Publikované: 06.02.2015

Prečo si SMER neprizná prešľap železníc zadara?

Klamstvo, populizmus najhrubšieho zrna. Cestujem vlakom temer každý deň. Ide to od desiatich k piatim. Totálne populistické železnice zadarmo pre dôchodcov, študentov sú jedným z najväčších nezmyslov, aké tu boli. Vôbec už nehovorím o zľave pre pracujúcich na 50%  pôvodného cestovného. Pracujúci už mal pred tým možnosti zliav na železnici od 25% napríklad prostredníctvom klasiku až po regional za 45%. Potom zľava už nie je pre pracujúcich 50%, ale 25% respektíve len 5%. No na tabuli to vyzerá výborne a pre chudobného Slováka je každý populistický cent dobrý.

Iste, vlaky pre študentov zadarmo?

Áno. Jedna cesta do školy a jedna cesta zo školy to je všetko na čo by mali mať nárok. Nie jeden rozhovor študentov skončil asi pri tom, že večer si z Košíc skočia na žúrku do Žiliny či Blavy a vyspia sa vo vlaku. Niekedy aj tie vlaky tak vyzerajú. Otvorene tvrdím, že Počiatkovo ministerstvo podporuje záškoláctvo, úteky z domu a dochádzku do škôl. Študenti prakticky nie sú kontrolovateľní. Argumentáciu, že vraj potrebujeme vedieť kam cestujú, tak im vydáme lístky je úplne scestný. Študenti si už aj na to vymysleli fintu. Jednoducho si požiadajú o lístok do Bratislavy a vystúpi si hoci aj v Žiline len tak. Dokonca si jeden “študent” zažiadal o tri lístky s miestenkami na rýchliky za sebou, že vraj čo ak zmešká!!! Kde sú potom štatistiky?

Miestenky – ďalší problém. Platiaci si jednoducho nemali, kde sadnúť pretože obdarovaní študenti si zakúpili miestenky za 1 € a cestovali. Čo je to za rozum a úvahy? Nechápem, neviem, žiadam o vysvetlenie. Nedostáva sa mi vysvetlenia.

Odporúčam múdrym hlavám, aby jednoducho zaviedli pre študentov jednu cestu denne do školy a jednu zo školy.

Registrovať priestupky (hluk, bordel, alkohol ….) a na tretí krát odobrať preukaz.

Znížiť pracujúcim celosieťový ročný lístok na 50% (vtedy určite prejde  väčšina pracujúcich na vlaky).

Ak už 50%, tak na všetko.

Podobne postupovať aj pri dôchodcoch, invalidoch a ostatných cestujúcich zadarmo. Títo by si mali zaplatiť aspoň symbolických 10 centov na 100 km. Železnica by túto sumu mohla venovať na obnovu lesov za zlikvidované stromy pri tlačení lístkov zadarmo.

Uvediem jeden príklad, s ktorým sa bežne stretávam na trati medzi Prešovom a Kysakom. Kopa bezdomovcov a to dosť agresívnych. Stačí však jeden na vozeň, aby svojím smradom, nadávkami a aroganciou znepríjemnil celému vozňu cestu. Sprievodca ho môže síce vyhodiť na najbližšej zastávke, tým sa však nič nemení, lístok je zadarmo. Poď ho psychicky likvidovať ostatných cestujúcich, ak nastúpi do ďalšieho vlaku.

Preto navrhujem odobrať preukaz a ak chce cestovať, nech si platí celé cestovné. Ak sa niekto nevie správať, nemá čo cestovať, kým sa to nenaučí.

Pán Počiatek a Fico, rozumeli ste? Máte nejaký argument proti týmto riešeniam? Máte gule a priznáte si, že populizmus má chyby a opravíte nezmysly na slovenskej železnici?

  • SlabéVýborné (+10 skóre, 12 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?