Publikované: 29.04.2019

Postavenie ľudskej osoby v kapitalizme a globálnom svete

Ľudská bytosť ako osoba žije v nerovnováhe tela, duše a ducha v globálnom matrixe kapitalizmu, a ním roztáčanej špirály technológií, výroby, obchodu, reklamy a konzumu. Zakrnieva duchovná zložka ľudskej osoby. Pre kapitál nezaujímavá…

Majestát ľudskej bytosti je už od jej narodenia degradovaný na ekonomickú jednotku so vstupmi a výstupmi na osi má dať-dal. Vstupom do ekonomicky aktívneho života ľudská bytosť prestáva byť slobodnou ľudskou osobou, stáva sa naprogramovaným ekonomickým robotom, živým zombie, bez ducha.
Sme súčasťou pol miliardovej masy EÚ a ľudských zdrojov kapitálu v Schengene.
Deti a mládež prechádzajú životnou prípravou prednostne s dôrazom na tvorbu ekonomických hodnôt. Dôchodcovia majú ekonomickú hodnotu nula a sú nepohodlnou záťažou štátnych rozpočtov. Ekonomická a sociálna smrť nepracujúcich (chorých) alebo inak ekonomicky neaktívnych a neproduktívnych dôchodcov, predchádza ich smrti fyzickej…
Takzvaný komunizmus (len utopická ideológia) skončil svoju púť vynútene vo fáze reálneho socializmu, neschopný reforiem, rozpadom svetovej socialistickej sústavy, svojím pomalším tempom a plánovanou ekonomikou, neschopnou konkurovať rýchlejšiemu a pružnejšiemu západnému kapitalizmu.
Takzvané socialistické experimenty zlyhávajú aj v južnej Amerike. Bohatstvo štátu je tam v „socialistickom“ vlastníctve darebákov a mafií.
Východoeurópski socialisti mali tendenciu skracovať pracovný čas už od 60-tych rokov, súčasne podporovali a dotovali rodinu, mladé páry a bývanie. Investovali primerane možnostiam do vedy, školstva aj zdravotníctva.
Nie som ekonóm ale o to viac zvedavý, ako chcú ekonomiku sociálnych vecí a dôchodkového veku riešiť sebaistí liberáli a libertariáni, ktorí chcú nahradiť socialistov. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku riešením nie je; to dokáže bársaký blbec, vydávajúci sa za ekonóma.
Tvrdím, že takzvaná trhová ekonomika musí mať sociálny aspekt vo všetkých jej rozmeroch; počnúc tradičnou rodinou s deťmi, starými a chorými rodičmi a starými rodičmi detí a vnúčat, založený na sociálnych fondoch pre jednotlivé citlivé sociálne skupiny. Podobný fondu štátnych hmotných rezerv. Kapitálové zisky nemajú ísť len do vývoja technológií a inovácií, ale aj tam. V tom vidím aj spôsob zachovania fondu ľudských zdrojov.
Tradičná rodina založená manželstvom muža a ženy je pre trvalú udržateľnosť ekonomiky štátu a spokojný život občanov štátu rovnako dôležitá, ako pre agro sektor hynúce včelstvá v ovocných sadoch a suché pastviny, a drancované lesy, nielen kôrovcom smrekovým…
Nebude voda, nebudú včely, nebude úroda. Bude hlad. Suchom je postihnutý celý globálny aj kapitalistický svet.

Kedysi tam, dnes odtiaľ: 50 percentná inflácia, nedostatok a zle platených miest pre mladých ľudí, deti imigrantov do Argentíny utekajú nazad do Európy pre aj zlú politickú situáciu. Argentína je ďalšou krajinou emigrácie naruby.
Zdá sa, že sa svet pohol, až sa z toho hlava točí…
…budú sa diať veci. A nebude miesta na tejto Zemi.

Pozoruhodné je, čo sa deje vo Francúzsku. Je na kolenách. Iba o tom nevie…
Reakcia na požiar Notre Dame a reflexia emeritného redaktora ČT24 úžasného Zdeňka Velíška, ktorý v nedeľnom večernom Horizonte konštatoval, že nielen francúzske ale aj ostatné európske kresťanské chrámy si budú vyžadovať zvonka aj zvnútra zvýšenú proti požiarnu ale aj proti teroristickú bezpečnostnú ochranu.
Požiar Notre Dame je pre teroristov viac, než len inšpiratívny.

Aby veselo aj smutno bolo: „vox populi“ znamená „hlas ľudu“. Označovaný ako populizmus. Anti populizmus rovná sa prípadne aj: „vox po papuli“. A to  je vnútorný konflikt demokracie. Lebo „ulica“ má právo “len voliť”.
A v medzivolebnom období má poslúchať svojich volených zástupcov. A s tým aj cenzúra nad rámec represie nenávisti a hoaxov zo všetkých strán, v rámci info hybridnej vojny na sociálnych sieťach a webe.
Práve pre euro voľby je príznačný boj proti populizmu masívnou manipuláciou občanov a voličstva.

Takzvané „vyššie kruhy“ samozrejme anonymne, lebo „sloboda a demokracia“ ma dali zablokovať. Zrejme nie som dosť liberálny. Viac “populistický”.
Odblokovaný budem až tri dni po euro voľbách. Dovtedy nemám byť čítaný.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?