Publikované: 01.04.2011

Pošlime naše politické trio do Hong Kongu!

Prvoaprílový príspevok na odľahčenie

V Hong Kongu mali nedávno veľký problém. Rozprúdila sa okolo neho veľká diskusia a dokonca sa konala aj dosť divoká protestná akcia. Posúďte sami. Vláda sa rozhodla rozdeliť časť prebytku minuloročného rozpočtu späť ľuďom. Najprv len vkladom do penzijných fondov, čo vzbudilo námietky, že sa to nedá užiť tu a teraz. Potom boli námietky (a demonštrácia hlavne emigrantov), že to nezahŕňa všetkých. Tak nakoniec sa to rozšírilo aj na cudzincov s trvalým pobytom a vôbec všetkých možných. Každý dostane „na drevo“ 6000 hongkongských dolárov (niečo menej ako 600 Euro). Daňovníci si ešte na dôvažok odrátajú až do 6000 HKD z daní. No všeobecná spokojnosť nenastala, skrátka a dobre, problém.
Potiaľto tvrdé fakty, aj keď to môže pri súčasnej situácii v Európe znieť prvoaprílovo. Hong Kong je však najliberálnejšia ekonomika na svete a keďže ekonomické princípy nepustia, je to aj vidieť.

A teraz vážení pozor! Čo s takýmito prebytočnými, či prebytkovými, problémami spraviť, aby sa neopakovali? Ja jeden nápad mám a rád sa s ním podelím. Pošlime im naše slávne politické trio Robo, Jano & Vlado. Že niekde na svete je ešte stále také miesto, kde ruže kvitnú zhýralému liberalizmu, je predsa nehorázne. Niekto s tým snáď musí niečo urobiť a my expertov máme.
Garantujem (!), že do roka a do dňa je po problémoch s nadbytkami.
Predstavte si, že ste miestny, a takto o rok si vo svojom bytíku, za hučania novopribudnuvších národoveckých stíhačiek, zapnete telku. A prihovára sa vám váš súdruh guvernér.
Mať prebytok rozpočtu a ešte ho vracať naspäť tým, čo ho vyprodukovali? To bolo neľudské neoliberálne šafárenie a s takým zlepeneckým chaosom sme zatočili. Veď za čo by sa budovali sociálne vládne vily, vlastne…ehm… sociálne byty?
Napravili sme aj terminológiu, lebo imperialisti si zle vysvetľovali pojmy. Také „podvodné tunely“ boli chápané doslova ako podmorské podjazdy pre dopravné prostriedky. To je suché a neinventívne. Navyše tu bolo len symbolické alebo väčšinou žiadne mýto. Len tak mirnix dirnix pohyb ľudí do práce podporoval vykorisťovateľských zamestnávateľov.
Ani nie po roku tu máme mýto systémom „vyššia (ponuka) berie“. Vy platíte, štát platí, cyperská firma inkasuje, ľudia sa tešia. Mám dokonca aj zoznam tých ľudí, čo sa tešia. Tunely, v tom správnom slova zmysle, sme neváhali a vystavali za pár mesiacov. A sú nielenže dlhšie ako vaše doterajšie, ale hlavne riadne Široké. A tým pádom tri krát tak drahé ako doteraz, my na ľuďoch nešetríme. Na tých správnych, samozrejme.


Vážené dámy, vážení páni, po rokoch zahnívajúceho hyenistického liberalizmu sme vybudovali silný sociálny štát. A vieme ho aj udržať. Poznáte výraz DPH? Nie, že u vás takáto daň neexistuje? Nazvime to pre zjednodušenie „ficova daň“. Deficit to síce nezníži, lebo potreby sociálneho štátu sú bezodné, ale uberie to zo zisku nenažratým obchodníkom. A bude sa dať krásne rozšíriť úradnícky aparát.


Ale slovo teraz odovzdávam svojmu zástupcovi Jankovi, ktorý už presadol zo stíhačky, ako on hovorí, „do tankoch“ a rúti sa sem, aby vám tiež povedal zopár slov k veci, napríklad o malých huňatých koníkoch. Ďakujem za pozornosť!

No čo poviete, dobré riešenie problému? O Hongkongčanoch mám pochybnosti, ale minimálne jednej malej krajine v srdci Európy by sa určite uľavilo!

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?