Publikované: 04.04.2015

Politické hry od stredu napravo

Ak sledujete politiku, vyjadrenia nášho premiéra, ale aj istých politológov a rôzne iné súvislosti, tak ste si určite všimli jednu zaujímavosť. Možno to začalo niekde pri “Ľudovej platforme”, ktorú tvorili SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. Už vtedy sa začala istá forma selekcie pravice na “štandardnú” a “ostatnú” pravicu, ktorá vraj do parlamentu nepatrí.

Ako prvý s tým prišiel náš premiér Róbert Fico. V diskusných reláciách, na tlačových besedách so širokými ramenami o tom hovoril vo veľkom aj so svojím štandardným zdôrazňovacím prejavom. Pomyslel som si, že je to v poriadku. Premiér sa “potrebuje” vyjadrovať aj k pravici a k jej forme. Nemal som chuť to komentovať napriek tomu, že sa z toho stal uňho obľúbený šport.

Od vtedy ubehlo niekoľko mesiacov a udialo sa niekoľko volieb od prezidentských, až po komunálne. “Ľudová platforma” sa síce po prezidentských voľbách rozpadla, ale rozdeľovanie pravice ostalo a zrejme ostane až do volieb 2016. A je to evidentné aj v našich médiách. Aktuálne je to o stranách SNS, Most-Híd, KDH, tiež Sieť a mierne SDKÚ-DS.  A tá ostatná pravica teda strany Oľano, Nova a SAS patria zrejme na ulicu. Tie sú neštandardné, z iného sveta, z Gurunu, vyvrheľovia … a tak by sa dalo pokračovať ešte asi dlho.

Ak ste si takéto rozdeľovanie nevšimli, tak si to môžete začať všímať v najbližšom období. Ak to teda zglobalizujem vyjde z toho to, že si SMER pripravuje pravicu, ktorá ho veľmi nemôže ohroziť a dokonca v niektorých prípadoch môže so SMERom aj spolupracovať. To sa o Matovičovi, Lipšícovi a Sulíkovi povedať nedá. Všetci traja dali niekoľko krát dôrazne najavo, že vláda SMERu tejto krajine škodí a nechcú s ním spolupracovať. Aj preto sú odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Všetci traja si teda žijú svojím politickým životom a pripravujú sa na parlamentné voľby 2016. Síce sa objavili správy, že by mali ísť do volieb spoločne. To je však stále otázne, pretože Richard Sulík by bol rád keby SAS išla do volieb samostatne.

Koniec koncov aj toto združenie s konzervatívne orientovanými Obyčajnými ľuďmi a Novou by nemusel byť najlepší krok. To je ale otázka času, ako sa to celé medzi nimi vyvinie a ako to odprezentujú. V zahraničí totiž podobné koalície fungujú. Každopádne nejde o neštandardné strany, ale o strany, ktoré ak sa v nejakej forme spoja, môžu namútiť veľa vody a niekto má pred tým rešpekt. Ak si už len spomeniete na kauzu CT, protesty na námestiach a ich výsledok, tak je to jasný signál, že nejde o politikov na vedľajšej koľaji. Žeby sa po voľbách v marci 2016 potvrdilo pravidlo “Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne?”

*na vývoj okolo nových strán SKOK a Šanca si ešte budeme musieť počkať.

  • SlabéVýborné (+5 skóre, 5 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?