Publikované: 25.09.2012

Prečo Toma Nicholsona vyhodili z redakcie SME

Z rozhovoru v časopise REFLEX som sa dozvedel, že M. Kostolný svojho času vyhodil Toma Nicholsona z redakcie SME so zdôvodnením v tom zmysle, že je v konflikte záujmov, pretože jeho manželka Lucia sa ako členka koaličnej strany stala štátnou tajomníčkou. To napriek tomu, že, ako Tom Nicholson v rozhovore povedal, o miesto veľmi stál a snažil sa M. Kostolného všelijako presvedčiť o neopodstatnenosti ním udávaného dôvodu.

Kto ma pozná alebo dokonca číta, čo občas napíšem, vie, že mám, mierne povedané, skeptický názor na ľudí v SME, okolo SME a nadriadených SME. Uvedená informácia z rozhovoru v REFLEXe ma ale zbavila akýchkoľvek ilúzii. Po tomto je môj názor na SME taký, že je to organizácia, ktorej cieľom je pod rúškom orientácie na európske hodnoty napomáhať zločineckým skupinám ovládajúcim tento štát. Určití ľudia obsadili beztak malý slovenský priestor pre slobodné médium týmto trápnym plátkom a my sme im uverili. Keby nebolo SME, možno by tu miesto neho boli iné noviny, ktoré by naozaj písali tak, ako sa patrí. Ktoré by zamestnávali redaktorov s charakterom, osobnosťou, hodnotami a zmyslom pre pravdu. Noviny, ktoré by boli šťastné, že môžu mať za redaktora niekoho ako je Tom Nicholson. Dokiaľ ale je tu SME, tento priestor je blokovaný – pre iné noviny tohto druhu tu už nie je priestor. Teda účel existencie SME je splnený (viem, ten účel je, akože, zarábať peniaze, ale nezdá sa mi, že tak, ako to v SME prebieha, ide o tie peniaze, ktoré sú zarobené čestne). Ako vieme, služby ako je tá, ktoré SME niekomu preukazuje, sa na Slovensku neposkytujú ani zadarmo ani náhodou. A peňazí na takéto účely je u nás vždy dosť. Rozhovor Toma Nicholsona v REFLEXe mi pripomenul aj iné zaujímavosti, ktoré potvrdzujú to, čo tu tvrdím (síce, pripúšťam, sú trochu anekdotické, ale podľa mňa príznačné). Navrhujem, aby sa milý čitateľ tohto článku nad týmito vzorkami chovania SMEákov zamyslel. Určite by sa našli aj ďalšie indície potvrdzujúce moju tézu, ale teraz ma napadajú tieto:

Zatajenie spisu Gorila, nasledované trápnym pokusom o zdôvodnenie, pre ktoré SME  údajne informácie o spise nemohlo zverejniť po dva roky na to, čo sa o ňom dozvedela (Prečo sme nepísali o Gorile). Z komentárov pod videom je jasné, že nie som sám, kto má takýto názor na SME a tých, ktorí stanovujú, čo sa v ňom píše (nádej žije!). Kto videl, ako boli slovenskí žurnalisti v tejto súvislosti zahanbení v rozhovore s ich českými kolegami v televíznej relácii Lampa: Kauza Gorila, musí aspoň tušiť, aká je Slovensko intelektuálna a hodnotová provincia aj v porovnaní s Čechami. Tragédia je, že SME sa vďaka neľútostnému marketingu  usadilo v mysliach mnohých zápecníkov ako arbiter spravodlivosti v žurnalistike (Kali: “SME mi to urobí trikrát lepšie!”).   Zúfalé!

Ďalej: „Prológ“ Alexeja Fulmeka (šéf a zrejme aj spolumajiteľ vlastníka SME) ku knihe Gorila.

Toto veľdielo z kategórie „dílo nastavuje zrcadlo“, okrem toho, že pokračuje v ospravedlňovaní neospravedlniteľného nezverejnenia informácie o spise Gorila, nám dáva dobre mienenú radu staršieho súdruha k tomu ako máme knihe rozumieť (teda v tom zmysle, že vôbec nie je isté, že sa niečo stalo, pretože keby sa to naozaj stalo, čo sa vôbec nedá ani dokázať a možno v blízkej budúcnosti dokonca ani povedať, bolo by to veľmi nepekné, bŕŕ. Radšej dáme mladšiemu súdruhovi šéfredaktorovi, ktorý dokonca bol aj v Amerike, a teda vie aké je to tam zlé, doporučenie, aby písal o veciach, ktoré ľudí naozaj zaujímajú a toľko neiritujú, hlavne nech to nie je komplikované). Za koľko sa takéto “číslo” dá kúpiť?

A čo Tom Nicholson? Ako typický Kanaďan, uvádza menovaného tavárišča ako svojho priateľa a ďakuje mu za všetko, čo preňho urobil.  Ideálne! Hodné génia, ktorý jediný môže stáť na čele takého nepostrádateľného periodika ako je SME! Všetko je super! Kapitáni môžu byť spokojní – bola trochu turbulencia, ale teraz máme veci späť pod plnou kontrolou! Gorily všetkých farieb fičia po starých džungľových chodníčkoch, kríza-nekríza.

A čo Slováci? Tým je dobre!  Majú slobodnú tlač a tým aj vládu, ktorá si musí dávať pozor, to predsa každý vie! Minule tam dokonca písali, že hrozilo nebezpečenstvo, že sa kuriatko pokakalo, ale našťastie, vďaka najmä rýchlemu zásahu orgánov štátu, nedošlo k najhoršiemu. A tiež mali rozhovor na telo so súdruhom Ficom, ten sa ale zapotil – darmo, našim redaktorom neunikne nič! Dobrí ľudia na Slovensku môžu kľudne spať, ich riadne zvolení zástupcovia vo vláde a v parlamente na všetko riadne dohliadnu a SME dohliadne na nich!

Geniálne! Len, dokedy to vydrží?

 

 • SlabéVýborné (+67 skóre, 85 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

8 Komentárov

Komentárov 1 - 8 z 8Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Sme-cko je skutocnou hanbou slovenskeho zurnalizmu. Tragediou je, ze nic ine nemame. Slog pochoval blogovu scenu a zakazom pisat pod akronymom si quazinovinari odpilili vsetku aktivnu konkurenciu. Redakcny kindermanagent produkuje vacsi bordel ako bol za Simecku.  Co sa tyka Toma a interwiu v Reflexe by som isiel este dalej. Clovek by ocakaval, ze sa mu budu hrnut sponzori zo vsetkych vrstiev podnikatelov, ale on nema nikoho. Preco? Bohuzial nasim podvodnikatelom sucasny bordel naramne vyhovuje a kazdy exot, ktory ho narusuje je skodnou. Tak Toma nechcu v mediach a vlastne ani na Slovensku. Vobec by som sa necudoval keby mu za chvilu nasli nejake danove nezraovnalosti a pomaly ho z nasho Opicistanu vypoklonkovali. Na podnikatelov typu Bernarda, Janecka alebo Jancuru, ktori aktivne bojuju s korupciou si budeme musiet este par rokov pockat. 

 2. Na gorile sa chce prizivit kazdy lump. Aj tvoj vodca ju mal a chechtal sa na nej. Nemal problemy sa s goriliakmi chytit za ruky a spievat o tom, ako smolkovia nekradnu a ako su svetlou buducnostou.

  1. Alojz Baránik

   Čau Ibrahim! Čo chceš povedať? Že sme všetci lumpi? Že je to tak v poriadku, a teda že sa nič nemá zmeniť? Že Sulík je môj vodca? Neviem, či si schopný pochopiť tento koncept, ale to, že niekto je členom nejakej politickej strany ešte neznamená, že predseda tej strany je jeho vodca. Kapiš alebo nekapiš?

 3. SME je stále najlepšie médium. Oznámkoval by som ho asi 2. Tiež ma serie, že občas nepresne, občas zavádzajúco informuje, ale je to presne tak ako aj s politikmi. Ani Fico neklame vždy a ani (hmmm, koho z politikov dať do kontrastu s Ficom, hmmmm povedzme že…) Radičová nehovorí vždy pravdu. http://www.demagog.sk/statistiky

  1. Ide skôr o snahu byť objektívny. Neverím, že by SME bolo “..organizáciu, ktorej cieľom je pod rúškom orientácie na európske hodnoty napomáhať zločineckým skupinám ovládajúcim tento štát.” to je BS. Na druhej strane jej orientácia na SDKÚ sa dá tušiť, aj keď si myslím, že je to pre osobné presvedčenie jednotlivcov.

   1. Od jesene 2011 a od informácií o lekároch verím v napomáhanie.Vedomé scestné informovanie,bez objektivity v prospech poisťovní dlhodobe.Jedno viem.Ak o všetkom informujú tak ,,objektívne” ako o zdravotníctve,tak má táto krajina smolu.


 4. So spotom do vysokej miery súhlas, s výnimkou vety spomínanej M. Muránskym o “napomáhaní zločineckým skupinám”. Mňa okrem článku M. Kostolného a januárovej Lampy vytočil najmä komentár L. Filu, keď do 1 riadku o tejto kauze (tuším hneď do nadpisu) úplne od témy zamontoval Galka a Gorilu – zdá sa mi, že aj v tomto poradí. IMHO, zástupca šéfredaktora svojho šéfa predčil. Celkove ma mrzí, že periodiká na Slovensku často fungujú ako hlásne trúby tej-ktorej strany. Škoda, že SME skĺzlo do tejto roviny, mnohí to hodnotia ako kontraproduktívne. Žiaľ, nič lepšie nemáme, a ani nám to tak rýchle nehrozí. No keby sa jedného dňa vyparili aj tieto noviny, bolo by ešte horšie: takto si to človek dokáže odfiltrovať. P.S.: tá smiešna poznámka Ibrahima sa vzťahovala na Vaše členstvo v SaS? Ak áno,myslím, že by bolo vhodné takúto skutočnosť uviesť v Profile.

 5. Štefan Štefanides

  “A čo Slováci? Tým je dobre!” Tým len bolo dobré, kým neprišla demontáž právneho štátu:  http://stefanstefanides.blog.sme.sk/c/316725/Demontaz-pravneho-statu.html

 6. http://www.mojevideo.sk/video/17429/zdravim_fasistov_z_markizy.html#video_func

 7. Zaujímavý pohľad na SME-tisko. Slovenské hlásny trúby demokracie v pazúroch obchodníkov s chaosom robia iba to a presne to, za čo sú platené. V článku mi chýbal odkaz na rozhovor s Tomom v Reflexe – máš ho k dispozícii? Inak video “Vesničko má stŕedisková” už nie je dispozícii – údajne si Bontonfilm a.s. nárokuje autorské práva…. Alojz Baránik, vyjadríš sa k tomu?

 8. Gabika

  A prečo Marike Ritomskej umyselne blokujú články? podvádzajú, brzdia jej čítanosť článkov, podvod. a prečo iné svinstvá? Ked ešte tam nebola penta, tiež boli nemorálni, teraz sú skrz nazkrz nemorálni.

Komentárov 1 - 8 z 8Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?