Publikované: 23.07.2022

Pražský mestský súd rozhodol o blokovaní webov

K prvému obmedzeniu údajných dezinformačných webov došlo 25. februára od doménového združenia CZ.NIC. Už v tom čase panovali pochybnosti, či sa k niečomu takému môže združenie odhodlať. K zablokovaniu webov došlo potom, čo ich tajné služby označili za bezpečnosť ohrozujúce. Išlo však len o dočasné opatrenie, ktoré sa skončilo na konci mája. Súdna žaloba nebola vedená proti českej vláde, ktorá blokovanie nenariadila, len odporučila (alibi typu „ja nič, ja muzikant!“). Akt vykonalo doménové združenie CZ.NIC. Rozsudok tu.

Ministerstvo vnútra ČR pripravuje zákon. Prax: Zablokovaný web podá žalobu. Súčasťou zákona má byť súdne preskúmanie dôvodov súdnoznaleckým dokazovaním. Súd zablokovanie zruší alebo potvrdí. Problém: Definícia pojmu dezinformácia. Pre účel zákona, musí byť implementovaná do zákona.  Dezinformácia, definície: tu a tu.

Hoops! Dezinformáciou môže byť označená aj pravdivá informácia, ktorá ale nezapadá do systémovej konštrukcie povoleného informačného poľa, ide proti schválenému toku informačných obsahov, čo znamená cenzúru a obmedzenie či zablokovanie základného práva na slobodný príjem informácií a to je to, o čo tu kráča.
Príklady: Verejná ochrankyňa práv Ukrajiny musela z pozície odstúpiť pre šírenie hoaxov o údajnom znásilňovaní žien, dievčat a detí ruskými vojskami na Ukrajine. Udalosti v Buča majú „vraj“ na svedomí Rusi. Útok na stanicu v Kramatorsku „údajne“ spáchali Rusi „ich“ raketou Točka-U, záber jasne ukazuje biely odkaz Rusom v ukrajinčine (kombinácia azbuky s latinkou). „Točka-U“ je modernizovaná verzia sovietskeho vysoko presného taktického raketového systému „Točka“. Je určená na ničenie malých cieľov v hĺbke nepriateľskej obrany, dosah je od 15 do 120 km. V Rusku sa „Točka-U“ nepoužíva od konca roka 2019. Ozbrojené sily Ukrajiny majú v súčasnosti 38 až 90 komplexov „Točka-U“ a niekoľko stoviek týchto rakiet.

Dezinformačný priestor je naplnený tvrdeniami proti tvrdeniam o biolaboratóriách (biological weapons) na Ukrajine pod dohľadom Pentagonu. Množia sa informácie o Ukrajinou zinscenovaných „objednávkach“ masakier pre účel Medzinárodného súdu v Haagu proti údajným vojnovým zločinom Ruska na Ukrajine. Miesta činu sú dokumentované ex post bez prístupu nezávislých médií. Tie “ukrajinské sú tie najnezávislejšie a najobjektívnejšie” píše o tom Sergej Lavrov tu.

Spravodajské informácie mediálneho mainstreamu spravidla končia alibi: „Informácie nie je možné overiť z dôveryhodných zdrojov“. A tak ďalej…

Sudca žalobu fyzickej osoby, cítiacej sa poškodenou tým, že zablokovaním sledovaného webu jej bolo obmedzené právo na informácie zamietol a v rozsudku uviedol dva dôvody, z ktorých ten druhý je natoľko škandálny, že absolútne nemá obdobu. Prvým dôvodom zamietnutia žaloby je chybná adresnosť údajného páchateľa. Žaloba namiesto CZ.NIC žalovala vládu SR, ktorá sa ale podľa súdu ničoho nedopustila, keď združenie CZ.NIC “odporučila” vypnutie 8 webov, a tým šlo iba o odporúčanie a nie o príkaz štátu voči CZ.NIC. Blokácia tak prebehla z rozhodnutia a slobodnej vôle zamestnancov CZ.NIC a vláda teda za to nenesie zodpovednosť.
Tento výrok sudcu je natoľko absurdný, že ho možno dokladovať v takej absurdnej rovine, že keď štát zavrie nepohodlnú krčmu, kde sa budú schádzať protištátne živly, tak to bude v duchu tohto rozsudku zrejme tiež v poriadku, pretože nebude sa dať vyvodiť subjektívne právo jedinca na pitie piva v tej konkrétnej zatvorenej krčme, keď si človek to pivo môže vypiť aj v inej, nezavretej krčme, teda u nezatvorenej konkurencie. Alebo na inej adrese, kam sa majiteľ tej zatvorenej krčmy na obrovské vlastné náklady nútene presťahuje a otvorí lokál na inej ulici.

Sudca Mestského súdu v Prahe Štěpán Výborný je bratom poslanca za KDU-ČSL Marka Výborného, ktorý sa angažuje v boji práve proti tzv. alternatívnym webom, ktoré boli 25. februára tohto roku zablokované. Aké ďalšie kroky podnikne advokát žalobcu Jiří Raichl, nie je uvedené. Prinajmenej by malo ísť o konflikt záujmov v dichotómii brat-brat a rodinné väzby; no, naisto neviem. Istotu mám v tom, že weby boli zablokované v opore o nič v konflikte s právom na slobodu slova, prejavu, a právom na šírenie informácií.

Po 3 mesiacoch dostáva CZ.NIC strach z možných žalôb a oznamuje vláde SR, že s blokáciami na svoje tričko končí, nech si vláda weby blokuje sama , ale na základe zákona, ktorý zatiaľ nie je, ale Rakúšanovo vnútro na ňom podľa slov ministra usilovne pracuje, aj keď v utajenom a neverejnom režime.

Vláda Petra Fialu tak týmto rozsudkom dostáva do ruky neuveriteľnú zbraň, pretože teraz bude môcť tvrdiť, že zablokovanie “konkrétnych” webov nie je cenzúrou, pretože čitatelia si podľa stanoviska súdu môžu informácie prečítať aj inde na neblokovaných weboch.
Čosi podobné sa paralelne deje aj na Slovensku.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?