Publikované: 01.12.2020

Poľsko a Maďarsko sú otvorené novým návrhom

VARŠAVA (Reuters) Poľsko a Maďarsko sú otvorené novým návrhom zameraným na riešenie sporu s Európskou úniou, ktorý súvisí s prepojením finančných prostriedkov z jej rozpočtu a fondu na ozdravenie na právny štát, uviedol v pondelok hovorca poľskej vlády. Podobne sa vyjadril premiér Orbán.


https://www.reuters.com/article/us-eu-budget-poland-hungary/poland-and-hungary-are-open-to-new-proposals-on-eu-budget-idUSKBN28A2WT

Poľsko a Maďarsko legálnym právom veta s uvedením dobrých dôvodov blokujú prostriedky EÚ v hodnote asi 1,8 bilióna eur, vrátane stoviek miliárd, ktoré sa majú čoskoro vyplatiť, aby pomohli vytrhnúť blok 27 krajín z recesie spôsobenej druhou vlnou COVID-19.
Ich premiéri sa stretli v pondelok vo Varšave po stretnutí, ktoré sa konalo minulý týždeň v Budapešti.
Európska únia v súčasnosti vyšetruje obe nacionalistické vlády za narušenie nezávislosti ich súdnictva a médií.
„Sme otvorení novým návrhom a sme presvedčení, že je možné dosiahnuť dohodu, ale zdôrazňujeme, že musí byť v súlade so zmluvami o spôsobe fungovania EÚ (Lisabonská zmluva) a závermi Európskej únie z rokovania Európskej rady v júli,“ uviedol po stretnutí hovorca vlády poľskej vlády Piotr Muller.
Dodal, že obe krajiny sa snažia presvedčiť ostatných partnerov EÚ, že „svojvoľné kritériá hodnotenia právneho štátu v iných krajinách sú pre demokraciu a budúcnosť EÚ a budúcnosť európskej integrácie nebezpečné a môžu viesť k budúcemu rozpadu EÚ, ktorý nikto nechce.”
Násilnícke podmienky EÚ nepodporuje ani Slovinsko.
Žiadam lídra podmienok prideľovania prostriedkov fondu obnovy a rozvoja EÚ liberála Šimečku ml. (nominant Progresívneho Slovenska v EP) aby ako liberál zareagoval:
Ak povedal „A“ a EÚ s našou prezidentkou a jej „tiež liberálno-demokratickou suitou“ mu tlieskajú, nech povie aj „B“ (spôsob dosiahnutia účelu zákroku).
Na viacerých frontoch sa ukazuje, že liberáli nie sú liberáli, iba sa za pozlátko liberalizmu skrývajú.
Demokracia je alebo nie je. Alebo väčšinová alebo totalitná. Demokraciu nemožno ohýbať ako komu a kedy vyhovuje.
Prvý plán sporu rieši spôsob podrobenia neposlušných, druhý rozbitie V-4. Prvý plán dokazuje diery v demokracii EÚ, a to ešte nie je federálny super štát, druhý usvedčuje Česko a Slovensko, že pre ne sú peniaze prednejšie než demokracia v EÚ a jednota V4. Vyčkáme na pokračovanie a výsledky.

Zmluvou ZEU (Lisabonská zmluva) sa potvrdzujú základné zásady demokratickej rovnosti, zastupiteľskej demokracie a participatívnej demokracie.
Čl. 67 Zmluvy, odsek 1.: „Únia vytvára priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pri rešpektovaní základných práv, rozličných právnych systémov a tradícií členských štátov.“
Citovaný článok sa podrobuje najmä osobitnému právu (law) Brexitánie. Po jej odchode sa otvára cesta k jeho úprave (zjednotenie práva pevninskej EÚ).
EÚ má výhrady k vnútornému ústavnému a právnemu poriadku Maďarska a Poľska.
Maďarsko je nacionalistické, uctieva kresťanské hodnoty, odmieta rodovú a multikulti ideológiu (migrácia) a obmedzuje slobody a práva protivládnych médií.
Mariánsko-katolicistické Poľsko obmedzuje údajné práva LGBTIQ, potraty a má svoj súdny systém.
EÚ pracuje na posilnení a osobitnom chránenom štatúte
a/ tretieho mimovládneho „neziskového sektora,
b/ žurnalistiky a vybraných médií.
Mimovládky a vybrané (!) médiá majú byť posilnené ako osobitná systému moci a vládnutia nadradená kasta, štvrtý vrchol trojuholníka vláda, parlament, hlava štátu.
Čo sa deje vo vzťahu k tretiemu sektoru a vybraným vyvoleným (!) médiám, dozviete sa tu:
https://aeronet.cz/news/evropa-je-plynovou-komorou-do-ktere-proudi-jedovaty-plyn-multikulturni-otevrene-spolecnosti-george-sorose-orbanuv-komisar-pro-kulturu-brutalne-zkritizoval-budapesti-a-varsavou-vetovany/
No, Kremeľ zasahuje do vnútorných záležitostí USA, tie do vecí Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, EÚ do vnútorných záležitostí Maďarska a Poľska v kompetenciách, ktoré sú ich vnútornou záležitosťou a nečlenských štátov Európy (na všetky používa jeden trojitý meter).

Si predstavte, čo pre väčšinu z nás nie je problém: Žijete, bývate v spoločnom bytovom dome. Riadite sa spoločnou zmluvou so správcom. Malá únia.
Príde vami volená, nevolená domovníčka a bude riešiť súkromie vašej domácnosti. Neporušujete pritom právny poriadok štátu, domový poriadok, svojím súkromným a verejným životom a správaním nezasahujete do práv susedov a ostatných vlastníkov či nájomcov bytov, neznečisťujete životné prostredie, samozrejme, riadne platíte energie a poplatky.
Vami platená domovníčka vám vytkne hierarchiu vašej rodiny, že nechcete vo svojom byte ubytovať cudzincov, a ste hetero domácnosť.
Zvolá schôdzu a dá hlasovať. Príde Šimečka a navrhne obmedziť vám dodávku vody alebo kúrenia. Ako zareagujete? Prídete s návrhmi?
Prepáčte, ale, ste “na hlavu”?

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?