Publikované: 03.01.2021

Poslednou Trumpovou inštanciou je Kongres

Skupina republikánskych senátorov odmieta potvrdiť Bidenovo víťazstvo. Jedenásť zvolených republikánskych členov Senátu USA v sobotu oznámilo, že sa postaví proti certifikácii Kongresu o výsledku prezidentských volieb, čo je posledný pokus spochybniť víťazstvo Joea Bidena podľa želania Donalda Trumpa.


https://www.rtbf.be/info/monde/detail_elections-americaines-un-groupe-de-senateurs-republicains-refuse-de-certifier-la-victoire-de-biden?id=10664877

Doteraz iba jeden senátor Josh Hawley vyjadril na stredu 6. januára zámer spochybniť voľbu demokrata Bidena na ceremoniáli ratifikácie (certifikácie) výsledkov volieb vyhláseného Zboromm voliteľov USA 14. decembra. Tento posledný pokus nasleduje po opakovaných neúspechoch priaznivcov Donalda Trumpa na súdoch s cieľom zneplatniť výsledky volieb v niekoľkých kľúčových štátoch, kde zvíťazil Joe Biden.
„Kongres by mal okamžite vymenovať volebnú komisiu s plnou autoritou na vyšetrovanie možných volebných podvodov ,“ uvádza sa vo vyhlásení jedenástich zvolených členov hornej komory.
„Obvinenia z podvodov a nezrovnalostí vo voľbách v roku 2020 presahujú všetko, čo sme v živote poznali“ informovalo jedenásť senátorov.
Komisia, ktorú chcú vytvoriť, bude musieť uskutočniť desaťdňový mimoriadny audit výsledkov v sporných štátoch: „Ak sa tento audit neuskutoční, našimi hlasmi odmietneme výsledok volieb.“
Podľa tlačovej správy senátorov, môžu príslušné štáty zvolať mimoriadne legislatívne zasadnutia a prípadne upraviť ich volebné výsledky.
Vodca väčšiny republikánov v Senáte Mitch McConnell víťazstvo Joea Bidena uznal a vyzval republikánov, aby sa tomuto výsledku podrobili.
Snemovňa a Senát Kongersu USA sa majú stretnúť v stredu, aby potvrdili tieto výsledky, čo je postup, ktorý je zvyčajne iba formalitou.
Trump ráta s tým, že diskusia v Kongrese prinesie verejnosti materiál, o ktorom sa domnieva, že je základom jeho obvinení z volebných podvodov.
Na ostatok podnety pre stíhanie a žaloby zamietol Generálny prokurátor V. Baar a odmietol sa s nimi zaoberať najvyšší súd USA (zamietnutie žaloby Texasu).
Kongres 6.januára je posledná inštancia s následkom prípadného začatia preverovania, ktoré by mohlo zvrátiť výsledky volieb. Trumpov neúspech so žalobami bol poznačený časovou tiesňou v príprave nepriestrelných podkladov k preverovaniu podnetov prokurátormi, súdnemu správnemu konaniu NS USA a konzekvenciám: Zmene výsledkov volieb a trestné stíhania vo veci.
V Snemovni reprezentantov ale plánuje s demokratmi vo väčšine väčšinouhlasovať proti certifikácii viac ako stovka zvolených republikánov, uvádza CNN.
Otázkou je pochybný počet republikánskych hlasov: Donald Trump pravidelne vyzýval zvolených republikánskych predstaviteľov, aby ho podporili v jeho križiackej výprave s cieľom spochybniť výsledky prezidentských volieb. Mnohí sa od Trumpa odvrátili. Republikánsky senátor z Utahu Mitt Romney, ktorý je notoricky nepriateľský voči Donaldovi Trumpovi, označil prístup svojich kolegov za „absurdný“.
Aj nový súdny spor, ktorý viedol republikán Louie Gohmert, zástupca Texasu, v piatok v tomto štáte zamietol federálny sudca a toto rozhodnutie potvrdil v sobotu federálny odvolací súd.
Sťažnosť Louieho Gohmerta mala preukázať, že viceprezident Mike Pence, ktorý bude predsedať kongresu 6. januára, môže sám vyhlásiť výsledky za neplatné v niektorých sporných štátoch.
Tieto info AFP prevzala od CNN, a podstatnú časť z nich prezentovala TV PrimaNews/CNN/CZ.
V spore ide o udržanie kreditu USA ako najslobodnejšieho a najdemokratickejšieho federálneho super štátu sveta; ako vzoru pre Rusko, Bielorusko, Venezuelu, Čínu a EÚ…
Hmm…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Prílepok 1: V Británii sa v pondelok začne extradičné súdne pojednávanie o vydaní Juliana Assangea (Wikileaks) súdnej moci USA.
Trump pre neho zvažoval udelenie milosti. Úradujúcim prezidentom je minimálne do poludnia 20. januára 2021.
https://www.dw.com/en/julian-assange-saint-or-sinner/a-56045372
https://www.dw.com/en/assange-wikileaks-extradition/a-54822777
Prílepok 2: Smrť slovenského generála a prezidenta policajného zboru Milana Lučanského svet a zahraničné médiá, z nedostatku relevantných info „netrápi“. Zatiaľ. Ak ich získajú, budú sa „tešiť“. Som si myslel…
Nie, nie je to tak. Je to inak.
Nedisponujem štábom pátracích „psov“ (redakčným tímom) „podbehlo“ mi náhodou Maďarsko pri hľadaní niečoho iného;
Újszó (Pochybnosti Zábojníka): https://felvidek.ma/2021/01/kolikova-lucanskyval-kapcsolatos-kijelentesei-logikatlanok/
Népszava Bývalý slovenský policajný šéf zomrel po svojom druhom pokuse o samovraždu:
https://nepszava.hu/3104474_masodik-ongyilkossagi-kiserlete-utan-meghalt-a-volt-szlovak-rendorfonok
K priam kričiacemu mlčaniu vydal správu tento web:
https://davdva.sk/sokujuci-medzinarodny-ohlas-na-smrt-generala-lucanskeho/
https://en.wikipedia.org/wiki/Conspiracy_of_silence_(expression)
Courier https://courrierdeuropecentrale.fr/slovaquie-lancien-chef-de-la-police-se-suicide-en-detention/
Pakistani https://www.thenews.com.pk/print/767563-slovakia-s-ex-police-chief-commits-suicide-in-custody
Prečo? Lebo!
Takmer každá tlačovka z dielne Matovičovej vlády: Lebo Fico! Lebo Kaliňák! Lebo Pellegrini! https://davdva.sk/preco-lebo-fico/
K teroristickým útokom na slobodu slova (Charlie Hebdo) a európske „hovnoty“ plus k „samovýbuchom“ a „samovraždám“ pridávam: Som Milan Lučanský!

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?