Publikované: 02.02.2022

Pravda o médiách

Médiá „máme“ deliť na hlavné a vedľajšie, mainstream a alternatívne. Obsahmi je na vrchole slovenských médií zo zákona povinné ako „verejnoprávne“ Rádio a televízia Slovenska.
Alternatívnym médiám dal sám o sebe mediálny mienkotvorný mainstream prívlastky: dezinformačné a konšpiračné; alternatívne znamená: alternatívna pravda. Ochotne asistuje RTVS pravidelne v pochybných platených prieskumoch súťažiac s Markízou, JOJkou a TA3, ako najdôveryhodnejšie.
Mediálny mainstream si uzurpuje právo na pravdu, ktorú nehľadá, ktorú pozná… prípadne si ju voluntariticky vysníva a vymyslí…
Neštátna TA3 v časti spravodajstvo a publicistika komplementárne dopĺňa ale pestrosťou ponuky aj supluje „vlažnú“ RTVS.
Interval medzi objektivitou a nestrannosťou je vyplnený relativitou pohľadov na tie isté veci. Dobré a iné úmysly na ceste k pravde znamenajú negociáciu a aproximáciu objektívnych faktov.
Subjektívna pravda (uhol pohľadu jednotlivca, skupiny, väčšiny vs. menšiny) nie je objektívna pravda (objektívne a exaktne overiteľná realita, ošetrená dôkazmi).
Parlamentná väčšina nemá pravdu len moc danú jej voličským a volebným mandátom.
Skutočná pravda nie je ani kdesi uprostred ani relatívna. Pravda je vždy len pravda, lož je lož, polopravda je tiež lož.
Záver (quasi novinka ale faktická pravda): Všetky slovenské médiá sú alternatívne, včítane RTVS. Platí to aj pre zahraničné európske, americké a ruské médiá… nad nimi je ale vždy adresát a príjemca správ a informácií a jeho schopnosť orientácie na ceste k pravde.
Všetky médiá sú „slobodné a nezávislé“; jedno „slobodnejšie a nezávislejšie“ ako druhé… (bez komentára, rozumieme si…)
Aj ono „samostatné kritické myslenie“ ako požiadavka, je sám o sebe pochybný a „politicky podozrivý“ impulz držiteľov subjektívnej pravdy, ku ktorej „kritický mysliteľ“ ako k jedinej „nealternatívnej“ pravde a jedinej konečnej možnosti má sa „dopremýšľať“. Inak je mimo hlavný „mainstream“ (prúd mediálnej a politickej „pravdy“) ktorej sa má pri tvorbe a kreovaní ďalších „právd“ pridŕžať a podľa nej správať. Inak je mediálnym mainstreamom a politicky ostrakizovaný; vylúčený na okraj mainstreamu spoločnosti.
Odporúčam ostražitosť v oboch smeroch. Názor vám poskytlo “alternatívne” mediálne ostrakizované a preto na okraji čitateľského záujmu, lebo mediálny mainstream, Blogovisko:Mimochodom, overujem si aj overovateľov pravdivosti informácií á la Fact Check Points; tu i tam ich dementi nepotvrdím… viem konštatovať aj, že nie všetky konšpirácie sú konšpirácie, nie všetky dezinfo sú nepravdivé… (kto ma číta, vie…).
Nedôverčivým a neistým: Pokojne sa vráťte k Denníkom N, SME, Kuciakovým Aktualitám, RTVS, TA3, alebo, lebo. Mimochodom, necítim sa tam dobre, nemám záujem o ich platené a “exkluzívne” obsahy a nie som ochotný preklikávať sa agresívnymi reklamami, čo mám za formu reklamného terorizmu. Platených “slobodných a nezávislých médií” korumpovaných touto vládou a platených aj zo zahraničia (zahraniční agenti) je stále viac, čo mám za obmedzovanie a reguláciu prístupu k pravdivým informáciám; hlavné spravodajstvo, prechádzajúce TASR a SITA by malo byť zdarma verejne prístupné, ako káže Ústava SR. Slobodný prístup k informáciám je základné ľudské právo, právo na často zavádzajúcu a klamlivú reklamu ako jeden zo zdrojov príjmu mediálneho mainstreamu takým právom nie je.
Paternalizmus www.omediach.com alebo Smatanove zoznamy: www.konspiratori.sk či pribúdajúce množstvá „kontrolórov faktov“ sú už v rámci hybridnej studenej infovojny za čiarou akceptovateľnosti…
Len-tak “neexkluzívne”: Ak si práve vyberiete akékoľvek médium, rozhodnete sa pre alternatívu. Som alternatíva.

Pekne pozdravujem
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?