Publikované: 29.01.2014

Posledný slušný občan zhasne svetlo

Čítala som všetky články o brutálnom zásahu skínov v nitrianskej študentskej krčme. Až dnes som našla odvahu pozrieť si video, ktoré zachytila mestská kamera. Je naozaj len pre silné žalúdky.

Pred niekoľkými rokmi takto skíni dobili člena mojej rodiny. Takmer zomrel na chodníku v centre mesta. Skončil  s prasknutou lebkou a s opuchom mozgu na JIS-ke v nemocnici. Následky z tohto incidentu si ponesie celý život.  Fyzické aj psychické.

Dobili ho preto, že mal dlhé vlasy. Dlho potom nosil vlasy nakrátko, teraz si ich opäť necháva rásť. Začal trénovať thajský box. Keď si doňho teraz rypne skín, nemusí sa to skončiť s rovnakým skóre ako pred rokmi. Pointa však je, že sa snaží pomôcť si sám, lebo od štátu sa pomoci nedočkal.

Keď ho vyholení fešáci dobili, podali sme trestné oznámenie. Nestalo sa nič, páchatelia si naďalej behajú po uliciach, možno v Nitre, možno strážia Kotlebu. V každom prípade – môj príbuzný pochopil, že v tejto krajine sa pri strete s holohlavými náckami, ktorí vás dokopú kanadami do hlavy len preto, že máte dlhé vlasy, musíš spoľahnúť len sám na seba.

Škoda, že to nevedel dlhovlasý študent Daniel Tupý. Možno by namiesto hry na gitaru trénoval thajský box alebo iné bojové umenie.  Je veľmi ťažko uveriteľné, že polícia doteraz nedokáže objasniť,  kto Daniela zavraždil.  Po všetkých tých rokoch vyšetrovania. Ako novinárka som k tejto vražde robila reportáže. Zhovárala som sa aj s jeho kamarátmi, ktorí boli pri tom, keď partiu napadli.  Útočníkom do tváre nevideli, ale podľa správania ich charakterizovali ako skínov. Aj ďalšie vyšetrovanie viedlo k vyholeným mladíkom, ktorí údajne patria k organizovanej skupine.

Nitra je  len vrcholom ľadovca. Prípad, ktorý sa dostal do médií. Pravda je však taká, že na rôznych miestach a v rôznom čase dokopali a dobili skíni desiatky ďalších mladých ľudí po celom Slovensku. Koľkí z útočníkov skončili za mrežami? Útokov skínov sa boja mnohí ľudia, ktorí si chcú večer vyjsť do undergroundového  baru.  Ich matky im často dohovárajú, aby si dali dlhé vlasy ostrihať, aby sa vzdali dredov alebo piercingu.

Toto je riešenie? Pre zopár vyholených agresorov sa slušní ľudia boja chodiť po zotmení po ulici. Menia štýly, strihajú si vlasy, nechodia do barov, kde počúvajú reggae. Poznám takých, ktorí nosia na hlave veľkú kapucňu, len aby zakryli tmavšiu pleť alebo dredy. Cvičia bojové umenie, nosia pri sebe nervové paralyzéry.

Cúvame pred agresormi, ktorí sa nám po tom našom Slovensku celkom slušne rozťahujú už niekoľko rokov. Teraz o čosi suverénnejšie ako predtým. Čím viac budeme cúvať, tým väčšmi nás vlastný strach zatlačí do kúta. Až budeme jedného dňa smutne malá menšina slušných ľudí a naše deti budú ďaleko za hranicami, študovať v slušných krajinách.

Pre mňa je video z Nitry silné sústo, vrchol ľadovca a veľké memento.

Vyzývam preto políciu SR, aby začala pomáhať a chrániť. Vyzývam policajtov, prokurátorov a ministrov vnútra  a spravodlivosti, aby sa odhodlali na precedens, ktorý dá STOP extrémizmu na Slovensku. Vyzývam ich, aby zatvorili holohlavých agresorov za to, že hajlujú a šikanujú, tlčú a zabíjajú naše deti. Vyzývam ich, aby im raz a navždy vysvetlili, že v tejto krajine si nikto nemôže beztrestne kopnúť do niekoho len preto, že má iný svetonázor alebo náušnicu v nose.

Alternatívou je, že posledný slušný tu zhasne svetlo.

 • SlabéVýborné (+82 skóre, 90 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Zdenek Janecek

  aka si len sprosta ;-) poblicajti tu nejsou proto, aby nas chranili, ale pro to, aby chranili politiky, mafiany a oligarchy. Navic se boji o sebe, sve rodiny a sve majetky, proto nikdy nepujdou proti mafii, ktera je muze kdykoliv sundat.

  1. Polícia je tu preto, aby míňala naše peniaze. To všetko ostatné sú len ornamenty. Hry na chytanie zločincov, ochranu zákonnosti a pomoc občanom. Políciu treba rozložiť ako každú inú zločineckú organizáciu.

 2. Blbolog

  Lucia, chápem tvoje “pohnutie”, čím sa dá ako-tak ospravedlniť aj ten “prebrept” v úvode blogu, kde aj po zhliadnutí toho videa píšeš o BITKE V KRČME, hoci je zjavné, že to bolo PRED KRČMOU! …šak jasné detail! ;-) Ja by som k celému tomu nechutnému incidentu mal asi len toľko: Ak vidím, že sa k “mojej” krčme blížia nebezpečné indivíduá (podľa výpovedí jedného z postihnutých, týchto “náckov” veľmi dobre poznajú, lebo s nimi mali problémy už aj v minulosti a z 2 z nich aj bezprostredne pred tým!), tak, ak nie som Chuck Norris alebo Steven Segal, tak zaplesknem dvere, a s “kasrom” v ruke volám políciu a nie, že by som im išiel naproti a začal sa s nimi na ulici “trnzovať”. ;-P To, čo predviedli tí zbití, vrátane dievčiny, by som robil iba v prípade, ak by som bol posilnený, či už ovocným džúsom alebo nebodaj bylinkovým čajom ako Apač pred bojovou výpravou! Či…?! ;-7 Ale ja ako obyčajný lúzer sa môžem mýliť a pravdu majú asi tí, čo cvičia bojové umenia, len na to aby sa mohli po uliciach brániť pred skínmi, náckami a inou háveďou o ktorú sa denno denne potkýnajú. Zrejme sa mýlim aj preto, lebo asi chodím po iných uliciach ako ty, tvoja rodina a priatelia, a skína/nácka/extrémistu stretnem iba ak v televíznych správach alebo v takýchto blogoch. :=DDD

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?