Publikované: 25.07.2013

Prečo nevieme schudnúť?

Chudnutie je veľmi populárna téma nie len medzi ženami, ale v dnešnom svete už aj medzi mužmi. Každý chce byť štíhly a vyšportovaný. Nikomu nebráni nič v ceste pokiaľ samozrejme nemá zdravotné problémy.

Popri cvičení sa snažíme nejakým spôsobom upraviť životosprávu a to napríklad, že prestaneme jesť pečivo, mastné jedlá alebo prestaneme jesť neskoro večer. K tomu pridáme nejaké bežné fit tyčinky miesto obľúbenej čokolády, nejaké nízkotučné jogurty, pijeme viac vody a niekde tu to asi aj končí. Samozrejme u niekoho sa môžu dostaviť výsledky, ale určite nie zásadné a často sa v takých prípadoch objavuje aj jojo efekt. Ten je známy aj pri iných diétach. Celý problém je ale v tom a trápi to najmä ženy, že nemáme dostatočný príjem proteínov (bielkovín).

Pokiaľ sa snažíme schudnúť mali by sme dbať na pravidelný príjem bielkovín a to hneď z niekoľkých dôvodov.

1. Podieľajú sa na tvorbe svalovej hmoty, ktorá je v menšom či väčšom množstve prijateľná pre každého kto chce dobre vyzerať.

2. Chránia svalovú hmotu pred jej úbytkom pri diéte a cvičení, pretože bežne organizmus pri chudnutí začne brať z vlastných zásob a rýchlejšie sa spaľujú kalórie svalov ako tukov. Výsledok je teda taký že svalová hmota sa zníži.

3. Pomáhajú likvidovať tuk a to v prvom rade tak, že zvyšujú hladinu peptidu YY čo je hormón produkovaný črevami a ktorý putuje do mozgu aby znížil pocit hladu a zaručil sýtosť.

4. Chránia pred jojo efektom, ktorý sa bežne prejavuje tak, že po diéte, alebo aj počas diéty priberiete späť z čohokoľvek.

Preto je ideálne počas diéty a cvičení prijať denne dostatok bielkovín a to minimálne v množstve 1 gram bielkovín na 1 kilogram vašej váhy. Odporúča sa konzumovať skôr bielkoviny, ktoré majú menej tukov a nezaťažujú veľmi trávenie. Tými sú práve rastlinné proteíny ako sú napríklad v sóji, alebo strukovinách.

Ak máte problém nájsť takéto proteíny ja som ich pár našiel na vitalcity.sk a môžem len odporučiť.

  • SlabéVýborné (0 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?