate v novinách – ukradol, spreneveril, zamordoval. Tu 100miliónov, tu predraženie o 50%, tam sa zas škoda sa ráta na miliardy. Polícia dovlečie v putách páchateľa pred sudcu a ten sa usmeje sladko zmámený vidinou tučnej obálky a blahosklonne oznámi : “Podľa môjho právneho názoru skutok sa nestal”.

A príklad hlavy ktorá smrdí, sa šíri ako cholera celou spoločnosť. Tí morálne pokrivení sudcovia, ktorí chránia luzu v bielych golieroch sú korunou zla, sú hadom našepkávačom, ktorý sťaby démon pekelný pokúša a hryzie vo svedomí každého z nás.

A koho toto vábenie mamonu zláka, dostane sa možno pred toho istého zvráteného sudcu, ktorý na  chudákovi ukradnuvšom pár chechtákov demonštruje svoju počestnosť, zásadovosť a nepodplatiteľnosť.

Ľudia sme hriešni, myslite na to, nedajte sa premôcť fatamorgánou korupcie. Ale tiež myslite na tie tváre ktoré sa Vám dennodene vysmievajú, ktoré sa dennodenne smejú Vašej hlúposti že ich stále a znova volíte – aby si stále znova a znova mohli nakradnúť.

Ruku na srdce. Vážne si myslíte že taká vláda, taká justícia za Vašu podporu stojí ?

Ak sa Vám článok páčil kliknite na  pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

Len pre pripomienku ako to vyzerá keď sa človek, nehodný najvyššieho postu v súdnictve, ocitne medzi ľuďmi, ktorými zvysoka pohŕda.

 • SlabéVýborné (+4 skóre, 8 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juantorena

  Porozprávaj nám trochu o strakách, ktoré sú zahniezdené v SaS. Čo takého vidíš, keď sa pozrieš do zrkadla? Čo takého vidíš, keď si večer v posteli čítaš príkazy svojho vodcu? Čo takého vidíš, keď v telke vidíš šaškovať svojho kamaráta, ktorý odpočúval nevinných ľudí. Máš dobrý pocit, keď vidíš svojho ekonmického experta, ktorý sa zameral najmä na úspory okrádaním dôchodcov? Organizoval tvoj kamarát Kollár lúpež v banke? Máte toho súdruhovia hodne na rováši, ale v hraní sa na svätých hravo konkurujete Fígeľovi.

  1. Juraj Poláček

   Clanok je v prvom rade o justicii, Clovek ktory zahmlieva ze problem slovenskej spolocnosti je v prvom rade v nevymozitelnosti prava, ze neexistuje realna rovnost pred zakonom je zaroven clovek, ktory tieto veci schvaluje alebo sa na nich podiela. Takze podivnou argumentaciou zlcoviteho typu vlastne brigadnici vystavuju vizitku strane Smer , ktora ich plati. To nie je nesuhlas s clankom, to je naopak suhlas s negativnymi javmi, ktore clanok kritizuje. Len tak dalej

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?