Publikované: 14.08.2020

Pompeo a Dendias vo Viedni (sľúbená aktualizácia predošlého článku)

Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias po stretnutí s ministrom zahraničných vecí USA Mike Pompeom neskoro v piatok vo Viedni vyhlásil pre tlač, že dúfa, že všetky krajiny, ktoré sa podieľajú na súčasnej napätej situácii vo východnom Stredozemnom mori, budú konať odvážne a že tam nebude medzi nimi žiadny konflikt.

https://greece.greekreporter.com/2020/08/14/turkish-actions-in-mediterranean-the-subject-of-of-pompeo-dendias-meeting-in-vienna/
Dendias povedal novinárom: „Dúfam, že nedôjde ku konfliktu, ak si každý bude pamätať a každý bude konať v súlade s medzinárodným právom, medzinárodným morským právom,“ po tom, čo sa vynorilo na stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí vo Viedni.
Ministerstvo zahraničných vecí USA vo svojom tvrdenom vyhlásení uviedlo:
„Štátny tajomník Michael R. Pompeo sa dnes stretol s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dendiasom vo Viedni v Rakúsku. Ministerka Pompeo a minister zahraničných vecí Dendias diskutovali o silných dvojstranných vzťahoch medzi USA a Gréckom a o naliehavej potrebe znížiť napätie vo východnom Stredomorí.“
Zo strany USA neboli predložené žiadne ďalšie informácie týkajúce sa dlhotrvajúceho konfliktu v regióne medzi Gréckom a Tureckom.
Už naplánované stretnutie sa uskutoční v ten istý deň, keď sa na žiadosť Grécka uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady Európskej únie o zložitej situácii medzi oboma stredomorskými krajinami.

Minulý pondelok Turecko vyslalo svoju ropnú a plynovú vrtnú loď Oruc Reis do gréckych teritoriálnych vôd medzi ostrovmi Kréta a Cyprus.
Nehoda na mori (stret tureckej a gréckej lode)
V piatok vyšlo najavo, že medzi námornými plavidlami z Grécka a Turecka došlo k malej zrážke, pričom grécke plavidlo zjavne nebolo poškodené. Grécke zdroje obrany to údajne označujú ako nehodu, ale Turecko ju označilo za provokáciu.
Dendias po stretnutí uviedol: „Všetko sa dá vyriešiť, ale to je otázka, ktorú musíte položiť Turkom.“
Na otázku tlače, či sa dohodol s ministrom zahraničných vecí USA na ďalších krokoch týkajúcich sa tejto otázky, grécky minister zahraničia iba uviedol, že schôdza bola „srdečná“ a pár zdieľal „otvorené vysvetlenie toho, čo je deje.”
Podľa správ v gréckych médiách Dendias požadoval viditeľnejšiu prítomnosť Američanov v regióne s tým, že by to pomohlo pri znižovaní napätia.
Naliehavé zasadnutie Rady bezpečnosti EÚ
Ministri zahraničných vecí všetkých krajín Európskej únie v súčasnosti v Bruseli naliehavo rokujú o napätej situácii, ktorú Turecko dosiahlo tento minulý týždeň, pretože pokračovali vo svojej dlhotrvajúcej provokácii v Stredozemí nad právami na ropu a plyn.
Poznámka: Rokovanie Európskej rady ministrov zahraničia sa venuje aj situácii v Bielorusku.
Členovia Rady zahraničných vecí Európskej únie vyjadrili solidaritu s Gréckom.
Grécky FM Dendias sa zúčastnil na mimoriadnom stretnutí a predstavil svoje dojmy z udalostí posledných dní; podľa spravodajskej webovej stránky Skai.gr sa o možnosti ďalších sankcií, ktoré môže EÚ uvaliť, prediskutuje 28. augusta na najbližšom pravidelne plánovanom stretnutí členov Rady pre zahraničné veci.
Mimoriadny konferenčný summit Rady bezpečnosti EÚ poskytuje Grécku plnú podporu:Grécky minister zahraničných vecí Dendias vystúpil na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady EÚ v piatok popoludní, počas ktorého ukázal fotografie kolízie, ktorá sa odohrala tento týždeň po tom, čo grécke a turecké námorné plavidlá pôsobiace na tom istom pobreží Stredozemného mora, okolo tureckej ropy a prieskumná loď na plyn Oruc Reis.
Námorné plavidlá, obidve fregaty, sa zrazili po tom, čo turecká loď spôsobila to, čo Dendias označil za nebezpečné manévre. Šéf bezpečnostnej rady EÚ Josep Borrell povedal, že po prezentácii Dendiasovej bol „šokovaný“.
Borrell povedal účastníkom, že si myslí, že nedávne udalosti, ktoré dokumentuje Dendias, sú neuveriteľné, a zdôraznil, že by sa nemali opakovať.
Dendias na zhromaždení Rady ministrov ZV EÚ: „Turecko je jediné, kto je zodpovedné za stupňovanie napätia vo východnom Stredomorí a musí okamžite opustiť grécky kontinentálny šelf.“
Dodal, že postavenie Grécka odsúhlasila každá jednotlivá osoba, s ktorou v tejto veci hovoril. Ďalej dodal, že bol spokojný so všeobecným odsúdením nezákonných akcií Turecka as podporou Grécka a cyperského národa, ktoré dostali od svojich partnerov.
Uvádza sa, že v súčasnosti sa pripravuje zoznam sankcií proti Turecku; bude sa o nich ďalej diskutovať na plánovanom 28. zasadnutí Rady pre zahraničné veci EÚ v Berlíne.
Dendias uviedol, že cieľom jeho krajiny bolo mať v prípade potreby „pripravený nástroj v rukách EÚ, nástroj, ktorý bude tlačiť Turecko späť na cestu legitimity a medzinárodného práva“.
Grécky minister zahraničných vecí tiež dodal, že opakované výzvy na dialóg s Tureckom „neustále vyvracajú zjavné hrozby, ktoré ich vždy sprevádzajú“.
Dendias uviedol, že Rade predložil všetky relevantné podrobnosti, aby vyfarbil obraz toho, čo sa v súčasnosti deje v Stredomorí „aby naši priatelia a partneri videli, čomu Grécko čelí.“
„Grécko je mierovou krajinou, ktorá rieši všetky problémy prostredníctvom dialógu a je založená na medzinárodnom práve,“ dodal minister zahraničných vecí a neskôr zdôraznil, že nedávne dohody s Talianskom a Egyptom to dokazujú.
Ďalej dodal, že Grécko zostáva otvorené dialógu s Tureckom, ale nie „pod tlakom a vydieraním. Dialóg sa vedie podľa pravidiel medzinárodného práva a morského práva a na základe jediného skutočného rozdielu medzi nami.“
Na konci tlačového brífingu Dendias srdečne poďakoval svojmu rakúskemu kolegovi a zdôraznil, že považuje členov Rady za priaznivcov, súhlasiacich s názormi a argumentmi Grécka.
Priama otvorená reakcia M. Pompea na list židovskej skupiny amerických senátorov (predošlý článok) sa tlačou nezmieňuje, zrejme nebola súčasťou verejného komuniké…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notoricky obcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?