Publikované: 28.11.2013

Poslanci, používajte zdravý rozum alebo sa spovedajte voličom!!!

Návrh na dobrovoľné bezplatné sterilizácie je jeden z tých o zdravom rozume. Nie je ideologický. Nemá ambície navádzať na sterilizácie. Chce len ponúknuť možnosť tým, ktorí ju dnes nemajú, lebo na to jednoducho nemajú. V programe SaS sa prvý raz objavil pred parlamentnými voľbami v roku 2010 aj neskôr v roku 2012. Po prvý raz som ho predložila do pléna NR SR 24. augusta 2012, 5.11. 2013 som tak urobila opäť. To len aby bolo jasné, že sme s ním prišli dávno pred Kotlebom n.l. Nanovo bude o návrhu parlament rokovať na aktuálnej schôdzi.

Keď sme o návrhu rokovali prvý raz pred rokom, diskusia trvala dlhých päť hodín. Zaznievali rôzne „argumenty“ od ideológov z jednotlivých strán. Od toho, že chceme vyhladiť rómsky národ, až po to, že ľudia v osadách majú používať iné formy ochrany pred neželaným tehotenstvom, ktoré cirkev uznáva, napríklad, metódu merania vnútornej teploty v pošve pred stykom na zistenie plodných a neplodných dní ženy, resp. sexuálnu zdržanlivosť. Vyzvala som pánov bigotných ideológov, aby to išli rozprávať jednotlivcom do osád. Nešli a návrh zmietli zo stola.

Čakala som, že prinesú alternatívny návrh, ktorý by riešil enormné prírastky detí do absolútnej chudoby, desať a viac členné súrodenecké skupiny v detských domovoch a novorodencov v latrínach. Isto si spomínate na nedávny prípad z okresu Levice, kedy nešťastnica hodila svoje šieste dieťa do latríny. Hovorila som so sociálnou pracovníčkou, ktorá rodine pomáha. Potvrdila, že matka žije z dávok v hmotnej núdzi, o päť žijúcich detí sa v rámci možností príkladne stará, a že ak by existovala možnosť dobrovoľných bezplatných sterilizácii, určite by bola jedna z tých, ktoré zákrok podstúpia. Šieste dieťa by už jednoducho nezvládla a tak sa rozhodla pre tú najhoršiu z možností.

Za ten čas, čo poslanci odmietli návrh,  sa do rómskych osád narodili možno stovky detí, o ktoré sa rodičia nevedia postarať a skončia v detskom domove. Porodili ich ženy, ktoré sa pred neželaným tehotenstvom nevedia chrániť, lebo nemajú antikoncepciu, ani teplomer. Muž sa ich nepýta, ako je to s ich plodnými dňami. Viem to, lebo som s týmito ženami hovorila dávno predtým, ako som návrh napísala a predložila cteným poslancom. Mnohé zo žien z rómskych osád by sterilizácie podstúpili za dvoch podmienok, ak by boli zadarmo /lebo na ne nemajú, stoja od 350-500 eur/ a ak by žiadosť o sterilizáciu nemusel podpísať ich muž. Obe podmienky návrh spĺňa.

Na bezplatnú sterilizáciu bude mať nárok každá osoba, ktorá dobrovoľne požiada o zákrok, má štyri deti, resp. tri deti ak je staršia ako 35 rokov. Musí podpísať informovaný súhlas, pričom pri informovaní o zákroku má byť podľa návrhu prítomný nielen lekár, ale aj ďalší zdravotnícky zamestnanec a akákoľvek osoba z okolia žiadateľa /tlmočník, sociálny pracovník a pod./ Potom má žiadateľ ešte lehotu 30 dní na rozmyslenie.  A to najdôležitejšie, zákon bude platiť pre všetkých, nielen pre Rómov.

Poslanci NR SR majú šancu na reparát.  Možno naivne, ale predsa dúfam, že sa budú riadiť zdravým rozumom. Snáď si už uvedomili, že keby viac zapájali zdravý rozum aj pri prerokúvaní  takýchto a iných návrhov v minulosti, nemuseli by sme dnes deliť snahy o riešenia problému rómskych osád alebo sociálne vylúčených spoločenstiev na tie pred kotlebom a po kotlebovi.  A ak sú im milší novorodenci v latríne, potom nech sa spovedajú svojim voličom.

  • SlabéVýborné (+23 skóre, 31 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?