Publikované: 14.04.2013

Politika zamestnanosti zlyháva u opozície a ešte viac v Smere

Po dnešných vystúpeniach opozície a hneď nato reakcie pána ministra Richtera som sa nestačil čudovať tým prepracovaným riešeniam. Akým? No žiadnym. Opozícia bezzubo presadzuje to, čo Smer zrušil, no a ľudový Smer sa spolieha na eurofondy ako na konečnú spásu.

To, čo tu teraz je, som už popísal v mojich predchádzajúcich blogoch.

Žiaľ, varovania od svetových ekonómov nepomohli, ba dokonca ani od našich expertov v súčasnosti pôsobiacich na ministerstvách. Čo potom môže spraviť bloger?

Živnostníci naďalej prechádzajú na s.r.o.-čky a pánovi ministrovi to vyhovuje.

Že vraj iba špekulanti skončia. Omyl, pán minister, v prvom rade skončili tí najmenší, remeselníci, stavbári, dedinské obchodíky atď.. Špekulanti už majú dávno založené s.r.o.. Tých sa to vôbec nedotklo.

No a ak tej aktívnej politike zamestnanosti. Tak to je úplná čerešnička na torte. Podniky môžu zamestnávať mladých ľudí, no a najväčšia časť financií pôjde aj tak na mestá a obce a z absolventskej  praxe sa stane dvojročný pobyt niekde na úrade bez absolútnej perspektívy. Ide len o predĺženie agónie.

Jedna zo zlatých  malín úradu práce je podpisová povinnosť žiadateľa o finančný príspevok na podnikanie. Čiže úradu práce nestačí, že daný nezamestnaný má záujem vypadnúť z úradu práce čím skôr na základe žiadosti, ale ešte si musí ísť zháňať prácu, ktorú aj tak nikde nepozháňa. Pôsobím v Sabinove a podujal som sa prejsť celými týmito peripetiami. Tak som si dal žiadosť za poradcu aj na ministerstvo. Odpísali mi, že už všetky pozície majú obsadené. A ja že šetria, pretože ich aktivitu nikde nevidno.

To, že som žiadal na základe zákona o prístupe k informáciám niektoré štatistiky už ani nevravím. Síce link na stránku mi dali, ale bez požadovaných  údajov. Proste v okresoch ako Prešov či Sabinov je aktívna politika asi len v zbožných želaniach. Nie však ľudí, ktorí tam pracujú, ale vedenia, hlavne toho prešovského. Neviem ako je to inde, ale nezmyselné zmeny formulárov a žiadostí sú úžasné. Hlavná vec, že človek, ktorý má na starosti konzultácie je len jeden!!! Na celý okres Sabinov. Ja sa stavím, že aj celú agendu aktívnej politiky zamestnanosti budú chcieť presunúť do Prešova. Načo by bola v okresnom meste, kde je temer 30% nezamestnanosť. Nech si nezamestnaní pocestujú do Prešova, peňazí majú asi všetci dosť.

Teraz však naspäť k pánovi ministrovi Richterovi. Niekedy je asi lepšie hneď nezvolávať tlačovky, ak už ich ma opozícia. Bezmocnosť odpovedí ma zarazila. Myslím si, že novinárov tak isto. Na otázky ako by sa mala zjednodušiť administratíva to bolo len bla, bla, bla. Nič konkrétne. Ja som čakal niečo také, ako napríklad zjednodušenie daňového priznania na jeden list a to prednú a zadnú stranu. Trebárs postihnutie za nezaplatené faktúry. Zrušenie nezmyselného platenia DPH vopred z vystavanej faktúry aj keď príjem ešte neprebehol. Kedy konečne bude stačiť iba daňové tlačivo pre všetky subjekty pôsobiace v štátnej chobotnici. Tu potvrdenie  z ÚP, tu zo sociálky, tu, že ste načierno nepracovali atď.. Toto očakáva pán minister, podnikatelia a živnostníci. Nie drísty.

Znovu sme svedkami bezbrehého zvýhodňovania zahraničných tzv. „investorov“ na päť rokov voči našim podnikateľom. To sú brutálne milióny. Možno vytvoria zopár tisíc miest, ale ste si istí vážení opozičníci aj smeráci, že tam budú pracovať a viesť ich Slováci? Ja mám skôr pocit, že to budú Rumuni, Bulhari a iné národnosti s nižšími príjmom ako Slováci. Vraj už nemáme najlacnejšiu pracovnú silu. Dokedy sme ju však mali mať? Investície zmiznú. Podniky sa presťahujú a nám ostane veľké lobogo.

Poľnohospodárstvo máme rozbité, podobne aj potravinárstvo. Rodinné firmy nemajú u nás tradície. Na to by sa mali všetky vlády sústrediť. Nie na zahraničné investície.

  • SlabéVýborné (+11 skóre, 13 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Ján Gaborčík

     Fico vykrikuje , že opozícia nemá riešenia-ona nevládne, tak by ich nemusela mať a predkladať tejto neschopnej vláde. Ale opozícia má fakt riešenia len Fico ich nepočúva a nechce akceptovať.Napr.KDH má celú,koncepciu rozvoja malých rodinných firiem a fariem, ktoré by oživilo vidiek, lenže u nás je to tak, že dobré je len to,to predloží Smer a tak malý živnostník, nie je zaujímavý pre Fica, nie je to jeho volič, Ficov volič je ten čo naťahuje ruky k nemu t.j. štátu a on mu dá almužnu z našich daní. To je ich,socialna politika a istoty.Dnes už konečne platí zákon, že do 60 dní sa majú zaplatiť faktúry .Ale sa to nerobí a nikto to neskontroluje.Ja sa zriekam penále nad 60 dní v prospech štátu z nezaplatenej faktúry. Nech tie penále vymáha štát, lebo ked ch začnem vymahať ja od silnej firmy tak si tam nikdy neškrtnem resp.kvôli tomu mi nedajú nikdy žiadnu zákazku.Týmto Ja dávam konkrétne riešene, ako štát rýchle príde k peniazom a neplatiči sa naučia v termíne platiť faktúry a zarazí sa druhotná platobná neschopnosť!!! Toto je konkrétne riešenie pre ministra financii aj premiéra z radu opozičného občana, pretože mám rád Slovensko.

  2. dobre si precitajte tento clanok bohuzial na slovensku to funguje takto http://www.necenzurovane.sk/13/zmena2.html

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?