Publikované: 27.07.2020

Požiadali Gréci o pomoc Rusko proti Turecku?

Merkelová telefonicky Erdoganovi: „Provokujete ma. Ohľadne obrany námorného priestoru si Gréci srandu nerobia“. Údajne zdôraznila aj, že: „Ak tam Turci vyplávajú s výskumnou loďou Oruç Reis, môžu očakávať horúci incident“.Kancelárka zdôraznila tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoğanovi, že „Turecko bude mať veľa problémov nielen s Gréckom, ale s celou Európou, ak bude pokračovať v provokáciách,  a že dôsledky budú veľmi závažné.“
Merkelová objasnila Erdoğanovi, že je na ňom, či ukončí provokácie Grécka; lebo ak nie, prvou debatou, ktorá by začala v EÚ pod nemeckým predsedníctvom, by bola o sankciách proti Ankare.
Telefonát Merkelovej Erdoganovi sa udial po tom, čo mala rozhovor najskôr s gréckym premiérom Mitsotakisom.
https://greekcitytimes.com/2020/07/27/merkel-told-erdogan-that-the-greeks-are-not-joking-about-defending-their-maritime-space/
Správa o tomto telefonickom rozhovore ale nie je reakciou na údajnú žiadosť Grécka o pomoc Ruska proti Turecku.
Informácia o žiadosti o pomoc vyšla zo zdrojov: Europoslanec Ivan David (SPD) a predseda SPD Tomio Okamura. Nezakladá sa na pravde. Ide o vymyslenú správu, hoax.
Prevzal Zem a Vek na svojom webe:
https://zemavek.sk/grecka-vlada-poziadala-rusko-o-pomoc-proti-agresii-turecka/
Zdieľal na fejzbúku:
https://www.facebook.com/ZEMAVEK/posts/1736137469870570
Údajnej žiadosti sa venuje aj istý bloger denníka Pravda:
https://simon22.blog.pravda.sk/2020/07/24/pomoze-rusko-grecku-v-pripade-vojenskeho-konfliktu-s-tureckom-nemci-pustili-grekov-k-vode/
Tomio Okamura hoax prevzal od Ivana Davida a 23.7. ju zdieľal na svojom fb profile:
https://www.facebook.com/tomio.cz/posts/3570955516248571
Dobré vedieť aj, že T. Okamurovi bol zablokovaný jeho kanál Youtube. Hrozí to aj Ivanovi Davidovi. Okre toho, Okamurovu stranu SPD opúšťajú osoby smerom do Klausovej Trikolora:
Pre istotu som „žiadosť“ dohľadával tiež, bezvýsledne. Medzi Putinom a Mitsotakisom v ostatnom čase prebehol len tento rozhovor, na ktorý odkazujem zdrojom; nie je tam nič o žiadosti o pomoc:
V správe Kremlin.ru sa o rozhovore píše toto:
Vladimir Putin a grécky premiér na podnet Mitsotakisa si telefonovali o spôsoboch ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce.
Zmienili spoločnú rusko-grécku komisiu pre hospodársku, priemyselnú, vedeckú a technickú spoluprácu, s dôrazom na rozšírenie právneho rámca pre dvojstranné vzťahy.
Zvláštnu pozornosť venovali akcii Cross Year of History, plánovanej na rok 2021, najmä v súvislosti s nadchádzajúcim 200. výročím začiatku gréckeho národného oslobodzovacieho hnutia.
Hovorili o situácii so zmenou štatútu Hagia Sophia v Istanbule, zdôrazňujúc výnimočnú kultúrnu, historickú a duchovnú hodnotu tohto jedinečného miesta svetového dedičstva a dôležitosť jeho zachovania ako pokladu celého ľudstva a symbolu mieru.
https://greekcitytimes.com/2020/07/17/large-majority-of-greeks-disappointed-with-how-russia-and-eu-responded-to-hagia-sophia-conversion/
https://greekcitytimes.com/2020/07/23/greek-prime-minister-russian-president-discuss-hagia-sophia/
Obaja vedúci predstavitelia sa dotkli aj viacerých otázok, týkajúcich sa regionálnej agendy, vrátane líbyjského mierového procesu a situácie vo východnom Stredozemí.
Dohodli sa na udržiavaní ďalších kontaktov: http://en.kremlin.ru/events/president/news/63738

O inom telefonickom alebo inak vedenom rozhovore, či diplomatickej depeši, sa žiadne ruské ani grécke či zahraničné médiá nezmieňujú…
Možno pripustiť, že taká žiadosť by aktuálne mala svoju logiku, a možno k takej aj došlo, ale inak, alebo, nebola „pustená“ von, keďže EÚ sa príliš k reakcii na tureckú agresiu a hrozbu nemá…
A je načase. Hypotetická odpoveď Ruska na hypotetickú žiadosť Grécka by mohla byť aj: “Grécko je členský štát EÚ, Ruská federácia sa do jej vnútorných záležitostí nemieša.
Putin je obzvlášť prezieravý taktik a stratég, málo kto ho “preskočí”. Nedá sa “nachytať”.
Po nedávnych udalostiach sa ale ukazuje, akú silnú úlohu zohráva Berlín ako mediátor vývoja vzťahov medzi Gréckom a Tureckom. Podľa Pantelis Valasopoulos, korešpondenta OPEN TV v Nemecku, sa preto Turecko rozhodlo nevyslať svoju loď zo svojho prístavu na výskum v gréckom námornom priestore.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. Ak vám kdekoľvek „podbehne“ akákoľvek “bombastická” správa bez odkazu na zdroj, spozornejte.
Množstvo ich dostávate mailovou poštou.

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?